17.9 C
Panevėžys
Pirmadienis, 8 rugpjūčio, 2022

Jaunasis gatvės gimnastas D. Sanda: „Turiu svajonę įkurti savo sporto salę Panevėžyje“

AutoriusIGNAS JANELIŪNASFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
D. Sanda.

Visame pasaulyje gatvės gimnastika sulaukia vis daugiau dėmesio ir populiarumo, tad ne paslaptis, jog ir gimtajame Panevėžyje beveik kiekvienais metais yra tobulinamos bei įrengiamos naujos sporto aikštelės jauniesiems talentams. Vienas iš jų – tai Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos abiturientas, save profesionaliu sportininku jau galintis vadinti Donatas Sanda.

Vaikinas jau kelerius metus užsiima street workout sportu ir neslepia, jog susižavėjimas šiuo hobiu su kiekviena įgyta patirtimi tik auga. Tad su Donatu pasikalbėjome apie tai, kaip gimė noras save išbandyti gatvės gimnastikoje, kaip jam sekėsi pirmosiose varžybose, ar sportuoti Panevėžyje yra visos reikiamos sąlygos ir kokie yra vaikino išsikelti tikslai ateičiai.

Dėmesys sportui nuo pat mažens

Devyniolikmetis D. Sanda teigia, jog, jis kaip ir daugelis kitų bendraamžių, dar vaikystėje išbandė ne vieną sporto šaką – dziuzo, irklavimą, krepšinį, futbolą, gatvės gimnastiką, tačiau susidomėjimas išliko tik viena iš jų.

„Nuo pat darželio tėvai skyrė didelį dėmesį mano švietimui, išmokė mane skaityti, skaičiuoti, atėjęs į mokyklą jaučiausi labai gerai, nes vienas iš nedaugelio ne tik mokėjau abėcėlę, bet ir skaičiau. Buvau labai aktyvus, dalyvaudavau įvairiose olimpiadose. Buvau smalsus vaikas, nes niekada nebuvau verčiamas mokytis, tiesiog norėjau būti sąlyginai aktyvesnis, gal net geresnis už kitus, žinoti, suprasti daugiau, negu būdinga kitiems mano amžiaus žmonėms. Turbūt buvau reiklus sau, ugdžiausi nugalėtojo mentalitetą. Tai pagrinde atsispindėdavo moksluose, o tuomet pradėjo pasireikšti ir sporte“, – pasakoja vaikinas.

„Vieną kartą su draugu susidomėjome netoliese namų esančia sporto aikštelė, joje pradėjome bandyti atlikti įvairius pratimus, laikytis, kabėti ant skersinių, daryti prisitraukimus, atsispaudimus ir panašius dalykus. Supratau, kad man tai patinka, kad sekasi vis geriau, todėl vasaromis ar šiltomis popietėmis pradėjau eiti sportuoti ir vienas“, – prisimena sportininkas.

D. Sanda.

Noras tobulėti paskatino keisti rutiną

Kaip pasakoja abiturientas, tėvų reakcija pradžioje buvo neigiama, nes jie pastebėdavo, jog su draugais prarandu ryšį, man geriau būdavo išeiti pasportuoti nei nueiti su bičiuliais į kiną. Tačiau po daug daug laiko, kai tėvai suprato, jog sportas tapęs mano gyvenimo būdu, o ne tik paprasta laisvalaikio pramoga, pradėjo stebėti mano progresą ir palaikyti.

„Man nebūdavo sunku sportuoti, prisiversti tai daryti, turbūt sunkiausia buvo mano kūnui prisitaikyti prie didėjančio fizinio krūvio. Sportuoti eidavau po du, tris kartus per parą, tačiau, atėjus į gimnaziją, laikas, skiriamas šiam hobiui ryškiai sumažėjo. Iki devintos klasės pabaigos visiškai nesportavau, stengiausi dėmesį sutelkti į mokslus, nes, savaime suprantama, pažymių vidurkis mokantis vienoje geriausių Lietuvos mokyklų šiek tiek nukrito“, – tikina gimnazistas.

„Tuomet daugiausiai sportuodavau tik vasaromis, per mokslo metus stengdavausi elementariai palaikyti savo fizinę formą. Na, o didžiausias progresas prasidėjo praėjusią vasarą, kai pradėjau sportuoti su nauja panevėžiečių gatvės gimnastų grupe ir jausti žymiai didesnę konkurenciją bei norą išmokti kažką naujo. Nuo to laiko sportuoju be pertraukų visus metus, todėl ryškiai pasikeitė ne tik mano išvaizda, bet ir pats supratimas apie šį sportą, disciplinos laikymąsi, tinkamą mitybą ir kitus susijusius dalykus“, – komentuoja D. Sanda.

D. Sanda.

Pirmos varžybos – Estijoje

Donatas atvirauja, jog nors sportuoja jau ilgą laiką, pačios pirmosios varžybos, kuriose teko garbė ir galimybė sudalyvauti bei atstovauti Lietuvai, įvyko dar visai neseniai. Vaikinas kartu su kitais penkiais lietuviais varžėsi Estijoje vykusiame turnyre.

„Dalyvavo net septynių šalių atstovai, iš kurių daugiausiai buvo dalyvių iš Lietuvos ir Izraelio. Pradžioje visi savo sugebėjimus parodė kvalifikaciniame raunde, visi turėjo po minutę laiko atlikti savo pasirodymą skambant norimai muzikai. Iš dvidešimt dviejų dalyvių į kitą etapą pateko šešiolika sportininkų, tarp kurių buvo ir trys lietuviai. Šiek tiek gaila, kad man tarp jų atsidurti nepavyko, tačiau prieš varžybas užsibrėžtas tikslas pasirodyti taip, kaip pats planavau ir norėjau, buvo įgyvendintas“, – pasakoja pašnekovas.

„Dalyvavimas tokiose varžybose, pati kelionė, galimybė susipažinti su pažengusiais sportininkais iš visos Europos buvo nereali patirtis. Būtent, grįžęs po šių pirmųjų varžybų, įsitikinau, jog ribų ar limitų žmogaus pajėgumams, galiai, sugebėjimams tikrai nėra“, – sako abiturientas.

D. Sanda.

Panevėžys – tarp lyderių

Kalbėdamas apie bendrą šios sporto šakos situaciją Lietuvoje, būsimasis Lietuvos sporto universiteto studentas džiaugiasi, jog tiek Kaune, tiek Mažeikiuose gyvenantys šios sporto šakos mėgėjai ir profesionalai buriasi į organizacijas, neformalias grupes bei rengia visiems lietuviams ar net užsieniečiams varžybas.

„Tarp paminėtų miestų ne ką prasčiau atrodo gimtasis Panevėžys. Situacija mieste su street workout aikštelėmis yra tikrai puiki, nes tiek bendrojo ugdymo įstaigos, tiek ir pavienės aikštelės yra geros kokybės, jose netrūksta skirtingų lygiagrečių, skersinių, žiedų, o tai tik paskatina dar didesnį srautą jaunų žmonių stebėti ir išbandyti patiems šį sportą. Vien šiuo metu galima suskaičiuoti daugiau nei dešimt skirtingų aikštelių, kuriose lankytis visą parą ar nurodytomis valandomis gali visi susidomėję panevėžiečiai“, – dalinasi vaikinas.

„Pačiame mieste šiuo metu yra daugiau nei keturiasdešimt gatvės gimnastų, turime susikūrę ne vieną bendrą grupę, kurioje dalinamės aktualijomis, organizuojame vidinius ar masinius street workout turnyrus. Ypač smagu būna tada, kai varžomės tarpusavyje, vieni kitiems parodome, ką geriausiai sugebame, mokame, kaip patobulėjome per pastarąjį laiką“, – tikina jaunuolis.

D. Sanda.

Tikslas išsikeltas ne vienas

Jaunasis gatvės gimnastas D. Sanda pasakoja, jog šiuo metu su sportu yra išsikėlęs ne vieną tikslą kelerių metų į priekį laikotarpiui.

„Yra svajonė kažkada įkurti savo sporto salę Panevėžyje, kad galėčiau mokyti jaunimą teisingai atlikti įvairius pratimus, stengtis tobulėti, nepasiduoti įvairioms pagundoms, žalingiems įpročiams. Dar labai seniai supratau, kad noriu garsinti gimtąjį Panevėžį, todėl ir po studijų tikiu, kad čia sugrįšiu, dirbsiu, sportuosiu bei sieksiu patarti ir padėti kiekvienam, siekiančiam savųjų svajonių“, – atvirauja sportininkas.

„Mąstau ir apie galimybę išvykti į pasaulio, Europos čempionatus, pakonkuruoti su žinomais gatvės gimnastais, pamatyti, kiek jau esu pajėgus ir pasiekęs šioje srityje. Susidūrimas su pasauliniais čempionais, triukų atlikimas kartu su jais ant tos pačios scenos būtų pats tikriausias įrodymas, jog visą tą laiką ėjau teisinga kryptimi ir privalau nesustoti. Tvirtai tikiu, kad šis sportas turėtų būti įtrauktas ir į Olimpines žaidynes, tad dalyvauti jose būtų neįkainojama gyvenimo patirtis“, – naujienų portalui JP komentuoja D. Sanda.

„Apskritai, sportas padeda susirasti naujų draugų, pažinčių, labai stipriai padidina žmogaus pasitikėjimą savimi, o tiems, kurie siekia būti žinomais ar paversti savo hobį darbu, tai įgyvendinti taip pat padeda ne kas kitas, bet būtent pastangos ir laikas skiriamas mėgstamam sportui“, – sako jis.

D. Sanda.

Asmeninių rezultatų sekimas

D. Sanda neslepia, jog per visą laiką sportuojant neprarasti disciplinos ir išlaikyti ryžtą jam padėjo nuolatinis savo progreso sekimas bei vidinis džiaugsmas, jog su kiekviena diena jis vis labiau tobulėja.

„Nesvarbu, kokį sportą žmogus sportuoja, tačiau, jeigu jaunuoliui atsiranda noras viską mesti, tai jam palinkėčiau sekti asmeninį progresą ir rezultatus – nusifilmuoti save prieš veidrodį pirmąją dieną, kaip tu jautiesi, kokia tavo išvaizda, ir tą daryti visas kitas dienas ar užsibrėžtą laiko tarpą. Palyginęs pirmosios dienos savo išvaizdą, būseną, savijautą ir rezultatą, kuris tave lydi šiandien, žmogus lyg vėl naujai atgimsta ir suvokia, kad pokyčiai yra realus dalykas ir juos tikrai įmanoma pasiekti“, – drąsina visus gatvės gimnastas.

„Palinkėčiau kiekvienam pasižiūrėti ir įvairius motyvacinius video, kaip profesionalai atlieka pačius sunkiausius triukus pasaulyje, nes tuomet irgi sukyla vidinis noras ir adrenalinas siekti kažko panašaus pačiam – tą pačią minutę susikrauti daiktus, eiti į aikštelę ir dirbti, kad ir kokios sąlygos bebūtų – smarkus vėjas, lietus, svilinanti saulė ar net pūga“, – baigdamas pokalbį tikina D. Sanda.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

„Lietkabelio“ šokėjos: „Sunkus darbas atsiperka žiūrovų aplodismentais“

confident-noyce

Panevėžietis M. Demenkovas: „Kunigystė yra kelias, kuriuo noriu eiti“

confident-noyce

Panevėžiečiams broliams krepšininkams Benui ir Mariui mokslas ir karjera išlieka prioritetu

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau