Durpių substratas

Durpių substratas

JP / Pexels.com nuotr.

Durpės – tai organinė nuosėdinė uoliena, susidaranti iš pelkių augalijos liekanų (kerpių, meldų, kiminų ir kt.). Reikia pasakyti, jog tai yra itin degi medžiaga. Durpės formuojasi labai lėtai – kelis tūkstančius metų. Pagal savo struktūrą jos yra skirstomos į plaušines ir amorfines, o pagal susidarymo sąlygas – žemapelkines, aukštapelkines bei tarpines. Iš nusausintų pelkynų, kuriuose kaupiasi, durpės iškasamos ir vėliau gali būti perdirbtos mechaniniu arba cheminiu būdu.

Durpės yra itin praktiška kuro atmaina, nes jos gali būti tiekiamos visais metų laikais vienodai, o ir kaina išlieka stabili. Iš durpių gaminami durpių briketai, granulės ir kt. Įvairūs durpių substratai dažniausiai naudojami augalų tręšimui.

Kurui skirtos durpės gali būti:

BIC

Trupininės;

Gabalinės;

Durpių pusfabrikačiai.

Pagal durpių spalvą galima spręsti apie jų savybes:

Gelsvai rusvos durpės yra išgaunamos aukštapelkėse, sveria nedaug, tačiau gerai sugeria drėgmę, sulaiko šilumą;

Rudos durpės – itin universalios ir tai bene populiariausia rūšis;

Perdirbus tamsias durpes išgaunami durpių substratai, kurie daug lėčiau senėja ir sugeria trąšų perteklių. Šviesios durpės tokią savybę įgauna tik į jas pridėjus priemaišų.

Reikia pasakyti, jog skirtingų spalvų durpės susidaro skirtingame gylyje. Kuo giliau, tuo tamsesnės durpės susidaro.

Žaliosios sfagno durpių samanos yra skirstomos pagal Von Post skalę, siekiant nustatyti skilimo ir humifikacijos lygį. Skalė svyruoja nuo H1 iki H10. H1 yra visiškai nesuskaidyta augalinė medžiaga, o H10 yra visiškai suskaidoma, remiantis durpių samanos spalva, pluošto kiekiu ir išspaudžiamo vandens spalva.

Pavyzdžiui, H1 klasės žaliavinės durpių samanos yra visiškai nesuskaidytos durpės, kurios išspaustos, išskiria beveik skaidrų vandenį. Augalų liekanos yra lengvai atpažįstamos. H4 sphagnum durpių samanos yra šiek tiek suskaidytos, kurios išspaustos išskiria labai purviną, tamsų vandenį. Augalų liekanos yra šiek tiek išlikusios, tačiau praradusios kai kurias atpažįstamas savybes. H10 yra visiškai suskaidyta durpė be pastebimos augalų struktūros.

Taigi jeigu jums reikalingas durpių substratas, kreipkitės į juos parduodančius žmones, kurie patars, kas tinkamiausia. Gerai parinktas durpių substratas padės jums išauginti gerą derlių.

AIK

Kraujo labaratorija

NKC

JUKmedia

Lazy Monkey

Tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.