Į Panevėžį atgabenta S. Eidrigevičiaus meno kūrinių kolekcija: jos vertė – keli milijonai eurų

AutoriusRAIMONDA MIKUČIONYTĖFotoRIMVYDAS ANČEREVIČIUS, SEMC, ERIKAS LAUŽADISVIDEOERIKAS LAUŽADIS
Belaukiant, kol Panevėžyje bus pastatytas Stasio Eidrigevičiaus menų centras, dalis šio pasaulinio garso menininko dailės darbų jau atvežti į miestą laikinam saugojimui.

Belaukiant, kol Panevėžyje bus pastatytas Stasio Eidrigevičiaus menų centras, dalis šio pasaulinio garso menininko dailės darbų jau atvežti į miestą laikinam saugojimui.

Prieš kelias savaites į Aukštaitijos sostinę vilkikas pargabeno pasaulinio garso menininko, iš Panevėžio krašto kilusio, o pastaruosius keturis dešimtmečius Lenkijoje gyvenančio S. Eidrigevičiaus beveik 900 kūrinių, vertų kelių milijonų eurų.

Iš atvežtųjų 983 meno darbų, 749 autorius dovanojo Panevėžiui, kitus 144 paskolino miestui dešimčiai metų su galimybe juos eksponuoti.

Kolekcijoje – darbų įvairovė

S. Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) direktorius Arūnas Astramskas aiškino, kad į Panevėžį pargabentoje kolekcijoje – labai įvairių žanrų darbai.

A. Astramskas.

„Akvarelės, piešiniai tušu, ekslibrisai, tapyba pastelėmis, dešimt instaliacijų, trijų S. Eidrigevičiaus iliustruotų knygų iliustracijos, jo režisuoto spektaklio „Baltasis elnias“ scenografijos detalės, 40 „liūdesėlių“ – taip vadinami jo paties sukurto originalaus dailės žanro darbai“, – pristatė dovanos turinį A. Astramskas ir sakė, kad vertingą kolekciją iš Lenkijos parvežė įmonė, turinti patirties tokius krovinius gabenti.

Darbus ir dovanoja, ir skolina

Pasak SEMC vadovo, S. Eidrigevičius – vienas iš didžiausią tarptautinį pripažinimą turinčių lietuvių menininkų.

Belaukiant, kol Panevėžyje bus pastatytas Stasio Eidrigevičiaus menų centras, dalis šio pasaulinio garso menininko dailės darbų jau atvežti į miestą laikinam saugojimui.

„2001 metais jis įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. Menininkas nuolat gyvena Varšuvoje, ten saugoma ir didelė jo kūrybos dalis. Pagal sutartį tarp menininko ir SEMC, į Panevėžį atgabenta menininko kūrinių kolekcija“, – aiškino A. Astramskas ir tęsė:

„Tai 749 kūriniai, kurie yra dovanojami miesto bendruomenei ir 144 kūriniai skolinami 10 metų laikotarpiui. Perduodami kūriniai yra iš visų menininko kūrybos etapų nuo 1972 metų iki pastarųjų metų, jie apima visus gausius žanrus kuriuose S. Eidrigevičius reiškiasi. Tarp kūrinių yra ir labai didelių formatų darbų, kai kurie yra 2×2,5 m. dydžio, instaliacija „Tylos siena“ siekia 14 m ilgį. Ateityje menininkas  planuoja centrui perduoti ir daugiau savo kūrinių.“

Pagrindinis pastatas pastatytas

SEMC direktorius A. Astramskas priminė, kad birželio mėnesį baigti pagrindiniai pastato Panevėžio centre statybos darbai.

„Prasidėjo apdailos darbai, o juos planuojama baigti iki šių metų pabaigos, o kitąmet bus įrengiamas centro vidus, tvarkoma aplinka. S. Eidrigevičiaus darbai saugomi laikinoje saugykloje“, – aiškino A. Astramskas.

Stato PST

SEMC pastatą už daugiau kaip 11,3 mln. eurų stato bendrovė „PST“, statybos, kaip planuota anksčiau, turėtų baigtis iki 2023-iųjų pavasario, 2024-aisiais dar planuojama sutvarkyti aplinką, pirkti centrui baldus. 3 mln. eurų skiriama iš Europos Sąjungos lėšų, 5 mln. eurų – iš Valstybės investicijų programos, dar 3,3 mln. sudaro kitos lėšos.

SEMC projekte numatyta, kad naujajame centre atsiras muziejus, ekspozicijų salės, edukacijų erdvės, infocentras, meno knygynas, mediateka, vėliau – antstatas su stogu, pritaikytas apžvalgos aikštelei, ekspozicijoms ir kameriniams renginiams. Centro nuolatinės ekspozicijos pagrindą turėtų sudaryti menininko multifunkcionalisto S. Eidrigevičiaus darbų kolekcija. Menų centre bus rodomas ir nekomercinis kinas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Vadovauti S. Eidrigevičiaus menų centrui veržiasi keturi pretendentai

confident-noyce

S. Eidrigevičiaus menų centro statybos įsibėgėja: jau vyksta dažymo darbai

confident-noyce

Panevėžio savivaldybė ieško vadovo S. Eidrigevičiaus menų centrui

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau