23-ejų panevėžietė Urtė Bačianskaitė jau kelerius metus studijuoja ir sportuoja Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jos istorija – neeilinė. Lengvaatletės buvo pastebėta varžybose ir gavo galimybę mokytis bei sportuoti kitoje Atlanto pusėje nemokamai.
Pastebėta varžybose
Urtė Bačianskaitė yra lengvaatletė, jau nuo vaikystės dalyvaujanti įvairiose varžybose. Nemaža dalis varžybų – užsienyje.
„Dalyvavau U17 ir U20 amžiaus grupių pasaulio čempionatuose. Ten treneriai iš JAV pastebėjo mano rezultatus, todėl gavau keletą pasiūlymų iš amerikietiškų universitetų vykti studijuoti su sporto stipendija“, – pasakojo pašnekovė.
Urtė sako, kad biurokratijos kelias stojant į universitetą JAV – gana ilgas.
„Dokumentų tvarkymo buvo itin daug. Reikėjo vykti ir į pokalbį dėl vizos gavimo. Mano pagrindinis tikslas studijuojant Amerikoje – toliau tęsti lengvosios atletikos karjerą ir įgyti išsilavinimą. Mane ši galimybė sudomino tuo, kad JAV universitetai gali auginti ne tik tam tikros srities specialistus, bet ir sportininkus“, – paaiškino U. Bačianskaitė.
Amerikietiškuose universitetuose dažnai taikoma sportinių stipendijų praktika. Konkrečių sporto šakų treneriai dalyvauja turnyruose, čempionatuose ir varžybose, kur ieško perspektyvių sportininkų. Taip su universitetu ir sportininku sudaroma sutartis. Sutartimi universitetas įsipareigoja pilnai arba dalinai padengti studijų išlaidas, o sportininkas – palaikyti pakankamai aukštus akademinius rezultatus bei reprezentuoti universitetą sportinėje veikloje.
Studijuoja nemokamai
JAV universitetai garsėja savo aukštais akademiniais pasiekimais ir itin brangiomis studijų kainomis. Vidutinė studijų kaina JAV universitete siekia 27 tūkstančius dolerių per metus (ketverių metų studijos gali kainuoti virš 100 tūkst.).
„Aš studijuoju nemokamai – mano atveju, studijų kaštai buvo pilnai padengti, dar gaunu ir stipendiją už sportinius pasiekimus. Mokytis JAV gali būti labai brangu, todėl tokias studijas rekomenduoju tiems, kurie turi finansines galimybes ir iš tiesų to labai nori, o jeigu gaunate tokį pasiūlymą kaip mano – raginu naudotis proga!“, – šypsojosi Urtė.
„Pati nė kiek nesigailiu dėl savo sprendimo. Retai pasitaiko tokia proga augti, tobulėti ir pažinti visiškai kitą pasaulio pusę“, – pridūrė pašnekovė.
Patirtis gyvenant JAV
Pasak Urtės, amerikietiškas gyvenimas jai pasirodė kitoks.
„Pirmą kartą atvykus ypač nustebino parduotuvių dydžiai. Rodos, kad lentynos driekiasi kilometrais, o ir maisto prekių asortimentas labai platus. Po to atkreipiau dėmesį ir į tai, kad bent mano valstijoje gyvena išties malonūs ir geranoriški žmonės, o ir daugelis vaikšto su šypsena veide – nemanau, kad Lietuvoje dažnai tą galima pamatyti“, – teigė lengvaatletė.
Urtė gyvena Kanzaso valstijoje. JAV viduryje esanti valstija yra retai apgyvendinta, tačiau šalyje garsėjanti ūkininkyste bei permainingais orais.
„Kanzase labai karštos vasaros, vyrauja tornadai ir stiprios audros. Taip pat čia labai daug ūkininkų – tą nesunku įžvelgti, nes valstijoje gyvena daugmaž tiek pat žmonių, kiek ir Lietuvoje. O ir žmonių įvairovė labai didelė – Amerikoje labai lengva susipažinti su žmonėmis, kurių patirtys labai skirtingos, profesijos unikalios ir jie gali būti kilę iš visai kito pasaulio krašto“, – įspūdžiais dalinosi panevėžietė.
Lengvoji atletika
Urtė sportuoti pradėjo tiesiog siekdama sustiprėti.
„Turėjau problemų su nugara, todėl mama nuvedė į lengvosios atletikos treniruotes tam, kad fiziškai sustiprėčiau. Po truputį treniravausi, stiprėjau. Vėliau trenerė pasiūlė vykti į varžybas, o ten pasisekė visai neblogai. Dėl to man taip netikėtai pradėjo patikti lengvoji atletika – atsirado sportinis azartas“, – prisiminė pašnekovė.
Pasak U. Bačianskaitės, meilė sportui atsiranda su pirmaisiais pasiekimais. Gerinant asmeninius rezultatus – auga apetitas.
„Kai pradėjo gerėti rezultatai, tada ir pajutau, kad noriu šiuo sportu užsiimti profesionaliai ir net sieti su tuo savo ateitį. Ambicija siekti daugiau ir atsiranda tada, kai įrodai sau, kad tu iš tiesų gali tobulėti dar labiau. Mano atveju ambicija augo dėl to, kad įvykdžiau normatyvus Europos, pasaulio čempionatams, pavyko gerinti Lietuvos rekordus“, – džiaugėsi lengvaatletė.
Dabar Urtės priešakyje – aiškūs ir konkretūs ateities planai.
„Šiuo metu tęsiu studijas JAV ir įgysiu magistro laipsnį. Ir, žinoma, toliau sportuosiu, o kas bus po studijų – pamatysime“, – šypsojosi panevėžietė lengvaatletė Urtė Bačianskaitė.