G. Burokienė: „Tvarumo idėja, perkelta į olimpinį kaimelį Paryžiuje“

AutoriusGUODA BUROKIENĖ (LRS Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narė, LVŽS frakcijos seniūnės pirmoji pavaduotoja, Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininkė)FotoASMENINIS ALBUMAS
G. Burokienė.

Paskutiniame savo straipsnyje rašiau, jog būdama Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje Sąjungoje pirmininke dalyvavau Tarpparlamentinės Sąjungos ir Prancūzijos Senato bei Nacionalinės Asamblėjos surengtame Darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimui skirtame seminare Paryžiuje. Pirmos seminaro dienos diskusijų temomis apie darnaus vystymosi tikslus jau pasidalinau, tad šį kartą, kaip ir žadėjau, aprašysiu kaip vyksta prancūzų pasiruošimas būsimoms tvarioms 2024 m. vasaros Paryžiaus olimpinėms žaidynėms.  

Oficialiai vadinama XXXIII Olimpiada ir parolimpiada, dar žinoma kaip „Paryžius 2024“ – daugiašakės sporto žaidynės vyks 2024 m. liepos 26 – rugpjūčio 11 d. Paryžiuje, Prancūzijoje.

Olimpinė koncepcija buvo patvirtinta 2017 metais. Svarbiausias akcentas – šioms žaidynėms keliami nauji tvarumo standartai. Palyginus su 2012 m. ir 2016 m. olimpinėmis žaidynėmis, planuojama 15 proc. sumažinti renginio metu pagaminamą anglies dvideginio kiekį. Todėl buvo peržiūrėta visa organizavimo politika – ką mažinti, ko atsisakyti, kad pavyktų pasiekti išsikeltus tvarumo tikslus.

Buvo atsisakyta gėrimų plastikiniuose buteliukuose. Jau dabar Paryžiuje yra apie 1100 taškų, kur galima įsipilti vandens. Dėl geriamo vandens prieinamumo susitarta ir su parduotuvių, kavinių savininkais. Net susitarta su Coca-Cola koncernu, kad šis gėrimas būtų tiekiamas specialiuose gėrimų fontanuose. Buvo peržiūrėta visa turima sportinė infrastruktūra ir nutarta pastatyti tik vieną vandens baseiną, kuris vėliau bus pritaikytas visuomenės reikmėms. O turima sportinė infrastruktūra tiesiog atnaujinta, t. y. pakeistos dangos, apšvietimas ir pan. Viskas yra statoma taip, kad pastatai tarnautų ir po olimpiados – nebūtų palikti, o būtų transformuoti į butus ir ofisus.

Olimpinis kaimelis įkurtas Sen Deni mieste, šalia Paryžiaus. Iki jo labai geras susisiekimas metro, traukiniu. Pirmą kartą žaidynių atidarymo ceremonija vyks ne stadione, o miesto centre, Senos upėje, kurios išvalymu ir kokybės atstatymu buvo pradėta rūpintis dar 1990 metais.

Olimpinis kaimelis statomas buvusioje anglimi varomoje elektrinėje. Kai buvo pereita prie atominės energetikos, senoji elektrinė liko apleista. Todėl ir Sen Deni miestelis, netekus pramonės, liko skurdžiausias Paryžiaus miestas. Pirmiausia buvusios elektrinės teritorijoje buvo atlikti tyrimai, siekiant išsiaiškinti kiek yra pažeista žemė toje vietoje. Užterštas gruntas buvo nukastas ir išvežtas, nugriauti nebetinkami naudojimui pastatai, prikelti naujam gyvenimui tie, kurie dar buvo tinkami. Dabar įrengtos gražios erdvės, kuriose bus įvairūs fitneso mokymo, sporto klubai, kavinės, o po olimpiados šiose erdvėse bus įrengti biurai. Kaimelio namai kiek įmanoma yra statomi naudojant išardytų konstrukcijų medžiagomis. Pastatai iki 25 m aukščio statomi iš medžio, nenaudojama oro kondicionavimo  sistema, ji pakeista į termo sistemą. Kaimelyje sumontuoti net oro grynintuvai.

Olimpinis kaimelis.

Po olimpiados, per porą metų miestelis transformuosis į paprastą, kasdieniam gyvenimui pritaikytą gyvenamąjį rajoną. Žaidynėms statomi gyvenamieji namai projektuojami taip, kad vėliau iš jų būtų nesudėtinga perkonstruoti į gyvenamuosius butus. Tuose namuose gyvens apie 6 tūkst. šeimų. Dalis namų bus atiduota socialiniams būstams, smurtą patiriančioms aukoms, o visa kita bus parduota.

Tikimasi, kad tai atgaivins Sen Deni miestą, kuris buvo likęs pats skurdžiausias Paryžiaus šiaurės priemiestis.

Numatoma, jog žaidynėse dalyvaus apie 40 tūkst. dalyvių, todėl maitinimo iššūkiams ruošiamasi taip pat labai atsakingai. Tiekiami bus tik vietiniai produktai iš Prancūzijos, iš vietinių gamintojų.

Pagrindinė olimpiados koncepcijos esmė – tvarumas ir pritaikymas ateičiai. Siekiama ne tik kokybiškai suorganizuoti didžiulį renginį, bet kiekvieną detalę kruopščiai apgalvoti, parinkti ir pritaikyti taip, kad infrastruktūra, pastatais, sukurtomis erdvėmis būtų galima naudotis ir ateityje.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

V. Janulevičius. Vienintelis kelias nugalėti Rusiją

confident-noyce

V. Janulevičius. Kas atsitiko su Estija ir kokias pamokas turėtų išmokti Lietuva?

confident-noyce

T. Povilauskas. Kaip didesnis PVM pakeitė pietų kavinėje kainą?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau