13.2 C
Panevėžys
Pirmadienis, 8 rugpjūčio, 2022

Kai kurioms Panevėžyje įrengtoms garsinėms sirenoms – beveik 70 metų

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Kai kurioms Panevėžyje įrengtoms garsinėms sirenoms - beveik 70 metų.

Paprastai sirenos įjungiamos du kartus per metus, kai atliekamas gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas. Tačiau jau porą metų, kai Panevėžyje garsinės sirenos nebuvo įjungtos, o dėl to kalta – pandemija.

Sirenų nesigirdėjo

Kai buvo paskelbta ekstremali situacija dėl COVID-19, Panevėžyje sirenų kauksmo nesigirdėjo. Tik kartą per mėnesį buvo vykdoma garsinių sirenų patikra, kad, esant reikalui, jos veiktų tinkamai.

Gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai šalyje, gyventojai perspėjami įjungtomis sirenomis ar pranešimais į mobiliuosius telefonus, prireikus per mobiliąsias įgarsinimo priemones ar per pasiuntinius.

Paprastai sirenos įjungiamos du kartus per metus, kai atliekamas gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas.

Išdėstytos sistemingai

Panevėžio miesto savivaldybės vyriausiasis specialistas Justas Laurinavičius naujienų portalui JP aiškino, kad mieste veikia 20 elektros sirenų.

„Jos išdėstytos sistemingai, kad, esant reikalui, perspėjimo kauksmą girdėtų visi panevėžiečiai. Sirenos yra netoli įmonių, įstaigų, bendrojo lavinimo mokyklų. Miesto centre sirena yra ant Juozo Miltinio dramos teatro. Sirenas tikriname kartą per mėnesį, be paleidimo“, – sakė J. Laurinavičius ir teigė, kad taip sirenos patikrinamos, bet nejungiamas garsinis signalas, kad be reikalo negąsdinti žmonių.

Paprastai sirenos įjungiamos du kartus per metus, kai atliekamas gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas.

Įjungti sirenas reikia leidimo

Pasak J. Laurinavičiaus, sirenos įjungiamos gavus nurodymą iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento.

„Sirenos kaukia 3 minučių pulsuojančiu ciklu. Taip gyventojai perspėjami apie artėjančios ar susidariusios ekstremaliosios situacijos grėsmę, arba perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimo ar pratybų metu. Išgirdę šį signalą nedelsiant reikia įsijungti radiją ar televizorių, išklausyti pranešimą ir vykdyti rekomendacijas. Paprastai sirenos įjungiamos du kartus per metus, kai atliekamas Perspėjimo sistemos patikrinimas“, – pasakojo J. Laurinavičius ir teigė, kad sirenos nebuvo įjungtos prasidėjus pandemijai – apie porą metų.

Paprastai sirenos įjungiamos du kartus per metus, kai atliekamas gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas.

Pasenusi įranga genda

Civilinės saugos specialistas aiškino, kad gavus informacinį pranešimą, sužino, kada reikės įjungti sirenas.

„Pranešime informuojami, kada reikės įjungti garsines sirenas. Tokio patikrinimo metu paaiškėja, ar visos sirenos veikia tinkamai. Beje, prieš kokius penkerius metus viena sirena iš 20 nesuveikė. Panevėžyje kai kurios sirenos atnaujintos, bet yra ir tokių, kurios įrengtos dar 1953 metais. Žinoma, garsinę sistemą vertėtų atnaujinti, bet čia jau ne Savivaldybės prerogatyva – tai  Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento rūpestis“, – sakė J. Laurinavičius.

Panevėžio rajone įrengta 20 garsinių sirenų.

Rajonas turi 20 sirenų

Panevėžio rajono savivaldybės civilinės saugos vyriausiasis specialistas Aivaras Valantiejus paaiškino, kad Panevėžio rajone įrengta 20 sirenų.

„Sirenos įrengtos didesnėse gyvenvietėse, miesteliuose. Šiais metais dar nebuvome paleidę sirenų – nebuvome gavę nurodymo jas paleisti. Savo noru sirenų neleidžiame. Jos paleidžiamos, kai gauname nurodymą iš Vilniaus. Įprastai sirenos paleidžiamos vienu metu visoje Lietuvoje“, – teigė A. Valantiejus.

A. Valantiejus.

Turi dvi modernias sirenas

Anot civilinės saugos specialisto, sirenos įrengtos ant pastatų stogų.

„Jos pakeltos aukščiau, kad jų skleidžiamas garsas sklistų plačiau ir pasiektų atokiau gyvenančius žmones. Sirenos tikrinamos jų paleidimo metu, bet stengiamės jas tikrinti dažniau, nes gyventojus turi pasiekti perspėjimai apie gresiantį pavojų. Sirenas remontuojame, prižiūrime, nes jos yra sovietinis palikimas. Tiesa, porą sirenų gavome naujų ir jos įrengtos Piniavoje ir Velžyje. Šios sirenos – modernios ir gali gyventojus perspėti balsu, o ne tik kaukdamos“. – pristatė naujas sirenas A. Valantiejus.

Panevėžio rajone įrengta 20 garsinių sirenų.

Sudaromos sąlygos tikrinti

Trumpųjų perspėjimo pranešimų sistemos patikrinimas atliekamas kiekvieno mėnesio pirmąją darbo dieną 10 val. Šių patikrinimų metu šalies gyventojai turi galimybę įsitikinti, ar jie yra teisingai įsijungę korinio transliavimo funkciją tam, kad gautų trumpuosius perspėjimo pranešimus. Patikrinimo metu pranešimai perduodami kas vieną minutę. Jeigu telefone nustatymai yra teisingi, gyventojas gaus tik vieną pranešimą.

Gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai šalyje, šalies gyventojai perspėjami įjungtomis sirenomis ar pranešimais į mobiliuosius telefonus, prireikus per mobiliąsias įgarsinimo priemones ar per pasiuntinius, o informuojami per radiją ir televiziją.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Lietuva pirks beveik 200 perspėjimo sirenų, jos veiks Astravo AE poveikio zonoje

confident-noyce

G. Paluckas: mažiausiai pusė Seimo socdemų palaikytų projektą dėl civilinės sąjungos

confident-noyce

Dalis opozicijos civilinę sąjungą vadina kosmetiniu pakeitimu, kiti laukia projekto

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau