Europos kosmoso agentūra (ESA) pasirašė istorinį susitarimą su Šveicarijos startuoliu „ClearSpace“, kad 2025 metais pašalintų vieną kosminę nuolaužą.
103 milijonų dolerių kaina yra didžiulė, tačiau misija, kuri pasitelkia orbitinį, burną primenantį tinklą, gali žymėti visiškai naujos kosmoso pramonės šakos pradžią.
Naujasis susitarimas, paskelbtas praėjusios savaitės pabaigoje, yra unikalus dėl to, kad misija bus „pirmojo kosminių šiukšlių elemento pašalinimas iš orbitos“, skelbia ESA.
„ClearSpace“ esantis Ecole Polytechnique Federale de Lausanne“ (EPFL) padaliniu, yra komercinis šios misijos vykdytojas, kuris pagalbos kreipsis į partnerius Vokietijoje, Čekijoje, Švedijoje, Lenkijoje ir keliose kitose Europos valstybėse.
Aptariamasis taikinys yra „Vega Secondary Payload Adapter“ (VESPA), kuris žemojoje Žemės orbitoje skrieja nuo 2013 metų.
Šis 112 kilogramų sveriantis naudingosios apkrovos adapteris sėkmingai kosmose paleido „Proba-V“ palydovą, tačiau kaip ir daugelis kitų objektų žemojoje Žemės orbitoje, šiuo metu jis neatlieka jokios funkcijos ir kelia potencialią grėsmę veikiantiems palydovams ir, galimai, pačiai Tarptautinei kosminei stočiai.
86 milijonai eurų arba 103 milijonai JAV dolerių atrodo lyg milžiniška pinigų suma, išleidžiama vienintelės kosmoso šiukšlės pašalinimui, tačiau ESA tokiu būdu atlieka svarbią investiciją.
Technologija, reikalinga „ClearSpace-1“ misijai, kurios metu kosminis erdvėlaivis „susitiks, sugaus ir pašalins“ naudingojo krovinio adapterį „VESPA“, greičiausiai bus panaudota panašiose ateities misijose (darant prielaidą, kad konkrečiai ši strategija suveiks).
Galiausiai ESA viliasi paleisti naują komercinį kosmoso sektorių.
„The ClearSpace“ misija apims kosminį erdvėlaivį ir kūginį tinklą, kuris „suvalgys“ naudingojo krovinio adapterį „VESPA“.
Tam prireiks neįsivaizduojamo tikslumo, nes objektas skries greičiu, siekiančiu 28000 km/val.
Net menkiausias apsiskaičiavimas gali lemti tai, kad taikinys išsprūs dar prieš tai, kai tinklas galės užsiverti ar net kils rimto susidūrimo grėsmė.
Kuomet krovinys bus sutvirtintas, „ClearSpace“ erdvėlaivis pateks į Žemės atmosferą ir jis sudegs pakartotinio įskriejimo metu.
Anot ESA, šiuo metu stebimų kosmoso šiukšlių skaičius siekia apie 22300.
Su kiekvienu nauju objektu kyla susidūrimo tikimybė, dėl ko žemutinė Žemės orbita tampa pavojinga vieta tiek palydovams, tiek astronautams.
Šių šiukšlių pašalinimas tapo būtinas ir tai yra žmonių atsakomybė užtikrinti, kad ateities kartos galėtų toliau naudotis kosmoso infrastruktūra ir tyrimais.
„ClearSpace“ turi savo kūginį tinklą, tačiau kelios kitos kompanijos vysto savąsias koncepcijas. Pavyzdžiui, „RemoveDEBRIS“ orbitoje esančių paklydusių objektų sugavimui naudoja harpūnus.
Tik laikas parodys, kuri iš strategijų veiks geriausiai, tačiau tampa aišku, kad sprendimo atradimas jau artėja.
Netvarką pačioje Žemėje sukūrę žmonės nemenkai prišiukšlino ir už jos ribų. Atėjo laikas apsikuopti.