Hemorojus – tai diagnozė, kuri daugelį labai gąsdina. Hemorojaus gydymas dažnai siejamas su dideliu diskomfortu, skausmu ar net gėda, tačiau toks įsitikinimas – labai klaidingas. Visų pirma, hemorojus yra gana plačiai paplitusi sveikatos problema, su kuria tenka susidurti daugeliui. Antra, negydant hemorojaus situacija tik blogėja ir gali sukelti išties rimtų padarinių. Gydymo baimę daugeliui sukelia žinių apie gydymo metodus trūkumas, tad norime pateikti daugiau informacijos ir paskatinti nebijoti kreiptis į medikus.
Kas yra tas hemorojus?
Jei kalbėtume paprastai, hemorojus yra kraujagyslių išsiplėtimas tiesiojoje žarnoje ar išangės srityje. Svarbu žinoti kad ne visada hemorojus yra matomas iš išorės, kartais pacientai gali šią sveikatos problemą turėti ir nieko apie ją neįtarti.
Vidinis hemorojus dažnai yra nepastebimas iš išorės, tačiau jį išduoda būdingas simptomas – kraujas išmatose. Tai pastebėjus rekomenduojama atlikti tyrimus ir pasitikrinti, pagal tai gydytojas priims sprendimą, koks hemorojaus gydymas tikslingiausias.
Išorinis hemorojus dažnai sukelia daugiau diskomforto, nes yra išorėje ir susiduria su stipresniu dirginimu. Dėl jo išangės srityje gali būti jaučiamas niežėjimas, perštėjimas ar net skausmas, hemorojinis mazgas taip pat gali kraujuoti.
Svarbu žinoti, kad hemorojų gali sukelti daugybė įvairių priežasčių ar visos jos kartu. Kaip svarbiausi rizikos veiksniai išskiriamas paveldimumas, sėdimas darbas, nepakankamas fizinis aktyvumas, paveldėjimas.
Kaip gydomas hemorojus?
Nors hemorojaus gydymas yra gana delikati tema, kuria vengiama kalbėti net ir su gydytojais, iš tikrųjų būtent pokalbis su specialistu padeda išsklaidyti baimes ir mitus. Šiuolaikinė medicina siūlo modernius gydymo metodus, kurie užtikrina greitą gijimą ir komfortą, yra minimaliai invazyvūs. Žinoma, kuo ilgiau hemorojaus gydymą atidėliosite, tuo daugiau laiko ir pastangų gydymui reikės skirti vėliau.
Vienas paprasčiausių gydymų metodų – gyvenimo būdo koregavimas. Mitybos pokyčiai, pakankamas skysčių vartojimas, skaidulų įtraukimas į racioną ir didesnis fizinis aktyvumas išties gali padėti įveikti hemorojų, kai liga yra ankstyvoje stadijoje. Be to, tai puiki hemorojaus prevencija, tad savo gyvensena reikia rūpintis nuolat.
Su skausmu susiduriantiems pacientams dažnai taikomas gydymas tepalais ar vaistais. Vietiškai naudojami vaistai nuskausmina susidariusį mazgą, skatina jo susitraukimą. Jie gali būti tepalo, kremo, žvakučių pavidalo. Esant sunkesniems simptomas, skiriamas medikamentinis hemorojaus gydymas tabletėmis.
Jei po proktologinio ištyrimo paaiškėja, kad reikalinga invazinis gydymas, gydytojas pasiūlys tinkamiausią metodą – tai gali būti gydymas lazeriu, infraraudonaisiais spinduliais, ligatūromis ar skleroterapija. Sudėtingiausiais atvejais atliekama chirurginė procedūra.
Kodėl neverta baimintis hemorojaus gydymo?
Modernūs hemorojaus gydymo metodai yra itin efektyvūs ir užtikrina trumpą gijimo laikotarpį bei puikų rezultatą. Jie nėra skausmingi, o paciento komfortui procedūros metu užtikrinti gali būti naudojami nuskausminamieji. Iš tikrųjų daug skausmingiau (ir baisiau) yra laukti ir atidėlioti gydymą, nes sudėtingiausiais atvejais gali prireikti operacijos. Taigi, nedvejokite ir atlikite tyrimus bei pradėkite gydymą jau dabar – hemorojus yra palyginti lengvai išsprendžiama sveikatos problema, tad pacientai gali vėl susigrąžinti gyvenimo kokybę ir gerą savijautą.