Įgyvendinamas asociacijos „Istorijos kelias akmenyje“ projektas, suteiks galimybę teikti platesnes kultūrines paslaugas

AutoriusJPFotoORGANIZATORIŲ
Įgyvendinamas asociacijos „Istorijos kelias akmenyje“ projektas, suteiks galimybę teikti platesnes kultūrines paslaugas.

Asociacija „Istorijos kelias akmenyje“ yra jauna organizacija, kurios veiklos tikslas  – kultūros paveldo išsaugojimas ir puoselėjimas, pilietinis ugdymas, nacionalinio, pilietinio ir kultūrinio identiteto vystymas. Asociacijos įgyvendinamas projektas „Lietuvos valstiečio istorinis kelias akmenyje“ leis įamžinti Lietuvos valstiečio istoriją, paminint įvykius, kurie palietė, keitė paprastą žmogų ir jo gyvenimą.

Čia nebus minimi karaliai, kunigaikščiai ar kiti didikai. Tai bus paprasto žmogaus – valstiečio istorinis kelias vedantis per Lietuvos istorijos momentus įamžintus akmenyje. Tokios, skulptorių, dailininkų, kalvių ar liaudies meistrų įamžintos, kultūrinio turizmo programos ar maršruto Lietuvoje nėra.

Projekto „Lietuvos valstiečio istorinis kelias akmenyje“ partneriu buvo pasirinktas VšĮ Bistrampolio dvaras, kurio rekreacinėje zonoje jau pradėtas formuoti analogų neturintis akmens skulptūrų kelias.

Projekto „Lietuvos valstiečio istorinis kelias akmenyje“ tikslas – didinti teritorijos ekonominį ir socialinį gyvybingumą ir patrauklumą verslo plėtrai, efektyviai išnaudojant turimus vietos kultūros išteklius, sukuriant naują kultūrinio turizmo maršrutą Panevėžio rajone.

Projekto įgyvendinimo metu jau suorganizuotas pleneras, kurio metu buvo pagamintos ir pastatytos 4 skulptūros, kurios žymi Lietuvai ir jos gyventojams svarbius istorijos tarpsnius. Per pirmąjį plenerą pastatytas 1710 m. marą Lietuvoje įprasminantis medinis kryžius „karavykas“.

Karavykas – patriarcho tipo kryžius su dviem kryžmomis, kurio viršutinis skersinis yra trumpesnis negu žemutinis, o ant liemens ir skersinių  išraižomi ženklai ar simboliai. Buvo tikima, kad tą vietą, kur stovi karavyko kryžiai, Dievas apsaugo nuo maro, choleros, dizenterijos ir kitų užkrečiamų ligų protrūkio, nuo audros, perkūnijos ar krušos pasekmių. Lietuvoje šie kryžiai tebevadinami „pavietrės“ ar „maro“ kryžiais.

Įgyvendinamas asociacijos „Istorijos kelias akmenyje“ projektas, suteiks galimybę teikti platesnes kultūrines paslaugas.

Įamžintas ir spaudos draudimo laikotarpis (1864-1904) ir knygnešys Jurgis Bielinis (1846-1918), kuris metaforiškai buvo vadinamas „valstiečių karaliumi“ – šalia pačio didžiausio alėjos akmens pastatytas sostas, skirtas Jurgiui Bieliniui, kurį galės „pasimatuoti“ kiekvienas lankytojas.

Baudžiavos panaikinimą simbolizuoja iš akmens, lyg iš baudžiavos gniaužtų, išsiveržiantis valstietis.

Vienintelis Lietuvos valdovas Vytenis, kildinamas iš „apačių“, pavaizduotas kaip karys (žmogaus dydžio bronzinė skulptūra). Lietuvos didysis kunigaikštis Vytenis, kuris nors ir priklausė kilmingai Kolonų giminei, tačiau iš pradžių pas didįjį kunigaikštį tarnavo kaip kambarinis, išsitarnavo iki maršalkos, o tada jam buvo perduota valdžia.

Projekto „Lietuvos valstiečio istorinis kelias akmenyje“ įgyvendinimas suteiks galimybę teikti platesnes kultūrines paslaugas.  Šiuo sukurtu nauju keliu siekiama įprasminti Lietuvos praeitį, formuojamas analogų neturintis kultūrinio turizmo objektas, kuris bus unikalus atminties saugojimo pavyzdys, turintis aukštą pridėtinę kultūrinę, istorinę vertę bei išliekamąją vertę ateinančioms kartoms. Šis projektas  ateityje pasitarnaus kaip edukacinė programa šalies mokykloms.

Projekto „Lietuvos valstiečio istorinis kelias akmenyje“ įgyvendinimas leis sukurti turistinį maršrutą, kuriame bus įamžinti Lietuvos istorijai reikšmingi įvykiai bei asmenybės. Taip pat, bus sukurtos dvi darbo vietos. Paramos lėšomis bus įsigyti biuro baldai ir įranga (kompiuteriai, spausdintuvas), audio gido sistema (3 kalbų) bei informacinis medinis stendas. Paramos lėšos sudaro iki 57 723 Eur.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Bistrampolio dvare susitiko „Širdies pašaukti“ kultūros darbuotojai

confident-noyce

Baigėsi Aukštaičių-Žemaičių bendruomenės projektas „Sportuojanti bendruomenė – sveika bendruomenė“

confident-noyce

Po Panevėžio rajoną keliauja projektas „Gardu kaip du medu“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau