Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad radikalių politinių jėgų populiarėjimas Europoje virto tendencija. Pasak konservatorių pirmininko, tam tikri jos atgarsiai yra girdimi ir Lietuvoje. Todėl reitinguose lyderiaujančius socialdemokratus jis ragina išsakyti savo poziciją dėl populistinių partijų tapimo Vyriausybės dalimi.
„Tai, ką mes dabar stebime yra europinė tendencija, sąlygota gausybės elementų – ištakos yra ir pandemijoje, vėliau ir karas, ir iš jo išėjusi infliacija, Rusijos dezinformacija bei gausybė kitų nuostatų“, – Seime žurnalistams sakė G. Landsbergis, reaguodamas į Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) rekordinę pergalę regioniniuose rinkimuose.
Lietuvos diplomatijos vadovo teigimu, Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo raginimas pagrindinėms partijoms po regioninių rinkimų sudaryti vyriausybes be kraštutinių dešiniųjų turėtų būti pavyzdys ir Lietuvai.
„Labiausiai akcentuoti norėčiau reakciją, kurią mes matome į radikalų išrinkimą tiek Prancūzijoje, tiek Vokietijoje. Vakar kancleris Scholzas pasakė, kad visomis aplinkybėmis turi būti užtikrinta, kad net regioninėse vyriausybėse AfD nebūtų daugumos narė. Tą pakartojo nuo kraštutinės kairės iki centro dešinės partijos“, – pabrėžė G. Landsbergis.
„Mes (Lietuva – ELTA) dar nesame europiečiai tiek, kad galėtume išsakyti, jog antisemitinės, prorusiškos, antiukrainietiškos politinės jėgos, kurios atvirai yra nusiteikusios prieš mūsų valstybės strateginę kryptį, neturėtų tapti Vyriausybės nariais. (…) Tačiau labai noriu tikėti, kad socialdemokratų partija vis dėlto atras savyje stiprybės tą išsakyti, turint galvoje, kad partijos pirmininkė tiek laiko yra Europos Parlamente“, – vylėsi jis.
ELTA primena, kad R. Žemaitaičio vadovaujama partija „Nemuno aušra“ pastaruoju metu dažnai minėta kaip viena iš tikėtinų naujos valdančiosios daugumos narių. Tokias kalbas sustiprino Seimo rinkimų favoritais laikomų socialdemokratų pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė užsiminusi, jog neatmestų galimybių formuoti valdančiąją koaliciją su „Nemuno aušra“.
Toks socialdemokratės pasisakymas buvo viešai sukritikuotas, akcentuojant, kad partijos „Nemuno aušra“ lyderis R. Žemaitaitis Konstitucinio Teismo buvo pripažintas dėl antisemitinių pareiškimų sulaužęs Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidęs Konstituciją.
Reaguodama į V. Blinkevičiūtės pasisakymą Seimo pirmininkė ir Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškė, kad nematytų savo politinės jėgos koalicijoje su „Nemuno aušra“, o konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis paragino centro kairėje ir dešinėje esančias partijas tartis ir taip po rudenį vyksiančių rinkimų užkirsti kelią radikalioms jėgoms pateikti į valdžią.