0.5 C
Panevėžys
Pirmadienis, 29 lapkričio, 2021

Haiku ir kiti rečiau sutinkami literatūros žanrai

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Literatūros pasaulis – labai platus ir neapsiribojantis tik skaitytojams puikiai žinomais žanrais, pavyzdžiui, romanais, apsakymais ar pjesėmis, kurių knygynų ir bibliotekų lentynose apstu. Egzistuoja ir kitos, dažnai nepelnytai retai pastebimos literatūros formos, literatūros istorijoje galima fiksuoti ir naujų žanrų, atsiradusių iš tam tikrų rašytojų būrelių ir vienu ar kitu metu susiformavusių literatūros srovių.

Dažnai atsiranda ir kūrinių, kuriuos sunku apibrėžti vieno konkretaus žanro formoje, jie pasižymi daugiasluoksniškumu. Literatūros istorijoje ir apskritai šiuolaikinės leidybos lauke priimta manyti, kad visų žanrų karalius vis dėlto yra romanas, tai susiję ir su tuo, ką labiausiai renkasi pirkti skaitytojai. Visgi kokie retesni žanrai ir požanriai taip pat turi kuo sudominti skaitytojus?

Paslaptingasis haiku

Haiku – iš Japonijos kilęs poezijos žanras, kuris susideda iš trumpų, nerimuotų eilučių. Pirmosios žanro apraiškos fiksuojamos 13 amžiuje. Šis leidinys, nors ir pavadintas „Sibiro haiku“, tiesiogiai su šia literatūros forma nesusijęs. Tradicinio japoniško haiku struktūra yra gana griežta ir talpi, svarbus kiekvienas skiemuo – jis susideda iš trijų eilučių. Pirmoji ir trečioji eilutės turi būti penkių skiemenų, o antroji – septynių. Vadinasi, haiku turi sudaryti ne daugiau nei septyniolika skiemenų. Šio žanro ribotumas ir griežti rėmai yra išbandymas kiekvieno rašytojo meistrystei ir jo galimybėms į labai mažai žodžių sutalpinti plačias reikšmes, o taip pat ir palikti erdvės skaitytojų interpretacijoms.

Dažniausiai haiku eilėraščiuose pateikiama labai koncentruota idėja ar būsena, įtaigūs vaizdiniai, „plačiam“ kalbėjimui vietos paprasčiausiai nėra. Istoriškai haiku siejamas su metų laikų kaitos aprašymu, todėl juose galima rasti daug gamtos detalių. Klasikiniame haiku visada yra vienas žodis ar frazė, vadinamas „kigo“, kuris nurodo į konkretų metų laiką. Dažniausiai sutinkami poetiniai vaizdiniai – vyšnių žiedai, vanduo, šviesa, šaltis, įvairūs vabzdžiai ir miško gyvūnai, lietus, paukščiai ir pan. Vienas iš tipiškiausių haiku pavyzdžių, parašytas haiku tėvu laikomo japonų poeto Arakida Moritake:

Nukritęs žiedas

Grįžo ant šakos.

Tai drugelis…

Naujojo romano mįslės

„Naujojo romano“ (pranc. Le nouveau roman) pavadinimas visai nenurodo į chronologinį naujumą. Tai – 20 amžiaus šeštojo dešimtmečio Prancūzijoje susiformavęs rašytojų judėjimas, kurių kūryba vėliau išaugo į labai savitą romano požanrį. Naujumo elementas ryškiausias buvo rašytojų požiūryje į romano žanrą. Jie atsisakė tradicinio romano elementų, pavyzdžiui, siužeto, intrigos ir personažų. Pagrindiniai šio požanrio atstovai – Alain Robbe-Grillet, Nathalie Sarraute, Samuel Beckett, Claude Mauriac ir daugelis kitų.

Naujojo romano atstovai koncentravosi ne į siužeto vingius, bet į fragmentiškų psichologinių būsenų perteikimą, už dialogus tarp veikėjų jiems žymiai svarbesnis buvo vidinis monologas. Naujuosius romanus skaityti sudėtinga – jie reikalauja iš skaitytojo nemenkų pastangų, kitokio žiūrėjimo į literatūros kūrinį nei esame įpratę. Skaitytojai tam tikra prasme yra specialiai klaidinami, šio požanrio tekstai iš esmės reikalauja bent minimalaus literatūrinio pasiruošimo ir atviro priėjimo, nes niekas nėra pasakojama tiesiogiai.

Gerbėjų sukurta literatūra

Kitas literatūros žanras, apie kurį girdime gana retai (galbūt todėl, kad dažniausiai jis nepasiekia knygynų, o lieka tik skaitmeninėje erdvėje), yra gerbėjų literatūra (angl. Fan Fiction), ją dažniausiai rašo jauni žmonės. Tai kūriniai, paremti jau egzistuojančiais, dažnai labai populiariais literatūriniais tekstais, tačiau niekaip tiesiogiai nesusiję su originalių kūrinių autoriais. Dažniausiai tai būna gerbėjų sukurti tęsiniai. Jų tikslinė auditorija – kiti gerbėjai. Gerbėjų literatūros užuomazgas galima atrasti dar 19 amžiaus pabaigoje, kai buvo sukurtos Luiso Kerolio „Alisos Stebuklų šalyje“ parodijos ir interpretacijos.

Kadangi šis žanras daugiausiai egzistuoja internetinėje erdvėje, yra daugybė tinklapių, kuriuose galima publikuoti savo istorijas. Vienas iš populiariausių – „FanFiction.Net“. Ten yra sukauptas didžiulis fanų literatūros archyvas, jis prieinamas visiems vartotojams. Ši literatūra skirta kitiems gerbėjams, todėl svarbu ne tik pats kūrinys, bet ir tai, kokių atgarsių jis sulaukia, kokias diskusijas skaitytojų bendruomenėje sukelia. Būtent todėl visi vartotojai gali komentuoti istorijas, kritikuoti ar girti, siūlyti savo idėjas. Bendravimas tarp bendruomenės narių yra labai svarbi šio žanro gyvavimo dalis.

„Oulipo“ judėjimo kūriniai

„Potencialios literatūros dirbtuvės“ (pranc. Ouvroir de littérature potentielle) arba Oulipo judėjimas – prancūzų rašytojų ir matematikų bendruomenė, kuri siekė kurti literatūrą naudodama labai griežtas ir rašytoją apribojančias rašymo technikas. Judėjimą 1960 metais pradėjo Raymond Queneau ir François Le Lionnais. Kiti žymūs nariai – romanistai Italo Calvino, George Perec, matematikas Jacques Roubaud. Suvaržymus ir apribojimus jie traktavo kaip rašytojo kūrybingumą sužadinančias sąlygas.

Kalbėti apie šio judėjimo principus paprasčiausia pristatant žymiausius pavyzdžius, nes kiekvienas rašytojas susigalvodavo aibes naujų užduočių kurdamas tekstą. Pavyzdžiui, vienas iš George Perec romanų parašytas nenaudojant „e“ raidės. Dar svarbu paminėti, kad ši raidė yra viena iš dažniausiai naudojamų prancūzų kalboje. Kitas dažnai „Oulipo“ judėjimo narių taikytas būdas kurti – palindromai. Palindromas – žodis arba frazė, kuri yra identiška, nesvarbu, iš kurios pusės bus skaitoma. Pavyzdžiui, „sėdėk užu kėdes“. Tokiu principu buvo rašomi ištisi eilėraščiai ar pasakojimai. Dar vienas žymus „Oulipo“ pavyzdys – Raymond Queneau knyga „Stiliaus pratimai“, kurioje tas pats tekstas yra parašytas 99 skirtingais stiliais.

Renkantis knygas neverta apsiriboti pačiais populiariausiais ir dažniausiai sutinkamais žanrais. Kartais reikia ryžtis eksperimentuoti ir ieškoti ne tokių įprastų formų, neretai ten ir galima atrasti tikrąjį literatūros džiaugsmą ir netikėtumą.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

„Iki“ akcijų leidinys – kainoms augant sutaupykite lengviau

confident-noyce

Nacionalinės bibliotekos leidiniai – Prezidento A. Smetonos dvarui

erikas

Jau penktą vasarą Panevėžys pasitinka su nauja „Senvage“

erikas

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau