Detektyvas Panevėžyje: buvęs miesto meras ieško prieš dešimtmetį į fontaną įkastos kapsulės

Detektyvas Panevėžyje: buvęs miesto meras ieško prieš dešimtmetį į fontaną įkastos kapsulės

Raimonda MIKUČIONYTĖ / JP, Luko VARANAUSKO nuotr.

Sunerimęs, jog tvarkant Laisvės aikštę gali būtų pamiršta dalis miesto istorijos, į naujienų portalo JP redakciją kreipėsi buvęs Panevėžio meras konservatorius Vitalijus Satkevičius.

Dvidešimt metų Panevėžio miesto Laisvės aikštę puošęs fontanas jau išardytas ir vietoje jo pūpso betono nuolaužų krūva.

Sunerimęs, jog tvarkant Laisvės aikštę gali būtų pamiršta dalis miesto istorijos, į naujienų portalo JP redakciją kreipėsi buvęs Panevėžio meras konservatorius Vitalijus Satkevičius.

BIC

„Prieš gerą dešimtmetį, statant naująjį Laisvės aikštės fontaną, į jo kažkurią vietą buvo įmūryta kapsulė su laišku ateities kartoms. Tik nepamenu, kurioje vietoje ji įmūryta“, – aiškino V. Satkevičius.

Informavo Savivaldybę

Politikas bandė aiškintis, kurioje vietoje fontane įtaisyta kapsulė, bet nesėkmingai.

„Tačiau Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna padėkojo už suteiktą informaciją ir ją perdavė Laisvės aikštę rekonstruojančios bendrovės darbuotojams. Jeigu jie ras kapsulę, bus galima ją perduoti Kraštotyros muziejui. Manau, kad tai vertingas ir įdomus daiktas. Jį verta saugoti“, – svarstė V. Satkevičius.

V. Satkevičius.

Jei suras, perduos Savivaldybei

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius T. Jukna patvirtino, kad V. Satkevičius suteikė informaciją apie neva į fontaną įmūrytą kapsulę.

„Laisvės aikštę rekonstruojantiems darbininkams perduota informacija ir, jeigu jie suras kapsulę, ji būtinai bus perduota Savivaldybei. Bėda ta, kad niekas neprisimena, kurioje vietoje kapsulė buvo: ar įmūryta į fontaną, ar užkasta šalia fontano“, – aiškino T. Jukna.

T. Jukna.

Į ceremoniją nepakvietė

Naujienų portalas JP bandė aiškintis, ar iš tikrųjų dar 1999 metais statytame fontane, kuris dabar yra sugriautas, vis dėlto galima rasti kapsulę.

1999 metais tvarkytoje Panevėžio Laisvės aikštėje buvo įrengtas fontanas. Jo ir dalies Laisvės aikštės rekonstrukcijos projekto autorius architektas Valdas Klimavičius sakė, kad lyg ir girdėjęs, jog į fontaną bus įmūryta kapsulė.

„Tačiau į kapsulės mūrijimo ceremoniją manęs nepakvietė. Negaliu pasakyti, ar kapsulė tikrai buvo“, – nuoširdus buvo V. Klimavičius.

V. Klimavičius.

Dalyvavo vyskupas

1999 metais Laisvės aikštės rekonstrukcijos ir fontano pastatymo darbus atliko bendrovė „Iglus“.

Dabar jau bankrutavusios įmonės buvęs vadovas Arvydas Rudys teigė, kad kapsulė buvo, bet ir jis neprisimena, kurioje fontano vietoje buvo įmūryta.

A. Rudys.

„Kapsulė buvo. Tik negaliu pasakyti, kurioje vietoje. Dar pamenu, kad kapsulės įmūrijimo ceremonijoje dalyvavo tuometis Panevėžio vyskupas Juozas Preikšas. Tik tiek galiu pasakyti“, – sakė A. Rudys.

Kad apie kapsulę yra girdėjęs, patvirtino ir 1997–2000 metais vicemeru dirbęs Petras Luomanas.

„Girdėjau, bet negaliu pasakyti, kurioje vietoje fontane įmūryta kapsulė. Galbūt daugiau pasakyti galėtų tuomet meru buvęs Vitas Matuzas“, – svarstė P. Luomanas.

P. Luomanas.

Tikrai buvo

1997–2000 metais Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriumi dirbęs Juozas Rimantas Mikėnas pasakojo, kad kapsulė tikrai buvo.

„Ji buvo užbetonuota metro gylyje nuo buvusios „Šypsenos“ parduotuvės pusės. Pats šioje ceremonijoje nedalyvavau, bet apie tai man papasakojo dalyvavę šiame renginyje“, – teigė J. R. Mikėnas.

Buvęs Laisvės aikštės fontanas

 Įdomus faktas

2011 metų vykusiame projekte „Būk saugus savo mieste su GJENSIDIGE“ dalyvaujanti Panevėžio miesto savivaldybė atrinko ir balsavimui pateikė šias tris viešas panevėžiečių pamėgtas miesto vietas: Senvagę, Laisvės aikštę ir Skaistakalnio parką.

Tuomet panevėžiečiai mėgstamiausią vietą išrinko Laisvės aikštę.

Centrinė Panevėžio miesto aikštė, kaip ir daugelio miestų pagrindinės aikštės, pirmiausia buvo įkurta kaip turgavietė. 1872-aisiais ji oficialiai imta vadinti Turgaus aikšte.

Šiuo metu ši trikampio formos erdvė renovuota, pritaikyta miesto gyventojų bei svečių poreikiams: jos viduryje trykšta fontanas, atnaujintas aikštės grindinys, išpuoselėtos vejos bei poilsio erdvės, papuoštos įvairiomis skulptūromis.

Laisvės aikštės viduryje, greta fontano, giliai po žeme paslėpta ir kapsulė su laišku ateinančioms kartoms.

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

1 KOMENTARAS

  1. Gražiausia. Su atmintimi visiems blogai. Va kai reikia papasakoti apie vaikystę ir dar jeigu apie kokias staiga reikšmingas tapusias politines detales tai prisimenama smulkiai viskas – ką darė ką sakė. O čia visi neprisimena. Sklerozė.

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.