5 C
Panevėžys
Šeštadienis, 5 gruodžio, 2020

Dėl viešo pasiburnojimo prieš žydus – ikiteisminis tyrimas

Panevėžio politinių kalinių ir tremtinių lyderis konservatorius Raimondas Pankevičius ramiai miegoti negali. Dėl jo viešo pasiburnojimo prieš žydus pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Panevėžio apygardos prokuratūra gavo Generalinės prokuratūros nurodymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl tautinės nesantaikos kurstymo. Tą portalui JP patvirtino prokuratūros atstovė ryšiams su visuomene Rasa Stundžienė. Anot jos, tyrimą atlieka Panevėžio policijos komisariatas, jį kuruoja Panevėžio apylinkės prokuratūra.

Savivaldybei priklausančioje šarvojimo ir laidojimo paslaugų įmonėje „Grauduva“ įsidarbinęs miesto Tarybos narys R. Pankevičius prisišnekėjo praėjusių metų rugsėjo pradžioje. Taryboje, svarstant žydų bendruomenės prašymą leisti įamžinti šimtmetį veikiančio labdaros fondo „Joint“ veiklą ir už jų surinktus pinigus J.Zikaro gatvės pradžioje pastatyti stelą, Panevėžio politikas pratrūko ir apkaltino žydus vos ne lietuvių tautos genocidu.

R.P ankevičius tada aiškino, kad žydų prašymas prilygsta cinizmo viršūnei. Jis dėstė, kad per karą lietuviai išgelbėjo 56 tūkst. žydų ir tikino negirdėjęs nė vieno fakto apie nors vieną žydų išgelbėtą lietuvį, o kompensacijas už žydų religinių bendruomenių turėtą turtą moka ne Izraelis, o Lietuva. Labdaros fondą „Joint“ politikas prilygino vos ne teroristinei organizacijai.

Jau tada Tarybos posėdyje Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Genadijus Kofmanas pažadėjo, kad R. Pankevičius atsakys už savo žodžius. Todėl Lietuvos žydų bendruomenė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.


