4.8 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

J. Zikaro skulptūros atgijo trimatėje erdvėje

AutoriusJPFotoJP, SAULIUS ZAURA
J. Zikaro skulptūros atgijo trimatėje erdvėje.

Įprasminant šiemet minimas 140-asias Juozo Zikaro gimimo metines, dalis skulptoriaus kūrinių perkelti į skaitmeninę erdvę.

„Skaitmeniniame amžiuje įpratome pasaulį pažinti liesdami pirštų galiukais. Lytėdami jį išmaniojo asistento – telefono ar planšetinio kompiuterio ekrane mokomės, dirbame, ilsimės, kuriame. Pirštų galiukais  kūrė skulptorius Juozas Zikaras“, – idėją pristato skaitmeninės erdvės kūrėjas Saulius Zaura.

Nuo šiol prisiliesti tiek prie garsių, tiek ir prie itin mažai žinomų J. Zikaro kūrinių šiuolaikinės technologijos skaitmeninėje elektroninėje erdvėje suteikia kiekvienam.

Nors J.Zikaras kilęs iš Panevėžio krašto, jo darbai yra itin plačiai pasklidę o darbų spektras itin platus: skulptūros, biustai, bareljefai, antkapiai, monetų formos. Tik nedaug jų galima „gyvai“ pamatyti Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus J.Zikaro namuose – muziejuje kurio specialistams.

J. Zikaro skulptūros atgijo trimatėje erdvėje.

Skaitmeninėje ekspozicijoje pateikti trimačiai skulptoriaus darbai sukurti specialia programine įranga sujungiant iš visų pusių įvairiais kampais užfiksuotas kūrinių fotografijas.

Pasak autoriaus, kuriant skaitmenines trimates reprodukcijas itin svarbi medžiagos kokybė. „Trimačiai atvaizdai kuriami naudojant mums įprastas fotografijas. Tik tam, kad programinė įranga turėtų pakankamai medžiagos suvokti ir perteikti visą objekto struktūrą ir padėtį erdvėje, fotografuojama turi būti nuosekliai, iš visų pusių, užtikrinant reikiamus perėjimus“, – kūrimo procesą atskleidžia S. Zaura.

S. Zaura.

Fiksuojant didesnius kūrinius lauke dažnai nepakanka įprastos foto įrangos. Tenka pasitelkti ir bepilotes skraidykles. S. Zaurai teko juvelyriškai manevruoti bepilotį siekiant išvengti medžių šakų sukant ratus apie „Laisvę“ ar kitas Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje esančias skulptūras ar lietui užklupus skubiai leistis ir nutraukti jame puikiai besijaučiančių salamandrų fotografavimą.

„Ši skaitmeninė ekspozicija tik pradžia, tik galimybių demonstravimas“, – sako S. Zaura.

Pasak skaitmeninės galerijos autoriaus taip galima vienoje vietoje sukaupti visą menininko kūrybą, naudoti edukacijai, tyrimams, reprezentacijai. Skaitmeninius kūrinius galima peržiūrėti tiek kompiuteriais, tiek išmaniaisiais įrenginiais. Itin įdomu kūrinius stebėti virtualiosios realybės įrenginiuose ar pasinaudoti papildytos realybės funkcija kurioje pavyzdžiui „Knygnešys“ gali įsikurti Jūsų svetainėje ar ant mokyklinio suolo. Suskaitmenintus darbus pasirodo galima net … atspausdinti.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Ne visos Laisvės aikštę ir Senvagę puošusios skulptūros grįš į savo vietas

confident-noyce

Komisijai nurodžius nuimti „Vėliavnešių“ paminklą, Ukmergės savivaldybė neskuba to daryti

confident-noyce

Žinomas skulptorius sunerimo dėl Panevėžio „Sodrą“ puošusių meno kūrinių

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau