18.5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 12 birželio, 2021

Europos paveldo dieną svečiuotasi pas kaimynus

Prie savanoriams skirtų atminimo lentų Pumpėnuose kalba Algimantas Stalilionis.

Lietuvoje vyko Europos paveldo dienų renginiai. Jau beveik ketvirtį amžiaus Lietuvoje gyvuojantis, daugelyje Europos šalių populiarus projektas yra ir pagrindinis tautos materialiojo kultūros paveldo pristatytojas. 2018 metų tema – „Atraskime šimtmečio paveldą“ – skirta valstybingumo atkūrimo jubiliejų švenčiančiai mūsų valstybei.

Pasvalio krašto muziejus pakvietė rugsėjo 22 d. rinktis į muziejų ir vykti į Joniškėlio Karpių dvaro sodybos rūmus, esančius gretimame Pasvalio rajone. Renginio tema – Nepriklausomybę įamžinantis paveldas. Minėtuose Karpių dvaro sodybos rūmuose klausytis istorinių pranešimų pakvietė renginio organizatorius, istorikas, Pasvalio r. savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistas Gražvydas Balčiūnaitis.

Joniškėlio miesto bendruomenės pirmininkas, istorikas, visuomenininkas Viktoras Stanislovaitis energingai kalbėjo apie Joniškėlį – šiaurinės Lietuvos centrą, kur rinkosi ir ginklavosi pirmieji mūsų krašto savanoriai. Išklausėme platų pasakojimą apie kovas už Lietuvos nepriklausomybę.

Pumpėnų kraštiečių klubo „Pumpėniečių viltys“ prezidentas, kraštotyrininkas, gyvenantis Pakaušių kaime, Algimantas Stalilionis, naudodamas senas fotografijas, diagramas, vaizdžiai kalbėjo apie stojimo savanoriais motyvus, priežastis, savanorių likimus. Jis ketverius metus rinko medžiagą ir kartu su profesoriumi Vykintu Vaitkevičiumi išleido knygą „Laisvės ir Tėvynės ginti: 1918–1920 m. Pumpėnų valsčiaus savanoriai“.

A. Stalionis jauniesiems kraštotyrininkams joniškėliečiams Faustui Vaičiuliui ir Tomui Bieliauskui įteikė Lietuvos archeologų draugijos pirmininko Vykinto Vaitkevičiaus padėkas. Už nenuilstamą veiklą krašto labui gerbiamam Algimantui dovanojau Aldonos Naglienės knygą „Tau šviesa“.

G. Balčiūnaitis pristatė ir dalyviams įteikė naują leidinį „Nepriklausomybės atminimo simboliai Pasvalio krašte“. Padėkos ir dovanos skirtos bendruomenėms, mokykloms, įstaigoms, savanoriškai prisidėjusioms tvarkant krašto atminimo simbolius. Jos dalyvavo Pasvalio krašto muziejaus pavasarį paskelbtoje pilietinėje iniciatyvoje „Atraskime šimtmečio paveldą“.

Iš Joniškėlio autobusu vykome į ekskursija po Pasvalio kraštą. Aplankytos atminimo vietos, istoriniai paminklai, žuvusių karių kapai Pušalote, Pumpėnuose, Moliūnuose, Žadeikėliuose, Saločiuose. Ant kapų uždegtos atminimo žvakės. Kelionėje lydėjo dalykiški, koncentruoti Gražvydo Balčiūnaičio pasakojimai apie Pasvalio rajoną, Nepriklausomybės kovų atmintinas vietas. Renginį organizavo Pasvalio krašto muziejus, Pasvalio rajono savivaldybė.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Velykų kiškučiai ir meškutė pradžiugino per 450 vaikų

confident-noyce

Pumpėniečiai tikisi gerų žmonių pagalbos: nori prikelti senąjį malūną naujam gyvenimui

confident-noyce

Pumpėnų miestelis nepasiduoda koronavirusui ir Turkijos paplūdimį sukūrė patys

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau