Ilgiausiai koronavirusu sirgusį panevėžietį kovoje su mirtimi lydėjo košmarai

AutoriusDANUTĖ JONUŠIENĖ (Lrytas.lt)FotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS
E. Dargužis.

Dėl koronaviruso 52 metų panevėžietis vairuotojas Eugenijus Dargužis regėjo ne vieną košmarą. Jo kūne dar likusi tracheostomos žymė primena, kad medikams vos pavyko jį išplėšti iš klastingo viruso nagų. Beveik 40 dienų vyras buvo prijungtas prie vadinamojo išorinio plaučio aparato EKMO.

Aparatas padėjo prisodrinti deguonimi kraują, nes koronaviruso nualinti plaučiai jau negalėjo veikti. E. Dargužis yra vienas ilgiausiai nuo COVID-19 infekcijos Lietuvoje gydytų ligonių.

Pasakodamas apie tai, ką teko patirti, šiuo metu Likėnų sanatorijoje besigydantis panevėžietis juokavo: „Kadangi įveikiau koronavirusą, daug kas man sako, kad galėsiu gyventi iki šimto metų.“

Stebuklas, kuris retai pasitaiko medicinoje. Taip E. Dargužio atvejį pavadino Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Mindaugas Vaitkus.

M. Vaitkus.

Jis neslėpė, kad E. Dargužiui prireikė vieno sudėtingiausių gydymų, o jis įmanomas tik tada, kai įsitraukia kelių gydymo įstaigų specialistai.

Vairuotoju dirbantis E. Dargužis vadino save laimės kūdikiu, o gegužės 10-oji tapo antruoju jo gimtadieniu. Tądien jis atsibudo iš dirbtinai sukeltos komos, kuri buvo būtina gelbėjant gyvybę.

Akistata su koronavirusu panevėžiečiui vos nesibaigė mirtimi, nors viskas prasidėjo nuo menko karščiavimo. Panevėžietis prastai pasijuto kovo 20-ąją, prieš savaitę jis buvo pasiėmęs atostogų. Keliomis dienomis anksčiau sunegalavo Eugenijaus žmona – jai taip pat prasidėjo karščiavimas.

Kadangi įveikiau koronavirusą, daug kas man sako, kad galėsiu gyventi iki šimto metų

E. DARGUŽIS

Iš pradžių koronaviruso testas buvo neigiamas, o vėliau teigiamas, bet ji atsipirko lengviau. Dėl žmonos negalavimų vyrui nebuvo minties izoliuotis, nes iš pradžių jautėsi gerai. Kai panevėžietis pasijuto prastai, tuo metu buvo daug neaiškumų dėl koronaviruso.

E. Dargužis.

Pakilus temperatūrai vyras manė, kad peršalo, nes nebuvo nei kosulio, nei dusulio ar gerklės skausmo, kurie išduotų COVID-19 infekciją. Jis kelias dienas gėrė paracetamolio. Jaunystėje bėdų dėl sveikatos neturėjęs vyras tikėjosi, kad greitai pasveiks, bet taip neatsitiko. Iš pradžių kūno temperatūra siekė tik apie 37,5 laipsnio, tačiau po kelių valandų termometras jau rodė 40 laipsnių.

E. Dargužis ir M. Vaitkus.

Rytą temperatūra šiek tiek buvo sumažėjusi, o vakare vėl kilo iki 40 laipsnių. Panevėžietis niekur nebuvo išvykęs, todėl neįtarė, kur galėjo užsikrėsti. Kai būklė nepagerėjo, jis telefonu kreipėsi į šeimos gydytoją – ji išrašė dar kitų vaistų. Bet po kelių dienų panevėžiečio savijauta nepagerėjo.

Tada jis išsikvietė greitosios pagalbos medikus ir pateko į ligoninę. Čia buvo atlikti kraujo tyrimai, plaučių rentgenograma, buvo nustatytas kasos uždegimas – pankreatitas. Jis pateko į Gastroenterologijos skyrių, kur buvo atliktas testas dėl koronaviruso.

Kadangi testo atsakymas buvo teigiamas, vėliau vyras buvo perkeltas į Panevėžio infekcinę ligoninę. Toliau jo būklė tik blogėjo.

„Pirmą naktį dar kentėjau, o antrą pajutau, kad trūksta oro, ėmiau dusti, keldamasis netekau sąmonės, parkritau, prasiskėliau galvą, tada buvau nugabentas į Respublikinės Panevėžio ligoninės Reanimacijos skyrių“, – pasakojo E. Dargužis.

Kas tuo metu vyko, vyras beveik neprisimena. Jis žino tik tiek, kad buvo iškviesta medikų brigada iš sostinės. Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose jam buvo prijungtas ekstrakorporinės membraninės oksigenacijos (EKMO) aparatas.

„Be šio aparato būčiau miręs, bet pamiegojau ne vieną parą“, – pasakojo panevėžietis.

Iš jo atminties tarsi iškrito daugiau kaip mėnuo, bet liko prisiminimai apie sapnus. Kai kurie jų buvo labai ryškūs, atrodė kaip košmaras – vyras regėjo, kaip jį jau laidoja, kaip pakilo iš kapo duobės, kaip ieškojo žmonos, kuri paaiškintų jam, kas atsitiko, bet niekaip negalėjo su ja pasikalbėti.

„Iš tikrųjų mano gyvenimas Santaros klinikose, kur praleidau apie 40 parų, nebuvo lengvas, prabėgo sapnuose“, – tikino E. Dargužis.

E. Dargužis.

Tą akimirką, kai pabudo iš dirbtinai sukeltos komos, jis prisimena nelabai aiškiai. Vyras suvokė, kad yra Reanimacijos skyriuje, bet medikų veidų nematė, nes jie vilkėjo specialius skafandrus. Supratęs, kad bus išleistas toliau tęsti gydymo į Panevėžį, vylėsi, kad galės pakilti iš ligos patalo. Per kelis mėnesius jis neteko apie dvidešimt kilogramų, bet džiaugėsi, kad galva ir rankos veikė puikiai.

Iš tikrųjų mano gyvenimas Santaros klinikose, kur praleidau apie 40 parų, nebuvo lengvas, prabėgo sapnuose

E. DARGUŽIS

Tačiau kojos pasirodė pernelyg silpnos, kad galėtų eiti, – jis turėjo mokytis nuo mažų žingsnelių.

„Dar neklauso kojų pirštai, sutrikusi ir kraujotaka, reikia laiko, kad sustiprėčiau“, – pripažino E. Dargužis.

Likėnų sanatorijoje jam taikomas reabilitacinis gydymas. Panevėžietis dar negali paeiti be lazdelės. Kai jos nebereikės, medikai žada vyrą išleisti namo.

E. Dargužis.

E. Dargužis stebisi, kad daug ką išgirsta apie save iš kitų žmonių, nes jo atmintyje liko nemažai spragų. Eugenijus nuo jaunystės laisvalaikiu žaisdavo krepšinį, dėl pakilusio kraujospūdžio vartojo vaistus, bet kitų sveikatos bėdų neturėjo.

Kai buvo Santaros klinikų reanimacijoje, jo žmona buvo apimta nerimo. Kasdien skambino medikams ir stengėsi sužinoti kiekvieną smulkmeną apie sutuoktinį. Bet medikai nieko nežadėjo, jo būklė svyravo kasdien kaip barometro rodmenys – tai geriau, tai blogiau.

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai M. Vaitkus neabejoja, kad E. Dargužio atvejis atvers dar vieną puslapį Lietuvos medicinos istorijoje.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

NVSC pranešė apie COVID-19 atvejį, susijusį su Respublikiniu priklausomybės ligų centru

confident-noyce

Prezidentas: COVID-19 skaičiai blogėja visur, Lietuva šįkart geriau pasiruošusi

confident-noyce

Gydytojas: koronaviruso atvejų daugėja dėl valdžios sprendimų sušvelninti ribojimus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau