Į kalną kopianti su šypsena

AutoriusARNETA MATUZEVIČIŪTĖFotoASMENINIO ALBUMO

Sunkiai vietoje nustygstanti ir nuolatos šypsena pasidabinusi Jurga Žilytė-Milerienė įsitikinusi – kai supa geri, malonūs žmonės, ir darbai sekasi sklandžiau. O jos aruoduose veiklų gausu: nuo darbo Šilagalio kultūros centre iki naujų projektinių iniciatyvų, nuo savanorystės Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijoje iki edukacijų vaikams bei suaugusiesiems.

„Įkvėpia noras neužklimpti vietoje. Turime save auginti ir išsikelti naujus iššūkius. Gyvenimas – tai nuolatinis kopimas į kalną, tad reikia kaskart pasiekti kiek daugiau, kad nenustotume tobulėti. Būna pasigirsta: „Tai ne man, gal geriau nedarysiu.“ Bet kodėl? Kaip tik reikia bandyti. Ne viskas pavyksta, ne viskas ir turi pavykti. Bet tai užgrūdina“, – neslėpdama optimizmo sako Jurga.

Net ir kelių vienu metu įgyvendinamų projektų sūkuryje ji svarsto apie naujas perspektyvas bei iniciatyvas.

„Apie pačias naujausias dar neatvirausiu. Tai bus man visai nauja, dar nepažįstama sfera, tam reikia laiko“, – užsimena pašnekovė.

Netipinė muziejininkė

Prieš dešimtmetį Jurga perėjo dirbti į Panevėžio rajone įsikūrusį kultūros centrą po to, kai apleido muziejininkės pareigas.

„Niekada nebuvau įprasta, su archyvais dirbanti muziejaus darbuotoja. Man buvo sunku vietoje, reikėjo judesio, tad mieliau organizuodavau renginius, vesdavau edukacines programas. Dirbdama muziejuje atradau savo stipriąją pusę – pasakoti, demonstruoti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Iš muziejaus išsinešiau šią patirtį ir dar dabar ją pritaikau“, – pasakoja kultūros darbuotoja.

Anot jos, tiek muziejuje, tiek kultūros centruose – ta pati kultūra. Kelerius metus padirbėjusi Smilgių kultūros centro Perekšlių padalinio vadove, dabar Šilagalio kultūros centre ji rūpinasi projektų ir kultūros paso programų įgyvendinimu.

„Man kultūros paso programos Lietuvoje atrodo kaip viena sėkmingiausių iniciatyvų. Ne tik mėgėjai, bet ir profesionalūs menininkai gali skleisti edukacinę žinią apie meną“, – atkreipia dėmesį moteris.

Iš orkestro „Sklepučini“ narių buvo suformuota ansamblinė komanda, su kuria Jurga keliauja po Lietuvą ir pristato pučiamųjų instrumentų valdymo principus, atliekamą muziką. Iki karantino jie vos spėdavo įgyvendinti kvietimus.

„Dažniausiai lankome regionų nuošalėse, nedideliuose miesteliuose, kaimuose įsikūrusias mokyklas ir ten esančius vaikus. Ten mažieji dar neapdalyti dėmesiu, neišlepinti renginių, tad smalsiau liečia instrumentus, atidžiau klauso, žiūri. Labiausiai džiugina, kai susitikimo pradžioje salėje pakyla vos kelios rankos paklausus, ar kas moka groti kokiu nors instrumentu, o išvykstant visi drąsiai reiškia norą pradėti mokytis“, – pasakoja ji.

Per porą metų su pučiamųjų instrumentų edukacine programa teko apkeliauti nemažą dalį Lietuvos: Vilniaus, Kauno apskritis, Žemaitiją, Aukštaitiją.

„Smagu, kad pučiamieji Lietuvoje – augantis žanras. Vystosi, nestovi vietoje. Stebėjau iniciatyvos „Ačiū, Lietuva“ filmuotą medžiagą ir mačiau, kad skirtingose kultūros įstaigose labai daug orkestrų dalyvavo šioje akcijoje. Orkestrų žanras yra girdimas, matomas. Tai didelis kolektyvas, gražus vaizdas, didelis garsas, muzika, kuri labai įvairi. Džiugina, kad kolektyvai rodo save, – sako Jurga. – Smagu, kad yra poreikis. Gerokai lengviau dirbti, kai matai, kad žmonėms reikia.“

Kita jos edukacinė kultūros paso programa – „Velykų margučiai“. Šiais metais buvo daug planų vesti pamokėles, bet dėl karantino jos liko neįgyvendintos.

Padės pažinti Panevėžio rajoną

Viena naujausių Jurgos idėjų – gidų programa Panevėžio rajone. Su Panevėžio rajono vietos veiklos grupės pagalba parengusi projektą ji sumanė edukuoti 15 žmonių, kurie platesnėms auditorijoms pristatys šio krašto savitumą.

„Panevėžio rajonas įdomus ir gražus, turi pakankamai lankytinų objektų, tačiau informacijos sklaidos stokojama. Dabar situacija gal kiek ir pasikeitusi, tačiau prieš porą metų, kai kilo ši mintis, informacijos apie Panevėžio rajoną kaip turizmo objektą atrodė per mažai. Kilo mintis paskatinti rajono gyventojus, kurie domisi vietos istorija, kultūra, viešinti šį kraštą, – pasakoja idėjos autorė. – Mintis tokia, kad kiekviena seniūnija turėtų sertifikuotą gidą ir taip puoselėtų konkrečios vietos turizmą. Kiekviena Panevėžio rajono seniūnija gausi amatininkų, gamtos, kultūros, architektūros objektų. 15 žmonių baigiamajam darbui turės sukurti savo ekskursiją su aprašymu. Teorines žinias jiems perduos Šiaulių TIC.“

Mokymai turėjo prasidėti pavasarį, tačiau įgyvendinimą – vėl gi – pakoregavo karantinas. Mokymų kursas perkeltas į rudenį.

„Atrinkti mokiniai jau nekantrauja. Viena dalyvių – Laima Kiškienė – su nekantrumu laukia programos, kad galėtų pristatyti istorijas apie Ramygalą. O žinias ji jau pradėjo rinkti, – atskleidžia pašnekovė. – Gidas turi sklandžiai komunikuoti, gražiai pasakoti, mokėti sudominti, kad istorijos būtų gyvos. Surinkome motyvuotų žmonių komandą.“

Nesuvaidinta šypsena užkrečia

Panevėžyje gimusi ir užaugusi Jurga sako, kad gražiai bei turiningai gyventi galima visur. Jos veiklų gausa tai atspindi.

„Norisi skleisti šviesą aplink save, skleisti džiaugsmą. Šypsena – užkrečiamas dalykas. Jei norime, kad kiti šypsotųsi – tai pirmiausia turime šypsotis patys. Ir šypsena turi būti tikra, – pabrėžia aktyvi moteris. – Iš viso gyvenimo – dabar mažiausiai veikiu. Ilgainiui pamatai, kad pernelyg išsibarstai, tad tenka atsisakyti kai kurių veiklų. Bet charakteris toks – judėti, atrasti, pažinti, įtraukti kitus. Man sekasi, kad aplink nėra negatyvių, nepalaikančių, niurzgančių žmonių. Todėl galimybes atrasti yra gerokai lengviau.“

Tačiau net ir užsispyrusiai, atkakliai bei iniciatyviai Jurgai kartais reikia „nusinulinti“, kaip ji pati sako. Nors pati jų valgo mažai, atsigauna gamindama desertus bei išdalydama aplinkiniams: „Arba einu. Kai reikia atsikvėpti nuo žmonių, išjungiu telefoną, atsiriboju, šiek tiek patyliu. Tada ir užklumpa naujos idėjos.“

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžietis gimnazistas K. Lukoševičius sukonstravo droną: „Tai – dar ne pabaiga“

confident-noyce

Šimtukininkas informatikoje džiazuoja

confident-noyce

Maksimalistas I. Janeliūnas: „Kai mylima veikla yra ir laisvalaikis, suspėti viską – nesunku“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau