-1.5 C
Panevėžys
Sekmadienis, 5 gruodžio, 2021

Jubiliejų švenčiantis Lėlių vežimo teatras panevėžiečiams padovanojo nepakrtojamą reginį

AutoriusDOVLĖ BARVIČIŪTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
Penktadienio vakarą Lėlių vežimo teatras panevėžiečius pakvietė į Laisvės aikštę - performansą „Vežimu aplenkiant laiką“.

Panevėžio lėlių vežimo teatras – vienintelis toks teatras Europoje, švenčia 35-ąjį kūrybinės veiklos jubiliejų. Teatras šiuos metus pažymėjo unikaliu projektu ir penktadienio vakarą panevėžiečius pakvietė į Laisvės aikštę – performansą „Vežimu aplenkiant laiką“.

Performanse – teatro istorija

Anot Panevėžio lėlių vežimo teatro vadovo Antano Markucio, performansas atspindi visą teatro istoriją – kaip gyvena, ką galvoja ir kuo jis kvėpuoja. Ant pjedestalo iškeliamas arklys, žirgas. Jis veržiasi su sparnais į dar neatrastas kūrybos erdves, įkvėpdamas ir globodamas meno žmones. Pegasas, liaudies dainose žirgas, žirgelis, o Lėlių vežimo teatre – ištikimas draugas ir pagalbininkas arklys, ilgus metus kantriai tempęs pilną lėlių ir žmonių vežimą, iš kurio buvo rodomi spektakliai atokiausiuose Lietuvos kaimuose ir miesteliuose.

Performanse persipina šešėlių teatras, pasakojantis arklio istoriją, su įspūdinga mechaninio teatro technika. Gyvą planą papildo spalvingi personažai, Pegaso sergėtojai. Nuostaba, susižavėjimas, hipnotizuojantis preciziškai atlikto kūrinio įtaigumas nukelia į stebuklingą magijos pasaulį. Kiekvienas galime interpretuoti Pegaso pasirodymą savaip: ką užburs kinetinės skulptūros – didžiulės lėlės – mechaninės galimybės, judesys, spalvos. O gal atsiskleis ir filosofinių klausimų gelmė: gyvenimas, mirtis, prisikėlimas, amžinybė.

Penktadienio vakarą Lėlių vežimo teatras panevėžiečius pakvietė į Laisvės aikštę – performansą „Vežimu aplenkiant laiką“.

Geriausias laikas – dabar

Žvelgiant į teatro įstoriją ne per performansą, o realų gyvenimą, iš 35-erių teatro gyvavimo metų A. Markuckis išskiria paskutinius ketverius metus, kada teatre atsirado stipri kūrybinė grupė, kai atsivėrė didžiulis potencialas, kada teatras galėjo sau leisti statyti spektaklius ir suaugusiems.

„Dabar man pats gražiausias laikotarpis. Aišku, grįžtant į tai laiką, prieš 35-erius metus, kaip mes gyvenome, kaip sunkiai pradėjome teatro istoriją ir kaip mažais žingsniais ėjome į tą tikslą, į tą dieną, kurią mes šiandien gyvenam, viskas pasikeitė. Buvom jauni, buvo įdomu tai, ką darėm, labai norėjom, buvo daug entuziazmo. O dabar atėjo toks laikotarpis, kai stengiamės daugiau koncentruotis į profesionalumą, rimtą repertuarą ir, manau, kad šiuo metu teatras išgyvena renesansą. Turime labai stiprią trupę, stiprius aktorius, profesionalius lėlininkus, kurie baigė specialius mokslus. Teatras tiesiog persikėlė į kitą lygmenį ir tuo labai džiaugiuosi“, – kalbėjo A. Markuckis.

A. Markuckis.

Arkliai, vežimai, vasara

Lėlių teatro vadovas neslėpė ir liūdnų teatro etapų – jau dvi vasaras iš eilės kolektyvas nebegali pasikinkyti dviejų arklių, su kuriais kasmet kolektyvas vykdavo į gastroles po Lietuvos kaimus ir miestelius. Tačiau vilties, kad viskas grįš į senas vėžias A. Markuckis dar turi.

„Tiesiog dabar toks laikotarpis. Deja, žemės ūkio bendrovė, kuri mums 30 metų davė arklius, bankrutavo. Dėl to, turėjome keisti transporto priemonę, kuri temptų vežimą. Iš kitos pusės žiūrint, taip yra daug lengviau, nes per gastroles su arkliais būna labai daug bėdų ir rūpesčių. Vis tik labai norisi išlaikyti tą idėją – pirminę nuo kurios pradėjo mūsų teatras. Būtent arkliai, vežimai, vasara“, – kalbėjo vadovas.

Penktadienio vakarą Lėlių vežimo teatras panevėžiečius pakvietė į Laisvės aikštę – performansą „Vežimu aplenkiant laiką“.

Dėkoja žiūrovams

A.Markuckis jubiliejaus proga žiūrovams dėkoja už tai, kad tiek metų jie myli lėlių vežimo teatrą.

„Be žiūrovų nebūtų ir teatro. Kiek kartų praėjo mūsų teatrą, kiek daug čia vaikų užaugo, ir turbūt mažai rastume vaikų, kurie nė karto vaikystėje nebūtų čia apsilankę. Ačiū, kad augote kartu su mumis“, – dėkojo A. Markuckis.

O kolektyvui vadovas linkėjo, kad kuo ilgiau tęstųsi ta pasaka, kurioje dabar gyvena teatras.

Subūrė lėlininkų entuziastų grupę

Panevėžio lėlių vežimo teatras  įkurtas 1986 m. režisieriaus Antano Markuckio iniciatyva. A. Markuckis 1983 m. baigė Rokiškio kultūros mokyklą, kurioje studijavo režisūrą. Nuo 1985 m. vadovavo „Lino“ gamybinio susivienijimo profsąjungos kultūros klubui. Čia ir gimė idėja suburti lėlininkų entuziastų grupę bei įkurti analogų Europoje neturintį lėlių vežimo teatrą.

Keliones po Lietuvos miestus ir kaimus režisierius su kolektyvu pradėjo tuomet, kai Pumpėnų kolūkio žemdirbiai, mainais už parodytą spektaklį, aktoriams padovanojo vienkinkį vežimą ir kumelę Džiuljetą. Pirmasis parodytas spektaklis buvo atnaujinta M. Kraveco pjesė „Piratas visada piratas“. Per pirmuosius penkerius teatro gyvavimo metus trupė apkeliavo visą Lietuvą, parodė apie 400 spektaklių, sudalyvavo dvejuose respublikiniuose konkursuose. 1990 m. Vilniuje vykusiame respublikiniame festivalyje kolektyvas buvo apdovanotas teatro veikėjų sąjungos prizais už geriausią pastatymą.

Aplanko apie 20 tūkstančių žiūrovų

Teatro veikla neliko nepastebėta: apie kolektyvo kasdienį gyvenimą Lietuvos televizija sukūrė laidą. Nuo 1991 m. sausio mėnesio, vykstant profsąjunginės kultūros sistemos irimui, A. Markuckis buvo atleistas iš „Lino“ gamybinio susivienijimo profsąjungos kultūros klubo vadovo pareigų. Trupę ėmė globoti miesto Kultūros skyrius.

Mažam, 60-ties vietų teatrui įsikurti buvo skirtos sandėlio patalpos, esančios Kranto g. 9A. 1991 m. kovo 28 d. Panevėžio miesto tarybos sprendimu buvo įsteigtas Panevėžio miesto lėlių vežimo teatras. 1991 m. gegužės 6 d. Panevėžio miesto valdyba patvirtino A. Markuckį Lėlių vežimo teatro direktoriumi-režisieriumi. A. Markuckis šiandien toliau sėkmingai vadovauja Panevėžio lėlių vežimo teatrui, kurį aplanko apie 20 tūkstančių žiūrovų. Kasmet parodoma apie 300 spektaklių, pastatomos 3-4 premjeros. Teatras dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose, gastroliuoja svečiose šalyse.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Geriausio spektaklio prizas – J. Miltinio dramos teatro spektakliui

confident-noyce

Panevėžio rajono biblioteka švenčia 70-mečio jubiliejų

confident-noyce

J. Miltinio dramos teatras kviečia į naujausią premjerą

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau