K. Masiulytė-Paliulis: „Esu paženklinta Lietuvos“

K. Masiulytė-Paliulis: „Esu paženklinta Lietuvos“

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Luko VARANAUSKO nuotr.

Prancūzijos garbės legiono ordinas ir ordino kavalieriaus vardą pelniusi Karolina Masiulytė-Paliulis šiandien švenčia garbingą jubiliejų – 70-metį.

Paryžiuje augusi, aktorystės mokslus ten baigusi K. Masiulytė-Paliulis sako, kad jos šeimoje visuomet buvo laikomasi nuostatos – Lietuvą reikia mylėti ir padėti jai.

„Su jubiliejumi pajutau, kad tai – gyvenimo karūnavimas. Suprasti padėjo ir gauti apdovanojimai ir žmonės, kurie mini mano buvimą Lietuvoje. Jaučiuosi nuostabiai, kad galiu nuveikti, ką nors naudingo Lietuvai. Mane jaudina tikras dėmesys ir nesitikėjau, kad tiek daug žmonių myli mane, gerbia. Jaučiu jų sklindančią energiją“, – dėkoja už sveikinimus K. Masiulytė-Paliulis ir šyptelėjusi tęsia:

BIC

„70 metų – gyvenimo posūkis ir turėčiau pradėti gyventi ramiau. Tačiau, Dievas man davė tiek daug energijos ir tą energiją jaučiu bei turiu. Manau, kad niekas nesikeis ir toliau energingai dirbsiu.“

Išgirdusi klausimą, kas yra Lietuva, jubiliatė nesutriko:

„Esu paženklinta Lietuvos. Kai aš gimiau Paryžiuje, snigo. Gimiau kovo 4 dieną, per šv. Kazimierą. Tėveliai labai apsidžiaugė – esu paskutinis vaikas, gimęs šeimoje. Tikrą lietuvybės prasmę supratau apsigyvenusi Lietuvoje. Ir koks svarbus yra Kazimieras – Lietuvos globėjas, ir Kaziuko mugė. Sakau sau, kad viskas yra suplanuota, o aš esu tik instrumentas vykdyti suplanuotiems dalykams. Net ir J. Masiulio knygynas, per kurį kone kasdien pereinu, jis ne man priklauso – priklauso visiems panevėžiečiams. Yra kažkas nuostabaus, kad knygynas tiek metų nevykdė veiklos – buvo visais laikais knygynas. Manau, kad panevėžiečiams gerą turėti tokią vietą, kurioje taip ilgai veikia knygynas.“

K. Masiulytė-Paliulis sakė, kad Prancūzijos garbės legiono ordinas skirtas už nuopelnus antrajai Tėvynei Prancūzijai, už vaidybą, režisūrą, vertimus ir apskritai nenuilstamą literatūros ir prancūziškosios kultūros puoselėjimą.

Be to, ji labai džiaugėsi ir garbingu Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu „Tarnaukite Lietuvai“. Juo K. Masiulytė-Paliulienė buvo apdovanota 2018 metais už filantropinę veiklą, jaunų žmonių saviraiškos skatinimą ir rėmimą.

Tai pat pernai metais ją nudžiugino dar vienas darbas – gruodžio 19 dieną leidykla „Classiques Garnier“ Paryžiuje išleido į prancūzų kalbą K. Masiulytės-Paliulis išverstą didžiojo lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio poemą „Metai“.

Biografija

Karolina Nendrė Masiulytė-Paliulienė gimė karo pabėgėlio, Lietuvos visuomenės veikėjo Jono Masiulio šeimoje. Siekdama geriau pažinti gimtąją kalbą lankė Žibunto Mikšio lietuvių kalbos pamokas Paryžiaus Rytų kalbų ir civilizacijų institute.

Aktorystės mokėsi dramos teatro Charles Dullin mokykloje, studijavo istoriją Sorbonos universitete. Vėliau mokslus tęsė Valstybinėje dramos mokykloje. Įvairiose teatrų trupėse dažniausiai vaidindavo jaunas išauklėtas, doras merginas.

1986 m. su kitu lietuvių kilmės prancūzų aktoriumi Žanu Kristupu Mončiu (skulptoriaus Antano Mončio sūnumi) su

kūrė spektaklį apie žinomą disidentę ir kovotoją už tikėjimo laisvę Sovietų Lietuvoje Nijolę Sadūnaitę.1994 m. Karolina su vyru JAV lietuviu Arūnu Paliuliu ir dukra Lina persikėlė gyventi į Lietuvą. Šeima atgavo buvusį nacionalizuotą senelio Juozo Masiulio knygyną Panevėžyje.

Neužmiršta liko ir aktorės profesija – K. Masiulytė-Paliulienė vaidino režisieriaus Igno Jonyno filme „Sekmadienis toks, koks yra“, kartu su Petru Venclovu ar Ligita Kondrotaite įvairiuose renginiuose skaitė prancūzų autorių poeziją. Pati pastatė du prancūziškus spektaklius „Madame Ka“ ir „Ça c’est Paris“.

Aktorė yra Lietuvos frankofonų literatūrinė premijos (pranc. Le Prix du livre francophone) žiuri pirmininkė, ji išrinkta Lietuvos-Prancūzijos asociacijos prezidente.

LKL

Modelis

AMES

Basakojis

Mano namukas

Musės salto

Dizainas

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.