Karantinavimo centras suteikia naujų galimybių gyvulių eksportui

Karantinavimo centras suteikia naujų galimybių gyvulių eksportui

Šiuo metu karantinavimo punkte Šilagalio kaime eksportui ruošiama apie 130 veislinių galvijų.

Valstybės valdoma bendrovė „Panevėžio veislininkystė“ ėmėsi naujos veiklos – Panevėžio rajono Šilagalio kaime atidarė veislinių gyvulių karantinavimo punktą. Ši naujovė atvėrė didesnes gyvulių eksporto galimybes – karantiną praėjusius gyvulius galima parduoti ir ne Europos Sąjungos šalims, kas iki šiol buvo neįmanoma, nes keli privatūs šalyje veikiantys karantino punktai buvo pritaikyti tik veršeliams ir kitiems smulkiems gyvūnams. Karantinavimo punkte gyvuliai laikomi 21 parą, atliekami jų tyrimai ir tik po to išduodamas leidimas juos eksportuoti.

Tikisi ūkininkų vieningumo

Dar prieš kelerius metus buvo kalbama apie vegetavusios „Panevėžio veislininkystės“ bankrotą ir apie jos turimų pastatų Šilagalyje ir Algirdiškio kaime privatizavimą.

BIC

„Dabar tai jau praeitis – išsilaikome patys, balanse nebeliko minuso, – sako prieš dvejus metus „Panevėžio veislininkystei“ paskirtas vadovauti Nerijus Gricius. – Karantino punktas nuo pat pirmos dienos dirba pelningai. Vasarą atidarysime ir rekonstruojamą Algirdiškio parodų centrą, kur, kaip planuojame, vyks gyvulių vertinimai ir aukcionai. Viliuosi, kad neprailgs tas laikas, kai ūkininkai ims suprasti, kad valstybės valdoma bendrovė – tai ir jų nuosavybė, kad susivienijus ir naudojantis jos paslaugomis galima užkirsti kelią piktnaudžiaujantiems smulkiesiems gyvulių supirkėjams, nuo kurių nukenčia patys augintojai – tas pats gyvulys pereina per kelių supirkėjų-tarpininkų rankas, ir taip maža kaina dar labiau numušama, žmonės lieka apgauti. Mes gyvulius superkame didesne nei rinkos kaina, tačiau nepaisant to, dar gana dažnos situacijos, kai ūkininkas gyvulį ne mums parduoda, bet derasi dėl kainos su mažuoju supirkėju. Taip iškreipiama rinkos kaina. Taigi pirmiausia mums reikia ūkininkų palaikymo.“

Kalbėdamas apie tolesnės veiklos viziją „Panevėžio veislininkystės“ direktorius sako matantis, jog po penkerių ar kiek daugiau metų bendrovė turėtų pereiti ūkininkų žinion, kad jie patys galėtų reguliuoti gyvulių pardavimo rinką.

Pasiūla kol kas per menka

nerijus gricius 1
Valstybės valdomos bendrovės „Panevėžio veislininkystė“ direktorius Nerijus Gricius sako matantis didžiules veiklos perspektyvas, reikia tik ūkininkų vienybės ir pagalbos.

Impulsą veiklos atgaivinimui suteikė modernizavimo projektas, kurį įgyvendinant gauta 1,3 milijono eurų parama. Karantinavimo centre vienu metu gali būti karantinuojama iki 280 galvijų. Šiuo metu jų yra 128. Iš karantinavimo centro Šilagalyje galvijai vežami į Baltarusiją, kur pristatomi vienai iš stipriausių pasaulyje gyvulių supirkimo bendrovei iš Vengrijos.

„Į Baltarusiją gyvulius vežame dėl patogiausios logistikos, bet jei ši šalis užsidarytų, vežtume gyvulius kitur, nes jų poreikis didžiulis, kol kas mūsų pasiūla per menka, – sako N. Gricius. – Galime išvežti visus Lietuvos ūkininkų užaugintus gyvulius. Žinoma, tai nereiškia, kad turime tikslą išvežti iš Lietuvos visus gyvulius, tačiau tai yra galimybė augintojams užsidirbti ir dirbti kitu lygiu.“

Karantinavimo centras veikia nuo vasario mėnesio, per tą laiką iš Lietuvos išvežta per 200 galvijų. Karantinavimo paslauga naudojasi ir tarptautinės kompanijos, Lietuvoje superkančios gyvulius ir vežančios juos į trečiąsias (ne Europos Sąjungos) šalis. „Štai karantinavimo paslauga domisi supirkėjai, gyvus bulius ketinantys eksportuoti į Izraelį, kur jie galės būti skerdžiami pagal to krašto tradicijas“, – sako N. Gricius.

Planuojama, kad birželio pabaigoje rekonstruojamame Algirdiškio parodų centre pradės veikti gyvulių surinkimo centras. Tai bus tarsi importo-eksporto vartai gyvuliams, kurie bus vežami ne į trečiąsias, bet į Europos Sąjungos valstybes. Be to, Algirdiškyje bus vertinami ūkininkų gyvuliai, jiems išduodami vertinimo dokumentai. Planuojama, kad netolimoje ateityje čia vyks ir gyvulių aukcionai.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.