13.8 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024

Gaisrų gesinimas taps savanorių rūpesčiu

Kolekcininko Klemento Sakalausko muziejaus kieme Piniavoje stovi šimtametė kuliamoji, ant kurios kabo lentelė „Į gaisrą atvyk su kibiru“. Šis šypseną keliantis užrašas nuo kitų metų greičiausiai taps aktualiu – patobulintas Priešgaisrinės saugos įstatymas numato, kad gaisrininkų komandos kaimiškose vietovėse bus naikinamos, paliekant tik po vieną gaisrinę vairuojantį žmogų, o gaisro gesinimu turės pasirūpinti savanoriai.

Grįžtama į prieš du dešimtmečius buvusią tvarką

Panevėžio rajono priešgaisrinės tarnybos viršininkas Arūnas Blaževičius sako, kad greičiausiai atsitiko taip, kaip ne kartą mūsų valstybėje girdėta – popierinės įstatymo pataisos paleistos, o kaip jas įgyvendinti, visiškai neaišku.

„Praėjusių metų pabaigoje priimtos Civilinės saugos įstatymo pataisos numato, kad nuo 2016 metų sausio 1-osios kaimiškose vietovėse gaisrininkų komandos naikinamos, paliekant tik po vieną žmogų. Vadinasi, į gaisravietę atvažiuos tik vairuotojas, o gaisrą gesins savanoriai, kurie kažkokiu būdu turės susirinkti skubiai, – apie laukiamas permainas kalba A. Blaževičius. – Grįžtame į 1995 metus, kai taip ir buvo – gaisrinėje budėjo vienas darbuotojas. Bet prieš dvidešimt metų žmonės puldavo gaisrą gesinti, o dabar susirenka paspoksoti. Štai visai neseniai gaisre matau, kaip prie pat jaunuolių susipynė gaisrinės žarnos, o jie net nesivargino koja paspirti, kad atpainiotų. Abejoju, ar numatomai tvarka visuomenė jau pribrendusi.“

Panevėžio rajono priešgaisrinės tarnybos viršininkas Arūnas Blaževičius abejoja, ar perėjimas prie savanorystės gaisrų gesinime vyks sklandžiai.
Panevėžio rajono priešgaisrinės tarnybos viršininkas Arūnas Blaževičius abejoja, ar perėjimas prie savanorystės gaisrų gesinime vyks sklandžiai.

Pasak A. Blaževičiaus, naujosios tvarkos vizija maždaug tokia: kaimuose gaisrininkų komandų nebebus, liks budėti po vieną gaisrinės vairuotoją, pagalbos iškvietimus reguliuos bendrosios pagalbos centras, kilus gaisrui teks kviesti savanorius. Kalbant apie savanorius ir kyla daugiausia sumaišties. Priešgaisrinė tarnyba turės pasirūpinti sudaryti sutartis su savanoriais ir užtikrinti, kad kaimai kasdien bus „padengti“ – kasdien numatytas skaičius savanorių užsiregistruos Bendrosios pagalbos centre, kad tądien yra pasirengęs, jei prireiktų malšinti liepsnas.

„Štai čia prasideda sunkumai. Už faktiškai gaisre dirbtas valandas savanoriams numatytas atlygis, bet kaip reikės surasti reikiamą skaičių savanorių, kurie bet kuriuo paros metu galėtų į gaisrą atlėkti? – permainų sėkme abejoja A. Blaževičius. – Yra kaimų, kuriuose gyvena daugiausia seni žmonės, jaunesni dirba mieste. Kaip juos pavyks prisišaukti, kiek praeis laiko, kol jie į gaisrą atlėks? Jei žmogus dirba pas ūkininką, vargu ar kuris toks darbdavys bus suinteresuotas, kad jo kombainininkas javapjūtės metu, kai gero oro valandos labai brangios, lėktų gaisrų gesinti.“

Taupymas kainuos brangiau

Nedaug logikos Priešgaisrinės tarnybos viršininkas įžvelgia ir kalbose apie taupymą. Kiekvieną savanorį reikės parengti kursuose, kurie kainuoja pinigus. Aprengti specialia kovine uniforma, kurios komplektas atsieina per 300 eurų. Galvojant apie tai, kad savanorių skaičius bus didesnis negu dabar dirbančių etatinių gaisrininkų, išlaidų bus daugiau.

„Be to, įstatymas numato, kad visi savanoriai turės būti apdrausti, tuo tarpu dabar mūsų žmonės dirba nedrausti, nebent apsidraudžia savo lėšomis, – sako A. Blaževičius. – Esama ir žmogiškojo faktoriaus: kaip reikės sukontroliuoti, kad visi tądien budintys savanoriai yra blaivūs arba kad gaisrui gesinti skirtų batų neavės prie ūkio darbų. Dabar, kai uniformos yra darbe, jų priežiūrą galime kontroliuoti ir tai būna, kad su darbiniais batais žmogus namo išeina.“

Priešgaisrinės tarnybos viršininką jaudina ir dar vienas rūpestis: rajone teks atleisti trisdešimt du darbuotojus ir atsakomybės, kam įteikti atleidimo lapelį, teks imtis jam. „Pavyzdžiui, Ramygaloje dirba keturi žmonės ir visi į darbą priimti vieną dieną. Kurį dabar atleisti? – kremtasi A. Blaževičius. – Įstatymo pataisose siūloma su atleistu darbuotoju sudaryti savanorystės sutartį, bet žmogiškai abejoju, ar darbo netekęs žmogus norės tapti savanoriu.“ Kaip dažniausiai ir būna užklupus permainoms, labiausiai nukentės nutolę kaimai, priemiesčiams bus gal ir mažiau skausminga, pas juos greičiau atskubės miesto gaisrinės.

A. Blaževičiui apmaudu, kad keičiant įstatymą niekas neklausė savivaldybių nuomonės. „Tokia tvarka, kai gaisruose dirba savanoriai, lyg tai yra Lenkijoje. Mūsų savivaldybė parašė užklausą Lenkijoje esančiai savivaldybei partnerei, galbūt pavasarį teks vykti pasisemti patirties, – sako Priešgaisrinės tarnybos viršininkas. – Manęs paklausius tikriausiai atrodo, kad esu prieš savanorystę. Jokiu būdu ne – aš abiem rankom balsuoju už savanorystę, bet esu įsitikinęs, kad prie to reikėjo pereiti palaipsniui, o ne kaip kirviu nukirsti. Juolab kad pradžioje buvo kalbėta apie pereinamąjį laikotarpį. Matyti, kad ir žmonėms tokios naujienos nelabai priimtinos: kai nuvažiuoju į bendruomenių susirinkimus pakalbėti apie būsimas permainas, klausimų beveik nesulaukiu. Žmonėms būsima tvarka tokia neaiški, kad jie nežino, ko ir teirautis. O ir atsakymų kol kas turime mažai.“


1 komentarai

Evaldas 2015-12-27 10:52 at 10:52

Jo pilnai pritariu Arūnui,čia tik pilstymas iš tuščio į kiaurą.Valstybė taupo žmonių turto ir gyvybės sąskaita.Ugniagesiai kaimiskose komandose ir taip dirba už šlavėjo algą(300 €).o dabar valdžia nori,kad dirbtų (savanoriautų) veltui.Grįztame 23 metais atgal kai dirbo po vieną vairuotoją ugniagesį ir tikisi ,kad sutaupys,kai darbo biržas papildys tie atleisti žmonės.

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau