Lietuva ne mažiau nei rusai ir baltarusiai ruošiasi karinėms pratyboms „Zapad 2017“, kurios vienu metu vyks Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje bei visai netoli Lietuvos pasienio. Karinės pratybos prasideda šiandien ir tęsis iki rugsėjo 20 dienos.
Prasidėjo pratybos
Panevėžiečiams neramu, nes vakar Panevėžio apskrityje prasidėjo Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Karaliaus Mindaugo husarų bataliono karių lauko takinės ir orientacinės pratybos, kuriose dalyvaus apie 60 karių. Jos dar vyks ir šiandien, rugsėjo 14-ąją.
Kariai bus su ginklais, judės karinė technika, bus naudojama garsinė ir dūminė imitacija.
Nesusijusios su Zapad“ pratybomis
Karaliaus Mindaugo husarų bataliono vadas pulkininkas leitenantas Rolandas Putnikas naujienų portalui JP aiškino, kad dviejų dienų pratybos nėra susijusios su „Zapad“ pratybomis. „Tai nedidelės pratybos, kurios skirtos vadams tobulinti, nes spalio mėnesį batalioną papildys šauktiniai. Reikia pagilinti vadų žinias“, – ramino bataliono vadas plk. ltn. R. Putnikas.

Pasak jo, panevėžiečiai neturėtų nerimauti dėl Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje būsiančių karinių pratybų. „Ramus esame mes, ramus turi būti ir panevėžiečiai. Kariuomenė budri ir gyventojams nerimauti nėra ko“, – sakė Karaliaus Mindaugo husarų bataliono vadas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Pratybos „Zapad“: septyni klausimai ir atsakymai
Policija dirba kaip visada
Panevėžio apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininkas Egidijus Lapinskas taip pat aiškino, kad panevėžiečiams dėl „Zapad“ pratybų nerimauti nėra priežasčių.
„Policija visada pasiruošusi užtikrinti viešąją tvarką. Todėl jokių papildomų priemonių nėra būtinybės taikyti. Policija dirba savo darbą dieną ir naktį“, – ramiai kalbėjo VPK vadovas.

Neprarasti budrumo
Seimo narės, buvusios krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės nuomone, lietuviai neturi prarasti budrumo.

„Nuo XVI amžiaus esame budrus ir budrumo turime neprarasti dabar. Tačiau neturime rodyti savo baimių. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kaip tik ir nori visus įbauginti. Dar girdime bauginimus, kad šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė „Zapad“ pratybų metu išvažiuoja į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV). Nereikia gąsdintis, NATO pasiruošusi, JAV kariai taip pat budrus. Todėl ir mums reikia būti budriems, bet nesibaiminti. Turime gyventi oriai, ramiai, bet tuo pat metu – budriai“, – sakė politikė.
Gyventojams – objektyvią informaciją
Seimo nario, panevėžiečio Povilo Urbšio nuomonė tiek panevėžiečiai, tiek visi Lietuvos gyventojai, „Zapad“ pratybų metų turi išlikti budrus ir nepasiduoti panikai.

„Žmonės stebi, kokie sprendimai buvo priimami artėjant „Zapad“ pratyboms, žino kiek NATO sunkiosios technikos dislokuota Lietuvoje. Pas mus – sutelktas dėmesys į apmokymus, kad neįvyktų incidentų, smulkių provokacijų. Juk net ir Švedijoje, nuo šaltojo karo pabaigos, pirmą kartą vyksta karinės pratybos, kuriose dalyvauja per 20 tūkst. karių. Pratybose dalyvauja ir JAV karinės pajėgos – pusantro tūkstančio karių. Grėsmės figūruoja, todėl gyventojai turi gauti objektyvią informaciją apie įvykius“, – išsakė savo nuomonę Seimo narys ir pakartojo, kad panikuoti nereikia, bet išlikti budriems būtina.
Nereikia gąsdintis
Šalies vadovė D. Gybauskaitė Rusijos ir Baltarusijos rengiamų karinių pratybų metu išvyksta į Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesiją Niujorke, kur rugsėjo 19 dieną sakys kalbą.

„Noriu pasidžiaugti, kad esame gerokai geriau pasirengę negu per pratybas „Zapad“ 2009 ir 2013 metais. Dabar mes ir patys esame pasirengę geriau: daugiau atgrasymo ir gynybinių instrumentų turime savo teritorijoje, taip pat mums padeda mūsų partneriai, mūsų draugai iš NATO – daugiau matyti, daugiau girdėti ir daugiau žinoti“, – ketvirtadienį transliuotame interviu LRT radijui sakė valstybės vadovė.
Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad minėtos karinės pratybos jau vyksta, nors oficiali jų pradžia paskelbta ketvirtadienį.
„Pirmiausia noriu pasakyti, kad pratybos „Zapad“ jau vyksta ir vyko gerą mėnesį. Matėme, kaip koncentruojama vis daugiau kariuomenės, kaip vyksta pasirengimas. Taigi, koncentruotis tik į 14-20 dienas tikrai neverta, nes tai vadinamoji aktyvioji fazė, o iš tikrųjų tai yra VIP-inė dalis, kai atvažiuoja svečiai, yra parodomosios pratybos. Taigi, ir prieš šią datą ir po jos tas aktyvumas bus padidintas“, – teigė D.Grybauskaitė.
Anot jos, apie šias pratybas ji su Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Ukrainos prezidentais informuos pasaulį, lankydamasi Jungtinėse Tautose Niujorke.
„Turime visi kartu kalbėti, kaip vertiname tokias pratybas, kaip esame pasirengę, ir atkreipti pasaulio dėmesį į tai, kas vyksta mūsų pasieniuose“, – sakė prezidentė.
[quote_box_center] „Zapad“ pratybos
„Zapad“ pratybos Baltarusijoje ir Kaliningrade vyks rugsėjo 14–20 dienomis. Tačiau anot ekspertų, net ir joms pasibaigus, Kremliaus grėsmė nesumažės. Todėl Lietuvai, gyvenant šalia agresyvių kaimynų, stiprinti savo gynybą reikia nuolat.
Tiesiog reikia tik prisiminti, kad po karinių pratybų 2008-aisiais Kaukaze, Rusija įsiveržė į Gruziją, o 2014-ais metais, po Rusijos pratybų prie Ukrainos sienų, prasidėjo karo veiksmai Rytų Ukrainoje.[/quote_box_center]