Havajų ugnikalnis nustebino: jame aptiko didesnį nei penkios futbolo aikštės ežerą

Havajų ugnikalnis nustebino: jame aptiko didesnį nei penkios futbolo aikštės ežerą

Gismeteo.lt

Kilauea yra skydinis ugnikalnis ir vienas aktyviausių iš penkių Havajų ugnikalnių.

Jo amžius svyruoja tarp 210000 ir 280000 metų, o jo paskutinis aktyvumo tarpsnis vyko tarp 1983 ir 2018 metų, kuomet fiksuotas ištisus dešimtmečius trukęs nuolatinis emisijų išmetimas į aplinką.

Šis įvykis baigėsi 2018 metų gegužę, po beveik tris mėnesius trukusio didelio išsiveržimo.

BIC

2018 metų žemutinės Punos išsiveržimo metu išsiveržė dvi dešimtys lavos angų, kas pridarė plataus masto nuostolių žmonių turtui. Tai lydėjo gegužės 4 d. įvykęs 6,9 balų žemės drebėjimas, kuris evakuotis privertė beveik 2000 gyventojų.

Šiuo metu Kiluea nesiveržia ir 2020 metų balandį JAV Geologijos tarnybos matavimų metu nustatytos tik nedidelio masto sieros dioksido emisijos ir tik nedideli geologiniai pasikeitimai, fiksuoti nuo veržimosi aktyvumo pabaigos 2018 metų rugsėjo.

Vis dėlto, ką tyrinėti mokslininkams čia tikrai netrūksta. Vienas naujausių atradimų yra netikėtas NASA siurprizas, kuomet naudodamiesi „Lansat 8“ palydovu jie užfiksavo milžiniško, naujo vandenimi pripildyto ežero susiformavimą.

Šis vandens telkinys yra 2018 metų incidento rezultatas.

Prieš išsiveržimą, Kilauea viršūnės kalderoje, pietrytinėje Halema‘uma‘u dalyje, burbuliavo didžiulis lavos ežeras, tačiau žemutinės Punos įvykis ištuštino lavos ežerą ir sukėlė dalies kalderos dugno griūtį.

Situacija čia buvo rami maždaug metus. Tuomet, 2019 metų liepą, sraigtasparniai pastebėjo į žemiausią Halema‘uma‘u kraterio vietą besiskverbiantį vandenį, kurio lygiai toliau stabiliai kilo.

„Šiandien šis ežeras, kurio paviršius dėl vandenyje vykstančių cheminių reakcijų blizga rūdžių spalva, apima plotą, kuris yra didesnis už penkias futbolo aikštes vienoje vietoje, o jo maksimalus gylis siekia apie 30 metrų,“ – skelbia NASA.

Kas čia nutiko?

Don Swanson, vulkanologas JAV Geologijos tarnybos Havajų ugnikalnių observatorijoje, sako, kad naujo ežero susiformavimo paaiškinimas yra paprastas.

„Mes turime skylę kiek daugiau nei vienas kilometras į pietus nuo kraterio, kur mes matuojame vandeningojo sluoksnio lygį,“ – pasakojo jis NASA.

„Mes žinome, kad 2018 metais kraterio dugnas pakrito kiek daugiau nei 70 metrų žemiau vandeningojo sluoksnio. Kaskart, kai pramuši skylę žemiau nei vandeningojo sluoksnio lygis, vanduo galiausiai ims ir užpildys šią ertmę“, – pasakojo Don Swanson.

Ką naujasis ežeras reiškia Kilauea?

Ugnikalnį mokslininkai toliau akylai stebės ir analizuos. Jiem įdomu kaip naujasis ežeras keis Kilauea aktyvumą, jei taip iš vis nutiks.

Vandens ir dujų kiekiai, kurie būna pagaunami ir sulaikomi magmoje, yra vienas iš esminių faktorių, kontroliuojančių sprogstamuosius vulkaninius išsiveržimus, teigia NASA.

Jei magmoje yra didelė ištirpusių dujų ir garų koncentracija, tuomet didėja spaudimas ir tai gali atvesti link sprogstamojo išsiveržimo, kas per paskutinius 2500 metų Kilauea ugnikalnyje vyko apie 60 procentų iš visų atvejų.

Tačiau per pastaruosius 200 metų aktyvumas Kilauea sumažėjo. Spaudimui nedidėjant lava švelniai teka į žemę.

Swanson teigimu, egzistuoja dvi galimybės, galinčios atvesti link kito sprogstamojo išsiveržimo.

„Vienu atveju, magma galėtų staiga pakilti iki kanalo ir susidurti su ežeru. Antruoju atveju, galėtų subyrėti kraterio dugnas ir visas vanduo sukristų į zoną, kur jis būtų sparčiai įkaitinamas iki garų,“ – sakė jis.

Tačiau ekspertai nėra tikri, kas toliau vyks su Kilauea.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.