Jei jums bent kartą gyvenime, gyvai ar nuotraukoje, yra tekę matyti sidabriškuosius debesis, žinote, kad jie yra balsvai žydros spalvos.
Būna ir kitaip.
Space Weather aprašo atvejį, kai praėjusį savaitgalį Švedijoje, fotografas P-M Hedén išvydo kitą jų spalvą: sodriai raudoną.
„Mano septyniolikmetis sūnus laiką leido su draugais ir jis parašė man žinutę: „Sidabriškieji!”. Pažvelgiau laukan ir ne iš karto supratau ką matau. Debesų viršūnės buvo raudonos“, – teigė fotografas.
Į savo automobilį įšokęs Hedén nuvyko į atvirą vietovę, kur buvo matyti aiškesnis šio reiškinio vaizdas. Jo nufilmuotame įraše matoma debesų dinamika ir jų gintarinės karūnos formavimasis. „Visa tai vyko maždaug vidurnaktį vietos laiku,“ – pasakojo jis.
Sidabriškieji yra patys aukščiausi Žemės debesys. Pasėti meteoroidų jie plūduriuoja kosmoso pakraštyje, 83 km. aukštyje virš žemės. Hedén vaizdo įraše matyti įprastiniai debesys, plaukiantys žemai per Švedijos kraštovaizdį.
Sidabriškieji debesys tuo pat metu yra plukdomi gerokai aukščiau, kur jie pagauna saulės spindulius.
Tai nėra pirmasis kartas kai žmonės užfiksuoja raudonos spalvos sidabriškuosius debesis. Žymus raudonos spalvos sidabriškųjų debesų protrūkis virš Europos buvo fiksuotas 2019 metų liepos 21 d.. Vis dėlto, jie yra reti ir ne iki galo suprantami.
Kad išsiaiškintume, kas sidabriškuosius debesis nudažo raudonai, mes visų pirma turime paklausti kas paverčia juos mėlynais? Atsakymas yra – ozonas.
1970-aisiais atliktas tyrimas atskleidė, kad didelė saulės šviesos dalis, pasiekianti sidabriškuosius debesis, pirmiausia keliauja pro Žemės ozono sluoksnį.
Ozonas absorbuoja raudoną šviesą, o mėlynai leidžia keliauti toliau. Tokia išfiltruota šviesa suteikia sidabriškiesiems debesims jų firminę žydrą spalvą.
Raudonos spalvos kilmė nėra tokia aiški. Viena iš idėjų, kuri atrodo esanti ir pati patikimiausia, atkeliauja pas mus iš 1988 metų tyrimo, pavadinto „Spalvingasis sidabriškųjų debesų kraštas“, kuris buvo paskelbtas žurnale „Journal of Atmospheric and Terrestrial Physics“.
Autoriai pastebi, kad sidabriškieji debesys yra apšviesti saulės šviesos, kuri keliauja įstrižai per atmosferą, žemiausi spinduliai gali keliauti vos keli kilometrai virš jūros lygio. Šie žemi spinduliai yra smarkiai nuraudoninti (kaip ir saulėlydžiai) ir yra lenkiami refrakcijos, o kai kurie jų gali būti nukreipiami į sidabriškųjų debesų viršūnes.
Ar taip yra iš tiesų? Dėl to nėra tikri net ir daugelis sidabriškų debesų srities specialistų. Tai reiškia, kad kiekvienas toks šių debesų pasirodymas yra tam tikra mįslė.