G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidaroma išskirtinė paroda „Heraldika“

G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidaroma išskirtinė paroda „Heraldika“

JP/ LRS nuotr.

A. Každailis.

Spalio 3 d. 17.15 val. G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos II a. erdvėje vyks dailininko Arvydo Každailio išskirtinės parodos „Heraldika“ atidarymas. Pasak rengėjų, heraldikos paroda yra specifinė, nes savyje jungia dailę, istoriją, tradiciją ir amatą.

A. Každailis – įvairiapusis vyresniosios kartos menininkas, grafikas, knygų iliustratorius, heraldikos kūrėjas, įvardijamas XX–XXI a. Lietuvos dailės klasiku. Daugiausia kuria linoraižinio bei oforto technika. Menininkas yra vienas iškiliausių Lietuvos iliustratorių. Už ofortų ciklą Petro Dusburgiečio knygai „Prūsijos žemės kronika“ 2002 m. apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.

Heraldika, kuriai reikia puikios technikos ir istorinių žinių, grafikas susidomėjo dar 1966 m., kai „atšilimo“ laikotarpiu imta rūpintis tautine simbolika. 1969 m. jis atkūrė Panevėžio miesto herbą, o nuo 1989 m. tapęs vienu aktyviausių Lietuvos heraldikos komisijos narių prisidėjo prie Lietuvos Respublikos istorinės valstybės ir prezidento vėliavų kūrimo.

BIC

A. Každailis kuria valstybinę, municipalinę ir personalinę heraldiką. Jis yra sukūręs beveik visą valstybės heraldiką. Tarp jo kūrinių: Lietuvos valstybės herbas, valstybės prezidento vėliava, istorinė valstybės vėliava. A. Každailis atkūrė ir sukūrė daugiau nei 40 miestų ir miestelių herbų. Kurdamas personalinę kilmingųjų heraldiką (kunigaikščių, feodalų herbus) atlieka rekonstrukciją, pritaikydamas autorinį dizainą. Yra sukūręs giminių ir šeimų herbų.

Menotyrininko ir dailininko Vytenio Rimkaus teigimu, A. Každailio darbai svarbūs dėl jų indėlio į Lietuvos istoriją, Lietuvos įvaizdį.

A. Každailis gimė 1939 m. Baisogaloje. 1957 m. baigė Baisogalos vidurinę mokyklą. 1957–1962 m. studijavo grafiką Lietuvos valstybiniame dailės institute. Nuo 1968 m. dalyvauja dailės parodose Lietuvoje ir užsienyje. Nuo 1969 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys, yra pelnęs solidžių apdovanojimų. 1999 m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

AIK

KTU

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.