Paprastai sirenos įjungiamos du kartus per metus, kai atliekamas gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas. Tačiau jau porą metų, kai Panevėžyje garsinės sirenos nebuvo įjungtos, o dėl to kalta – pandemija.
Sirenų nesigirdėjo
Kai buvo paskelbta ekstremali situacija dėl COVID-19, Panevėžyje sirenų kauksmo nesigirdėjo. Tik kartą per mėnesį buvo vykdoma garsinių sirenų patikra, kad, esant reikalui, jos veiktų tinkamai.
Gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai šalyje, gyventojai perspėjami įjungtomis sirenomis ar pranešimais į mobiliuosius telefonus, prireikus per mobiliąsias įgarsinimo priemones ar per pasiuntinius.
Išdėstytos sistemingai
Panevėžio miesto savivaldybės vyriausiasis specialistas Justas Laurinavičius naujienų portalui JP aiškino, kad mieste veikia 20 elektros sirenų.
„Jos išdėstytos sistemingai, kad, esant reikalui, perspėjimo kauksmą girdėtų visi panevėžiečiai. Sirenos yra netoli įmonių, įstaigų, bendrojo lavinimo mokyklų. Miesto centre sirena yra ant Juozo Miltinio dramos teatro. Sirenas tikriname kartą per mėnesį, be paleidimo“, – sakė J. Laurinavičius ir teigė, kad taip sirenos patikrinamos, bet nejungiamas garsinis signalas, kad be reikalo negąsdinti žmonių.
Įjungti sirenas reikia leidimo
Pasak J. Laurinavičiaus, sirenos įjungiamos gavus nurodymą iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento.
„Sirenos kaukia 3 minučių pulsuojančiu ciklu. Taip gyventojai perspėjami apie artėjančios ar susidariusios ekstremaliosios situacijos grėsmę, arba perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimo ar pratybų metu. Išgirdę šį signalą nedelsiant reikia įsijungti radiją ar televizorių, išklausyti pranešimą ir vykdyti rekomendacijas. Paprastai sirenos įjungiamos du kartus per metus, kai atliekamas Perspėjimo sistemos patikrinimas“, – pasakojo J. Laurinavičius ir teigė, kad sirenos nebuvo įjungtos prasidėjus pandemijai – apie porą metų.
Pasenusi įranga genda
Civilinės saugos specialistas aiškino, kad gavus informacinį pranešimą, sužino, kada reikės įjungti sirenas.
„Pranešime informuojami, kada reikės įjungti garsines sirenas. Tokio patikrinimo metu paaiškėja, ar visos sirenos veikia tinkamai. Beje, prieš kokius penkerius metus viena sirena iš 20 nesuveikė. Panevėžyje kai kurios sirenos atnaujintos, bet yra ir tokių, kurios įrengtos dar 1953 metais. Žinoma, garsinę sistemą vertėtų atnaujinti, bet čia jau ne Savivaldybės prerogatyva – tai Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento rūpestis“, – sakė J. Laurinavičius.
Rajonas turi 20 sirenų
Panevėžio rajono savivaldybės civilinės saugos vyriausiasis specialistas Aivaras Valantiejus paaiškino, kad Panevėžio rajone įrengta 20 sirenų.
„Sirenos įrengtos didesnėse gyvenvietėse, miesteliuose. Šiais metais dar nebuvome paleidę sirenų – nebuvome gavę nurodymo jas paleisti. Savo noru sirenų neleidžiame. Jos paleidžiamos, kai gauname nurodymą iš Vilniaus. Įprastai sirenos paleidžiamos vienu metu visoje Lietuvoje“, – teigė A. Valantiejus.
Turi dvi modernias sirenas
Anot civilinės saugos specialisto, sirenos įrengtos ant pastatų stogų.
„Jos pakeltos aukščiau, kad jų skleidžiamas garsas sklistų plačiau ir pasiektų atokiau gyvenančius žmones. Sirenos tikrinamos jų paleidimo metu, bet stengiamės jas tikrinti dažniau, nes gyventojus turi pasiekti perspėjimai apie gresiantį pavojų. Sirenas remontuojame, prižiūrime, nes jos yra sovietinis palikimas. Tiesa, porą sirenų gavome naujų ir jos įrengtos Piniavoje ir Velžyje. Šios sirenos – modernios ir gali gyventojus perspėti balsu, o ne tik kaukdamos“. – pristatė naujas sirenas A. Valantiejus.
Sudaromos sąlygos tikrinti
Trumpųjų perspėjimo pranešimų sistemos patikrinimas atliekamas kiekvieno mėnesio pirmąją darbo dieną 10 val. Šių patikrinimų metu šalies gyventojai turi galimybę įsitikinti, ar jie yra teisingai įsijungę korinio transliavimo funkciją tam, kad gautų trumpuosius perspėjimo pranešimus. Patikrinimo metu pranešimai perduodami kas vieną minutę. Jeigu telefone nustatymai yra teisingi, gyventojas gaus tik vieną pranešimą.
Gresiant ar susidarius ekstremaliajai situacijai šalyje, šalies gyventojai perspėjami įjungtomis sirenomis ar pranešimais į mobiliuosius telefonus, prireikus per mobiliąsias įgarsinimo priemones ar per pasiuntinius, o informuojami per radiją ir televiziją.

