Ekspertai perspėja: kitais metais planetą supurtys dar galingesni žemės drebėjimai

Ekspertai perspėja: kitais metais planetą supurtys dar galingesni žemės drebėjimai

Gismeteo.lt

Ekspertai perspėja, kad „šie metai buvo lengvi“, nes fiksuoti tik šeši dideli žemės drebėjimai, o kitais metais žmonijos laukia kur kas dažnesni ir pragaištingesni žemės drebėjimai. Teigiama, kad  dėl to kaltas lėtėjantis Žemės sukimasis.

Kitais metais galime sulaukti mažiausiai 20 rimtų pasekmių turėsiančių žemės drebėjimų, o intensyviausieji prognozuojami tropikų regionams, kuriuose gyvena apie vieną milijardą žmonių.

Nedideli mūsų planetos sukimosi greičio pokyčiai paskatins didžiulį seisminį aktyvumą, aiškina ekspertai. Visgi, ne visi mokslininkai su tuo sutinka.

BIC

Kodėl Žemė lėtėja?

Planetos sukimasis lėtėja dėl potvynių ir atoslūgių jėgų tarp Žemės ir Mėnulio. Arčiausiai Mėnulio esanti Žemės pusė jaučia jo trauką stipriau, negu esanti toliau nuo jo. Dėl traukiamosios jėgos skirtumo Žemė tarsi išsitempia Mėnulio link, kas sukelia potvynius ir atoslūgius. Pastarieji traukia Mėnulį arčiau ar toliau nuo Žemės maždaug 4 cm. per metus.

Mėnulis įsitempia priešinga jėga, kas sukuria trintį ir sulėtina Žemės sukimąsi.

Mokslininkai iš Kolorado universiteto, Boulderyje, ir Montanos universiteto skelbia, kad net milisekundiniai svyravimai gali paskatinti seisminį aktyvumą. Skelbiama, kad koreliacija tarp Žemės sukimosi ir žemės drebėjimų aktyvumo yra stipri ir leidžia manyti, kad kitais metais išaugs stiprių žemės drebėjimų skaičius.

Mokslininkai praėjusiame amžiuje atrado penkis laiko periodus, kuomet fiksuota daugiau žemės drebėjimų negu kitais laikotarpiais. Šiais penkiais atvejais fiksuotas nuo 25 iki 30 procentų išaugęs stipresnių nei 7 balų žemės drebėjimų skaičius. Nustatyta, kad visi šie atvejai sutapo su Žemės sukimosi greičio sulėtėjimu.

Nuo 1990-ųjų daugiau nei 80 procentų visų 7 balų žemės drebėjimų rytinėje Karibų plokštės riboje įvyko per penkerius metus, po maksimalaus greičio sulėtėjimo.

AIK

AMES

Kraujo labaratorija

KTU

Basakojis

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.