0.2 C
Panevėžys
Šeštadienis, 20 balandžio, 2024

G. Burokienė. Kuo mums svarbus referendumas dėl pilietybės išsaugojimo?

G. Burokienė.

Gegužės 12 dieną rengiamas privalomasis referendumas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo. Referendume turėsime galimybę atsakyti į labai svarbų klausimą – ar sutinkame, kad Lietuvos piliečiams, kurie įgijo Europos Sąjungos, NATO priklausančių šalių pilietybę, būtų leista išsaugoti ir Lietuvos pilietybę. Šiuo metu dviguba pilietybė nėra leidžiama emigrantams, Lietuvą palikusiems po nepriklausomybės atkūrimo ir įgijusiems kitos šalies pilietybę.

Dvigubos pilietybės klausimas yra labai jautrus ir aktualus ypač užsienyje gyvenantiems mūsų tautiečiams. Kad ir kaip toli nuo Lietuvos gyventų, didžioji dauguma mūsų tautiečių puoselėja artimą ryšį su Lietuva, išsaugojo papročius ir kultūrą, laikosi tradicijų ir su didele viltimi laukia visų mūsų sprendimo. Mes bene pirmą kartą turime tokią puikią progą išsakyti savo nuomonę ir pareikšti valią. Čia ypatingai svarbūs tampa nebe tik teisiniai, bet ir moraliniai aspektai.

Keliaudama po Lietuvą ir bendraudama su žmonėmis neretai išgirstu klausimų ar užsienyje gyvenantiems lietuviams nebus sukurtos papildomos privilegijos. Pilietybė yra ne kas kitas, kaip žmogaus nuolatinis teisinis ryšys su valstybe, grindžiamas ne tik politinėmis, ekonominėmis, socialinėmis, kultūrinėmis ir kt. teisėmis, bet ir pareigomis, atsakomybe, kuri jam tenka ir kurias privalo atlikti, pvz., mokesčiai, karo prievolė ir kt. Kitos valstybės pilietybės turėjimas piliečių neatleidžia nuo pareigų Lietuvos Respublikai vykdymo. Kaip referendumas bepasibaigtų, visiems Lietuvos piliečiams Lietuvoje ir užsienyje ir toliau galios tos pačios teisės ir prievolės. Tuo tarpu jokių papildomų privilegijų referendumas niekam nesuteiks.

Taip pat gyventojai teiraujasi ar pilietybės išsaugojimas suteiks papildomų sveikatos draudimo lengvatų? Teisę dalyvauti privalomojo sveikatos draudimo sistemoje turi Lietuvoje nuolat gyvenantys jos piliečiai ir užsieniečiai bei laikinai Lietuvoje gyvenantys ir teisėtai dirbantys užsieniečiai bei jų nepilnamečiai šeimos nariai. Pilietybę išsaugantys Lietuvos piliečiai, jei negyvens Lietuvoje, tai ir neturės prievolės mokėti sveikatos draudimo įmokų, tad ir draudimo lengvatomis naudotis negalės. Kitos valstybės pilietybės įgijimas neturės įtakos ir pensijų mokėjimui. Kiekvieno pensijos gavėjo pensijos dydis yra individualus, priklausantis nuo to, kaip ilgai žmogus dirbo ir kokio dydžio buvo jo pajamos, nuo kurių jis mokėjo pensijų socialinio draudimo įmokas.

Iš ES valstybių dvigubą pilietybę leidžia turėti: Belgija, Bulgarija, Kroatija, Kipras, Čekija, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija (bet tik su kitomis ES šalimis), Graikija, Vengrija, Airija, Italija, Latvija, Liuksemburgas, Malta, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovėnija, Ispanija, Švedija.

ES valstybės, neleidžiančios turėti dvigubos pilietybės yra Austrija, Estija, Lietuva, Nyderlandai, Slovakija.

Kad referendumas būtų įvykęs, reikia, kad dalyvautų apie 1 mln. 300 tūkst. piliečių, t. y., daugiau kaip pusė rinkimų teisę turinčių ir įrašytų į rinkėjų sąrašą piliečių. Tad kviečiu visus jaustis atsakingais, ateiti balsuoti ir išsakyti savo nuomonę. Būkime vieningi, susitelkę ir pilietiški.

Primenu, kad referendumas dėl pilietybės išsaugojimo vyks drauge su prezidento rinkimais bei referendumu dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo nuo 141 iki 121.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Likus mėnesiui iki referendumo dėl dvigubos pilietybės pasigendama aktyvios agitacijos

confident-noyce

S. Gentvilas: referendumo dėl plynų miškų kirtimų idėja – „visuomenės įelektrinimas“

confident-noyce

Seimas nepritarė siūlymui rengti patariamąjį referendumą dėl plynų miškų kirtimų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau