0.4 C
Panevėžys
Trečiadienis, 24 balandžio, 2024

I. Janeliūnas. Esame atsakingi ne vien už tai, ką darome, bet ir už tai, ko nedarome

AutoriusIgnas Janeliūnas (Panevėžio miesto savivaldybės Jaunimo reikalų tarybos pirmininkas, Jaunimo Europos komandos narys)FotoASMENINIS ALBUMAS
I. Janeliūnas.

Lietuvoje prasidėjus ilgai lauktam skiepijimui nuo koronaviruso, piliečiai lengviau atsikvėpė ir pradėjo kantriai laukti vakcinos ilgoje eilėje. Tačiau netrukus atsirado pavienių žmonių ir net viešų asmenų, neigiančių skiepų naudą ir skelbiamais pasisakymais siekiančių pakeisti kitų žmonių nuomonę apie vakcinų suteikiamą imunitetą.

Koronaviruso, karantino ir prasidėjusios vakcinacijos temos jau ne kartą buvo aprašytos ir toliau bus aprašomos pasaulinių bei vietinių naujienų portalų, o pandemijos sukelti padariniai visuomenei, valstybių ekonomikai bei mūsų emocinei sveikatai dar ilgai išliks žmonių atmintyje.

Būtų keista, jeigu medicinos neišmanantis asmuo pradėtų kalbėti sudėtingomis mokslinėmis frazėmis, kurių reikšmių pats ne visai supranta, todėl to nedarysiu. Pasidalinsiu keliomis mintimis bei paskatinsiu visus, kurie abejoja galimybe gauti bilietą į laisvę nuo žiaurios pandemijos, apgalvoti savo pasirinkimą.

Vakcinos kasmet išgelbėja daugybę žmonių gyvybių. Pasiskiepijus didžiajai visuomenės daliai, susidaro visuomenės imunitetas, ir taip apsaugomi net ir nesiskiepiję jos nariai. Apžvelkime keletą statistinių duomenų, kuriuos, visiems viešai prieinamus, savo internetiniame puslapyje pateikia JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras. Anot centro skelbiamos informacijos, nuo 2000 iki 2014 metų skiepai leido išvengti 17,1 mln. mirčių nuo tymų, o bendras kiekis žmonių, kurie dėl skiepų nenumirė tarp 2010 ir 2020 metų, yra 23,3 milijonai. Iš šių milžiniškų skaičių galime daryti išvadą, jog medicina ir toliau žengia į priekį, atrasdama naujas išeitis kaip kovoti su ligų sukėlėjais.

Iki šiol palankiai vertiname vakcinas nuo tokių infekcinių ligų kaip erkinis encefalitas ar gripas, o  pasinaudoję šia efektyvia priemone galime pasidžiaugti sėkmingai įsisavintu skiepu bei visiškai sumažėjusia rizika užsikrėsti šiomis ligomis. Verta paminėti, jog vakcinos nuo gripo ar kitų ligų gali sukelti tam tikrą šalutinį poveikį ar nepageidaujamas alergijas, tačiau jos žmonėms pasireiškia pakankamai retai.

Tėvai veda skiepyti vaikus nuo tymų, o gyvūnų mylėtojai savuosius augintinius vakcinuoti nuo pasiutligės perduoda į veterinarų rankas. Todėl kyla klausimas – kodėl, kai senesnių skiepų nauda yra savaime suvokiamas dalykas, COVID-19 vakcina visuomenei kelia tiek abejonių?

Turbūt pagrindinė priežastis – įvairios melagienos ir dezinformacija, nuolat besisukanti beribėje socialinėje erdvėje, į kurią karantino laikotarpiu daugelio akys ir yra įbestos. Sklandant tokiems melagingiems teiginiams, kad skiepijant žmonėms yra implantuojamos mikroschemos, kurios juos seks bei pažeis jų organizmą, ar kad tautas nuo pandemijos išgelbės natūralus, iš pačios gamtinių gręžinių gilumos išgaunamas mineralinis ir struktūrizuotas vanduo, tampa aišku, kodėl tokios sąmokslo teorijos suteikia žmonėms vilties jomis patikėti. Šių teorijų pateikimas visuomenei yra pakankamai įtikinamas, tad atskirti tiesą nuo melo kai kuriems pasidaro itin sudėtinga.

Ne veltui socialinių tinklų gigantės „Facebook“ ir „YouTube“ jau pradėjo blokuoti ne tik su terorizmu susijusį turinį, bet ir „antivakserių“ skleidžiamas melagienas bei dezinformaciją, nes socialinių tinklų vartotojams tokia informacija daro neigiamą įtaką. O tie, kurie prisideda prie tos neigiamos įtakos darymo aplinkiniams, vargu ar prisiima atsakomybę už savo ištartus žodžius ir atliktus veiksmus. Vargu ar prisiima atsakomybę kasdien šimtus žmonių gyvybių nusinešančios pandemijos akivaizdoje.

Išreikšdamas mintis šia tema, noriu paskatinti žmones nekvestionuoti pasaulinių tyrimų ir mokslo pagrįstų faktų bei pakviesti visus abejojančius skiepų nauda jau rytoj, sausio 7 dieną, 18 val. Jaunimo Europos Komandos „Facebook“ puslapyje dalyvauti diskusijoje su Prof. Dr. Aurelija Žvirbliene apie vakcinas nuo COVID-19 viruso. Diskusijos metu profesorė ne tik atsakys į visus rūpimus klausimus, bet ir pateiks moksliniais tyrimais pagrįstą informaciją apie pasaulinę vakcinaciją.

Jaunimo Europos komanda – tai 15–22 metų amžiaus informacijos skleidėjų, pristatančių ES temas savo bendraamžiams, tinklas, sėkmingai veikiantis Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje iniciatyva. Šios komandos tikslas – padėti kitiems jauniems žmonėms suprasti, kaip veikia Europos Sąjunga ir kokią įtaką ji turi kiekvienam iš mūsų. Jaunimo Europos komanda ne tik domisi ES veikla, bet ir perteikia savo žinias kitiems aplinkiniams. O šiuo metu komandos nariai, inicijuodami diskusiją mums visiems aktualia tema, siekia ne tik paskatinti jaunimą bei visą visuomenę domėtis pasaulio aktualijomis, bet ir tokiu būdu prisidėti prie kovos su sąmokslo teorijomis apie neigiamą skiepų poveikį.

Tikiuosi, ši galimybė prisijungti prie diskusijos padės visuomenei geriau suprasti skiepų svarbą ir teigiamą poveikį bei padės suvokti, jog vakcinomis apsaugomas ne tik individas, bet ir sukuriama saugi aplinka šeimoms ir visuomenei. O dabar, kol dar kantriai laukiame eilėje skiepytis, likime namuose ir saugokime vieni kitus!

Renginio nuoroda su visa informacija: https://fb.me/e/3NCGpRIEv.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžyje paskirstytos lėšos vaikų ir jaunimo meno bei tautinio meno kolektyvų veiklos projektams

confident-noyce

„Swedbank“ ekspertai: jaunimas uždirba trečdaliu mažiau nei norėtų, abejoja dėl savo profesijos ateities

confident-noyce

Apdovanotas veiklus Panevėžio jaunimas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau