Dirbtinis intelektas padės Panevėžyje sumažinti šildymo sąskaitas

Dirbtinis intelektas padės Panevėžyje sumažinti šildymo sąskaitas

JP / BNS, organizatorių nuotr.

Spaudžiant šalčiui ir iškritus gausiam sniegui, galvos skausmu tampa išaugusios sąskaitos už šildymą. To priežastis – ne tik temperatūros pokyčiai, bet ir neefektyvus šilumos energijos panaudojimas. Tyrimai rodo, kad net 86 procentai Panevėžio miesto pastatų yra nerenovuoti ir energetiškai neefektyvūs – šiluma eikvojama per nesandarius langus, duris, sienas. Situacijos negerina ir ydingi gyventojų įpročiai. Švaistant šilumos energiją išauga pastatų išlaikymo kaštai, teršiama mūsų gyvenamoji aplinka.

Šias problemas spręsti ėmėsi Panevėžio mechatronikos centro tyrėjų komanda. Jie sugalvojo nestandartinį būdą, kaip taupyti šilumos energiją atsižvelgiant į kiekvieno pastato unikalias savybes ir šilumos eikvojimo tendencijas. Pasitelkę savaime besimokančio dirbtinio intelekto technologijas mokslininkai sukūrė universalų algoritmą pastatų šilumos duomenims analizuoti. Algoritmas jau išmėginamas Panevėžio kolegijoje ir „Minties“ gimnazijoje.

BIC

Mechatronikos centro direktoriaus Donato Pelenio pasakojimu, šių įstaigų patalpose buvo įdiegti mikrokompiuteriai, temperatūros, šilumos debeto ir drėgmės matavimo, mobilaus ryšio bei kiti įrenginiai. Jų renkamiems duomenims apdoroti žmogaus nereikia – visą darbą nuotoliniu būdu atlieka dirbtinis intelektas.

„Šildymo sezonu metu analizuodama didelius kiekius duomenų, sistema galiausiai išmoks pati pateikti rekomendacijas, kur ir kaip konkrečiame pastate optimizuoti šilumos suvartojimą. Tokią sistemą bus galima siūlyti panaudoti modernizuojant darželių ir mokyklų šilumos energijos tiekimo valdymą. Pati sistema nėra brangi, o miestui ji leistų sutaupyti ne vieną šimtą tūkstančių eurų“, – tikina D. Pelenis.

Tyrėjų komanda algoritmą ketina tobulinti iki pat šildymo sezono pabaigos, jų progresą ir rezultatus galima sekti interneto svetainėje www.panevezys4.lt.

Panevėžiečių sukurtai metodologijai pasiteisinus, ją būtų galima išvystyti iki produkto, kuris spręstų pastatų energinio efektyvumo iššūkius, aktualius visai nekilnojamojo turto rinkai.

AIK

Kraujo labaratorija

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.