4 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 15 balandžio, 2021

Karantino atlaisvinimas savivaldybėse vilioja ne visus merus: reikia vertinti tyrimų rezultatus

AutoriusModesta Gaučaitė-Znutienė (LRT.lt)FotoR. ANČEREVIČIUS, BNS, LRT.LT

Valdžia svarsto, kad kai kuriose savivaldybėse, kuriose sergamumo COVID-19 situacija yra geriausia, būtų galima švelninti galiojantį karantiną. Visgi savivaldybių merai nesutaria – vieni mano, kad vietiniai atlaisvinimai reikalingi, o kiti sako, kad savivaldybių išskirti nereikėtų, o karantinas turėtų būti laisvinamas visos šalies mastu.

Su savivaldybių atstovais ketvirtadienį posėdžiavusi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kalbėjo, kad kai kuriose savivaldybėse situacija yra tokia, kad galima kalbėti apie atlaisvinimus. Tuo metu kitos vis dar vadinamos „juodosiomis“ – jose situacija yra prasčiausia.

„Yra klasteriai, kuriose situacija yra labai gera arba klasteriai, kuriose situacija nelabai gera, savivaldybes nupieštos juoda spalva. Kadangi Vyriausybė yra patvirtinusi karantino atlaisvinimo planą, ten yra aiškiai sudėlioti scenarijai galimi, tam tikros atlaisvinimo galimybės“, – teigė A. Bilotaitė.

A. Bilotaitė.

Valstybės ekstremalių situacijų komisija (VESK), kuriai vadovauja vidaus reikalų ministrė, Vyriausybei gali teikti pasiūlymus dėl karantino priemonių laisvinimo, tačiau galutinį sprendimą priima ministrų kabinetas.

Portalas LRT.lt kalbėjosi su geriausius ir blogiausius sergamumo rodiklius turinčių savivaldybių merais. Jų pozicijos skiriasi – vienas jų pritaria savivaldybėms, bet ne nacionaliniams karantino atlaisvinimams, o kitas – priešingai, sako, kad nereikėtų karantino švelninti pavienėse savivaldybėse.

Skaičiai kardinaliai skiriasi

Penktadienio duomenimis, 15-oje Lietuvos savivaldybių sergamumo rodiklis nesiekė 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Geriausia situacija fiksuojama Pakruojo rajono savivaldybėje, kur sergamumas tesiekia 44 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Jei Vyriausybės parengtas laipsniškas karantino priemonių laisvinimo planas galiotų savivaldybių lygmeniu, Pakruojis jau gyventų vadinamajame karantino B scenarijuje, kuris įsigalioja fiksuojant 25-50 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

Esant šiam scenarijui būtų galima laisviau lankyti pacientus, ugdymą vykdyti mišriu ar nuotoliniu būdu, būtų galima laisvai vykdyti neformalųjį ugdymą, laikantis reikalavimų būtų leidžiama dirbti visoms prekybos vietoms, teikti paslaugas, vykdyti veiklas, kuriose dalyvauja daugiau nei 5 asmenys.

„Tikrai žmonės yra pavargę. Bet manau, kad jie supranta, jog išlaukus, palaukus dar savaitę kitą… Aišku, norisi žmonėms keliauti, važiuoti kitur, norisi į regiono centrą nuvažiuoti, iki Vilniaus ar kur kitur po Lietuvą, laiką praleisti gamtoje ar prie jūros. Tikrai žmonės nori, bet yra uždaryti rajone“, – portalui LRT.lt kalbėjo Pakruojo rajono meras Saulius Margis.

S. Margis.

Tuo metu prasčiausia sergamumo COVID-19 situacija fiksuojama Švenčionių rajone. Ten, penktadienio duomenimis, sergamumas siekė 640 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Toks rodiklis trečdaliu lenkia antrąją pagal didžiausią sergamumą Biržų rajono savivaldybę, kur fiksuojama 435 atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų. Jei Vyriausybės planas galiotų savivaldos lygmeniu, Švenčionys gyventų taip, kaip visa Lietuva gyveno sudėtingiausiu karantino laikotarpiu.

Šio rajono meras Rimantas Klipčius sakė manantis, kad laisvinant karantiną nereikėtų išskirti pavienių savivaldybių, o ribojimų reikėtų atsisakyti visos šalies mastu. Anot jo, tai, kad savivaldybė turi mažiausią sergamumo rodiklį, nereiškia, kad ji geriausiai tvarkosi su pandemija – gal tik gyventojų tiria mažiau.


Merai dėl ribojimų nesutaria

Pakruojo meras S. Margis portalui LRT.lt sakė, kad savivaldybės ribose kai kuriuos karantino ribojimus tikrai jau būtų galima atlaisvinti. Anot mero, pirmiausia žmonėms turėtų būti leidžiama laisvai judėti į rajono centrą.

„Savivaldybės viduje tam tikrus palaisvinimus būtų galima daryti. Visų pirma, atlaisvinti judėjimą į rajono centrą, kad policijai nebereikėtų budėti postuose ir riboti patekimą į miesto centrą, kad galėtų žmonės laisvai ir ramiai atvažiuoti į parduotuves, į rajono centrą“, – sakė S. Margis.

Jis taip pat teigė, kad taip pat turėtų būti leista pačiai savivaldybei spręsti, ką daryti su mokyklomis, kada vaikams leisti grįžti į klases. Meras teigė manantis, kad kontaktinį ugdymą būtų galima grąžinti į ikimokyklines įstaigas, taip pat pradinukams bei abiturientams.

S. Margis sakė, kad atlaisvinti būtų galima ir kultūros įstaigas, leisti joms bent jau repetuoti, laikantis saugumo priemonių ruošti programas laikui, kai bus galima organizuoti renginius ir juose dalyvauti.

„Tam tikrų atlaisvinimų galėtų būti. Aišku, manau, kad dar rizikinga atlaisvinti judėjimą tarp savivaldybių, gali nuvažiavę mūsų žmonės kitur parsivežti virusą. Manau, kad čia dviprasmiškas veiksmas būtų, galima dar ir pakentėti.

Saugumas yra pirmoje vietoje. Tiek išlaukus, galima dar palaukti ir galbūt sulaukti didesnio atlaisvinimo“, – komentavo Pakruojo rajono meras.

Tačiau Švenčionių, kuriuose rodikliai šiuo metu prasčiausi, meras R. Klipčius portalui LRT.lt sakė, kad nereikėtų skubėti savivaldybių, kuriose skaičiai geriausi, vertinti kaip geriausiai besitvarkančių su COVID-19. Jis kalbėjo, kad labai didelę reikšmę turi testavimo apimtys.

„Reikėtų vertinti tyrimų rezultatus, kiek kokia savivaldybė procentų (gyventojų – LRT.lt) ištiria. Jeigu mūsų savivaldybė yra viena iš daugiausia tiriančių, tai tokį rezultatą ir turime šiai dienai“, – sakė R. Klipčius.

Jis teigė, kad gavus duomenis iš Statistikos departamento pirmiausia į akis krenta itin skirtingi atliekamų tyrimų skaičiai skirtingose savivaldybėse. Be to, pasak jo, mažose savivaldybėse ir vos keli nustatyti atvejai rodiklių kreivę gali pasukti į aukštumas.

Švenčionių meras teigė manantis, kad karantiną reikėtų švelninti visoje šalyje, neišskiriant pavienių savivaldybių. Jis kalbėjo, karantinas jau yra „savo atitarnavęs“: „Būčiau šalininkas tuos nuomonės, kad turėtume karantiną laisvinti visiems, neišskiriant vienos ar kitos savivaldybės. Žinote, dabar mes matome, analizuojame visą Lietuvą. Prieš keletą savaičių Neringa buvo žalioje zonoje. Labai nedaug reikia, kad iš geltono pasidarytum vėl juodas ar raudonas.“

R. Klipčius.

Nuomonės sutampa dėl vakcinavimo

Visgi vienu klausimu abu kalbinti merai sutaria. Tiek S. Margis, tiek R. Klipčius teigė, kad gyvenimas gerokai greičiausiai taptų lengvesnis, jei pavyktų nuo COVID-19 vakcinuoti kuo daugiau žmonių. Abu merai teigė, kad vakcinavimo procesas jų savivaldybėse vyksta sklandžiai, panaudojamos visos gaunamos vakcinos dozės.

„Reikia laukti, kol sulauksime daugiau vakcinų. Vakcinavimo procesas vyksta sklandžiai, kiek gauname, savalaikiai suskiepijame. Pagyvenę žmonės yra skiepijami, gali pasirinkti vakciną, statome į eilę juos. Savanorių yra, dirba, jei tos vakcinos nėra, deda į kitą eilutę, gauna kitokios vakcinos.

Viskas vyksta, dirbame. Duotų daugiau vakcinos, tikrai susitvarkytume ir galbūt vakcinavus rizikingiausias grupes, būtų galima atlaisvinti tuos judėjimus“, – komentavo Pakruojo rajono meras.

Švenčionių rajono meras R. Klipčius sakė, kad būtent vakcinavimas turėtų būti įrankiu kovojant su COVID-19, o karantinas turėtų būti palaipsniui atlaisvinamas šalies mastu: „Ji galėtų padėti grįžti į normalų ritmą. Kalbant apie vakcinaciją, viršijame Lietuvos vidurkį, kiek vakcinų yra pristatoma, visas ir panaudojame. Apie 1,5-2 proc. viršijame šalies vidurkį.

Žmonės vakcinų nori, skiepijasi. Kiti žmonės persigalvoja, įvairių situacijų yra. Manau, kad švietimo reikia ir reklaminė kampanija valstybėje turėtų būti labiau vykdoma.“

V. Zemlys-Balevičius.

Judėjimo ribojimų siūlo neatsisakyti

Ekspertų tarybos narys, „Euromonitor“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius LRT TELEVIZIJAI sakė pritariantis, kad kai kuriose savivaldybėse jau būtų galima pagalvoti apie papildomus laisvinimus.

Tačiau, mokslininko teigimu, apie judėjimų ribojimo naikinimą tarp savivaldybių dar anksti kalbėti.

„Jei darome atlaisvinimus savivaldybėse, palikdami judėjimą tarp savivaldybių, tada gaunasi, kad nėra prasmės. Tada žmonės iš savivaldybių, kur yra blogesnė situacija, migruos į savivaldybes, kur yra atlaisvinimas. Gausis bardakas“, – komentavo V. Zemlys-Balevičius.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau