Grūdų pardavėjai ir supirkėjai aptarė šiųmečio derliaus supirkimo aktualijas

Pagrindinių grūdinių kultūrų javapjūtė eina į pabaigą – Lietuvoje nupjauta 74 proc. grūdinių augalų ir  beveik 85 proc. rapsų pasėlių. Ūkininkai, kurie nesugebės visiškai įvykdyti sutartų įsipareigojimų grūdų supirkėjams, gali lengviau atsidusti – jiems pastarieji žada netaikyti sankcijų ar baudų.

Dėl drėgmės pertekliaus šiųmečio derliaus grūdų ir rapsų kokybė gerokai nukentėjo. Nuogąstaujama, kad dėl nepalankių  oro sąlygų dalis  pasėlių gali likti nenupjauta. Pastaruoju metu pasitaiko atvejų, kai supirkimo įmonėms  atvežama parduoti su sausais grūdais sumaišytų sudygusių arba su pelėsiais grūdų.

Esant tokiai sudėtingai situacijai nuimant šiųmetį derlių, kyla nemažai ginčų dėl grūdų ir rapsų kokybės įvertinimo. Ginčus, kaip ir kasmet, padeda spręsti Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos arba, jeigu sutartyje numatyta kitaip, kitos kompetentingos laboratorijos specialistai.

Šalies grūdų augintojai baiminasi, kad  neįvykdžius grūdų ar rapsų pirkimo-pardavimo  sutartyse numatytų sutartinių įsipareigojimų bus taikomos sankcijos. Aptarti susiklosčiusią situaciją į Žemės ūkio ministeriją buvo pakviesti grūdų augintojų ir grūdų supirkėjų interesams atstovaujančių organizacijų bei stambiausių grūdų supirkėjų atstovai.

Buvo tariamasi, kad  grūdų supirkimo įmonės supratingai  įvertintų žemdirbiams kilusias problemas tiek nuimant, tiek parduodant išaugintą derlių ir nežlugdytų savo potencialių partnerių taikant sankcijas už neįvykdytus sutartinius įsipareigojimus.

Susitikime akcentuota, kad ūkininkai vis dėlto  turėtų atidžiau skaityti pasirašomas sutartis ir nesudarinėti tokių, kurių reikalavimų nebūtų galima įgyvendinti. Savo ruožtu supirkėjai, matydami, kad grūdai neatitinka reikalavimų, sumažina supirkimo kainas. ,,Ateityje mums visiems reikėtų dažniau susitikti ir pasikalbėti apie kilusias problemas“, – pastebėjo žemės ūkio viceministras Saulius Cironka.

Preliminariais duomenimis, per  š. m. rugpjūčio mėnesį iš šalies augintojų buvo supirkta daugiau kaip 800 tūkst. t įvairių rūšių grūdų (įskaitant ankštines kultūras) ir  55,3  tūkst. t rapsų sėklos. Supirktų grūdų ir rapsų vertė siekia beveik 131 mln. eurų.

Grūdų ir ankštinių kultūrų, lyginant su praėjusiųjų metų rugpjūčio mėnesiu, supirkta  apie 19 proc. mažiau, rapsų – 5 kartus mažiau, tačiau beveik du kartus daugiau supirkta ankštinių augalų grūdų.

Lietuvoje  praėjusią savaitę beveik visų rūšių grūdų  ir rapsų vidutinės supirkimo kainos šiek tiek (3–9  Eur/t)  padidėjo. Iš rugpjūčio mėnesį supirkto kviečių kiekio ,,ekstra“ kviečiai sudarė 6,5 proc., I klasės – 17,3 proc., II klasės – 23,6 proc., III klasės – 14,9  proc. ir IV klasės (pašariniai) – 37,7 proc.

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Grūdų derliaus šiemet tikimasi didesnio, bet iššūkių kelia lietingi orai

confident-noyce

Lietuviškų bulvių derlius šiemet pasirodė anksčiau ir kainuoja mažiau

Žemdirbiai: planai perpus mažinti pesticidų naudojimą sumažintų derlių

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau