19 C
Panevėžys
Sekmadienis, 16 gegužės, 2021

Iš nelegalių pardavėjų įsigyti naminiai paukščiai gali virsti brangiai kainuojančia problema

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) fiksuoja atvejus, kai iš nelegalių pardavėjų Vilniaus apskrities gyventojų savo reikmėms įsigyti naminiai paukščiai buvo sergantys ir, kaip vėliau paaiškėjo, užsikrėtę pavojinga paukščių gripo viruso atmaina. Perspėjama, kad šios užkrečiamosios ligos išplitimo atveju pasekmės gali būti itin skaudžios visiems paukščių augintojams ir šalies ekonomikai.

„Kaip suvaldysime kol kas pavienius protrūkius, kad paukščių gripas neplistų toliau, labai daug lems žmonių sąmoningumas. Svarbu suprasti, kad užkrečiamosios ligos valstybių sienų nepaiso, o tokioje situacijoje noras sutaupyti ir pigiau įsigyti paukštį gali kainuoti į savo ūkį parsineštą greitai plintančią ligą bei sukelti didelių nuostolių kitiems. Neatsakingas kai kurių paukščių pardavėjų elgesys šiuo laiku, kai Europos šalyse kas dieną daugėja nustatomų didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejų, išties neramina.

Maža to, vežėjai iš padidinto pavojaus zonų neteisėtu būdu įveždami paukščius į Lietuvą juos gabena be jokių dokumentų ir sąmoningai prekiauti pasirenka mažiau viešas, nuošalias vietas, nedidelių miestelių turgaviečių prieigas, atvyksta pas pirkėjus pagal išankstinius skambučius.

Apgailestaujame, kad į nuolatinius mūsų specialistų raginimus būti budriais, griežtai laikytis privalomų biologinio saugumo reikalavimų, kai šis pavojingas virusas siautėja kaimyninėse šalyse, įsiklauso toli gražu ne visi paukščių laikytojai. Juk net ir dėl vieno neatsakingo ūkininko, jeigu jo ūkyje būtų nustatytas paukščių gripo protrūkis, ne tik jis pats, bet ir šalia esantys dideli paukštynai, tiekiantys produkciją tiek Lietuvos rinkai, tiek ją eksportuojantys, gali patekti į apsaugines zonas, iš kurių kurį laiką nebus leidžiamas produkcijos eksportas.

Todėl primygtinai raginame apie paukščių susirgimus ir gaišimus kuo skubiau informuoti VMVT inspektorius ir jokiu būdu neslėpti paukščių gaišimų, neužkasinėti paukščių gaišenų paslapčia, nes išaiškinti tokie atvejai bus perduodami teisėsaugai“, – sako VMVT direktorius Darius Remeika.

Penktadinį gavusi pirmuosius paukščių laikytojų pranešimus apie staiga pradėjusius gaišti laikomus paukščius, VMVT nedelsdama ėmėsi reikiamų priemonių ir veiksmų susidariusiai situacijai suvaldyti. Pirkėjai VMVT specialistus informavo, kad staiga gaišti pradėjo tiek praėjusią savaitę įsigyti, tiek ir anksčiau laikyti kartu su naujai įsigytais naminiai paukščiai.

VMVT inspektoriams atliekant epizootinius tyrimus, pirminiais duomenimis nustatyta, kad paukščiai buvo įsigyti iš nelegalių pardavėjų Maišiagaloje, Rudaminoje ar Lentvaryje, kurie nebuvo įregistravę savo veiklos, neturėjo paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančių dokumentų. VMVT jau identifikavo keletą tokių pardavėjų, jiems bus taikomos atitinkamos poveikio priemonės.

Balandžio 26 d. duomenimis, jau patvirtinta 17 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkių Vilniaus miesto ir rajono, taip pat Trakų, Širvintų ir Molėtų raj. bei Elektrėnų savivaldybių ūkiuose, kuriuose, VMVT turimais duomenimis, sunaikinta daugiau kaip 400 vištų.

Paukščių laikymo vietoje nustačius paukščių gripo virusą, visi likę gyvi paukščiai saugiai sunaikinti ir utilizuoti, kad liga neplistų. Taip pat, viruso paveiktuose ūkiuose paukščių laikymo patalpos valomos ir dezinfekuojamos, imamasi visų reikiamų priemonių, kad virusas nebūtų išplatintas į kitas paukščių laikymo vietas.

VMVT atkreipia gyventojų, kurie galimai dar nepranešė apie paukščių gaišimą, dėmesį – prašoma tą padaryti nedelsiant. VMVT inspektoriai atvyks į vietą ir suteiks informacijos dėl dezinfekcijos atlikimo, nes jeigu į ligos paveiktą ūkį bus patalpinti naujai įsigyti paukščiai, jie nugaiš, nes paukščių gripo virusas išsilaiko ant paviršių, mėšle ir t. t.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Paukščių gripas dar nesitraukia – jo židiniai patvirtinti dar penkiose savivaldybėse

confident-noyce

Lietuvoje toliau plinta paukščių gripas: fiksuojama 40 židinių, ūkiuose gaišinami sparnuočiai

confident-noyce

Paukščių gripas aptiktas Rokiškio ir Lazdijų rajonuose

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau