Jupiterio palydove atrasti į 200 km aukštį trykštantys vandens geizeriai

Jupiterio palydove atrasti į 200 km aukštį trykštantys vandens geizeriai

Gismeteo.lt / NASA nuotr.

ef936d4bDar 2012 metais NASA valdomas Hablo kosminis teleskopas užfiksavo vaizdą, kuris priminė į 200 kilometrų aukštį trykštantį vandens geizerį.

Ši naujiena itin nudžiugino astrobiologus ir eilinius kosmoso mylėtojus, kurie pradėjo kurti planus apie tai, kaip robotizuotas zondas galėtų ištyrinėti didžiulius Europos vandenynus, besislepiančius po kelių kilometrų storio ledu.

Šių metų rugsėjo 26-ąją mokslininkai paskelbė, kad daugiametės viltys ir pastangos atsipirko

BIC

Mokslininkai pasitelkdami Hablo teleskopą vykdė tikrą Europos debesų medžioklę. Iš viso buvo surengta 10 atskirų operacijų, kurių bendra trukmė siekė 15 mėnesių. Jiems pasisekė tris kartus – 2014 metų sausį, kovą ir balandį.

Hablo pateiktų duomenų analizė yra kompleksinis procesas, būtent dėl to, šie atradimai yra skelbiami tik dabar, praėjus daugiau nei dvejiems metams po jų užfiksavimo.

Šis atradimas buvo įvykdytas tuomet, kai stebint iš Hablo perspektyvos Europa keliavo pro Jupiterį, o vandens debesis blokavo ultravioletinė šviesa, sklindanti nuo šios planetos-milžinės.

Tačiau, kad ir kokios būtų džiuginančios naujienos, mokslininkai rezultatus vertina atsargiai. Anot jų, gali egzistuoti kažkas, kas iki galo nėra suvokiama ar netinkamai interpretuojama.

Debesų egzistavimas Europoje galimai darys įtaką ir tolesniems NASA organizuojamos Europos misijos planams, kuriuos norima pradėti dar 2020 metais. Šios misijos metu per kelerius metus turėtų būti vykdomi daugkartiniai skrydžiai greta šio palydovo, siekiant surinkti daugiau informacijos apie didžiuosius Europos vandenynus ir jos galimybę palaikyti gyvybę.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.