2 komentarai

arvydas damijonaitis 2016-04-02 20:18 at 20:18

LIETUVOS DIENA

AKTUALIJOS

Žydai susidraskė ir dėl intymių dalykų
2007-03-23 05:01

LIMINA KEPALAITĖ
Panevėžio žydų vedlys kaltinamas ir seksualiniu priekabiavimu, ir autoritariniu sovietinio karininko vadovavimo stiliumi.
Bendruomenę vadina Kofmano getu
Panevėžio žydų bendruomenėje jau kuris laikas nebėra giedros – čia siaučia jausmų audros, kyla pykčio proveržiai, svaidomasi kaltinimų žaibais ir pasipila raudų liūtys dėl patirtų nuoskaudų.
Šios bendruomenės narė Lijana Dragūnienė įsitikinusi, kad kaltę dėl tokios nežmoniškos situacijos turi prisiimti jų bendruomenės vadovas Rusijos pilietis Genadijus Kofmanas.
„Mes turime Kofmano getą su tikru žmonių kankinimu, o ne Panevėžio žydų bendruomenę“, – „Panevėžio rytui“ teigė L.Dragūnienė.
Maža to, panevėžietė apkaltino 55 metų G.Kofmaną seksualiniu priekabiavimu.
Apie tai ji dar prieš pusmetį buvo pranešusi ir aukščiausiems šalies žydų bendruomenės vadovams, šie buvo atvykę tirti situacijos.
Pasakojo, kaip viliojo
Bendruomenės valdybos narė L.Dragūnienė vienerius metus dirbo šalia bendraamžio G.Kofmano – iki šio sausio buvo jo sekretorė, nes kone vienintelė iš visos žydų bendruomenės puikiai moka lietuviškai.
Būtent tuo metu G.Kofmanas ją ir persekiojęs.
Moteris teigė, kad bendruomenės patalpose pirmininkas stengdavęsis ją užlaikyti iki vėlumos, siūlydavęs nusirengti, pabūti, pabendrauti prie taurelės.
O kai G.Kofmano žmonos nebūdavo Panevėžyje, jis L.Dragūnienę vėlai vakarais kviesdavęsis ir į svečius namo, tačiau šioji atsisakydavusi.
Moteris aiškino, kad pirmininkas atvykdavęs pas ją ir į namus, tačiau ji bendraudavusi su juo tik prie vartelių ir įvairiais būdais vengdavusi susitikimų.
„Tokio diedo priekabiavimas tolygus bezdėjimui, atsiprašau“, – nestokojo fantazijos pašnekovė.
Žino ir daugiau aukų
Panevėžietė teigė įžvelgianti ir kitą priekabiavimo priežastį.
„Aš puikiai suprantu, kad dabar mano pagrindinė erogeninė zona yra turtas“, – sakė L.Dragūnienė.
Pašnekovė teigė, kad G.Kofmanas kabinėjosi ir prie kitų moterų, tačiau ne kiekviena išdrįsta apie tai prabilti viešai.
L.Dragūnienė priminė žurnalistei prieš metus kilusį skandalą miesto savivaldybėje, kai apie G.Kofmano seksualinį priekabiavimą viešai prašneko tautinių mažumų klausimus kuruojanti darbuotoja Roksana Steponavičienė.
Gyręsis patirtimi ir galia
R.Steponavičienė patvirtino „Panevėžio ryto“ žurnalistei, kad užpraėjusios vasaros skandalas dėl G.Kofmano seksualinio priekabiavimo – ne iš piršto laužtas.
G.Kofmanas ne tik imdavęs ją už rankos, intymiai kviesdavęs eiti kavos ar toliau nuo žmonių akių, bet ir tikindavęs, kad su savo žmona nemiega, kad yra vyras pačiame jėgų žydėjime, kad turi šioje srityje geros patirties.
32 metų moteris neslėpė, kad tai jai buvo šlykštu, juk šis vyras jai tinkąs į tėvus, jo vyriausioji dukra yra jos ben-draamžė.
Savivaldybės darbuotoja Dalia Meškauskienė taip pat sakė kartą pajutusi G.Kofmano nedviprasmišką elgesį, tačiau taip rėžusi atgal, kad šis daugiau nebesiryžęs to pakartoti.
Abi moterys tvirtino pažįstančios daugiau moterų, besiskundusių šio vyro priekabiavimu.
Pasirodo, būna blogiau
L.Dragūnienė įsitikinusi, kad atstumtas G.Kofmanas pasijuto pažemintas ir puolė jai kerštauti. Dabar jis bandąs susidoroti išmesdamas ją iš bendruomenės. Apie ketinimus tai padaryti moteris jau gavo laiškus raštu.
Be to, L.Dragūnienę pirmininkas jau varąs iš bendruomenės patalpų, grasinąs iškviesti policiją.
Dėl viso šito moteris vėl skundu kreipėsi į šalies žydų bendruomenės vadovus.
„Išdulkina – blogai, bet kai neišdulkina, pasirodo, – dar blogiau. Bet aš to nežinojau“, – skundėsi „Panevėžio rytui“ L.Dragūnienė.
Reikėjo kviesti greitąją
Tačiau ryžtas prašnekti viešai L.Dragūnienę apėmęs ne tik dėl noro apginti save, bet ir skriaudžiamus bendruomenės narius, ypač 60-metę Leną Gilienę.
Ši vaikų namuose užaugusi invalidė nuo vaikystės, našlė nuolat buvo reikalinga paramos ir pagalbos, todėl bendruomenės susiėjimai, labdaringas maistas bendruomenės valgykloje jai labai pravertė. Moteris džiaugdavosi bet kokiu tautiečių parodytu dėmesiu, šiluma.
Tačiau prieš pusantro mėnesio L.Gilienę, grįžusią po ligos į bendruomenę, G.Kofmanas sutikęs baisiais įžeidinėjimais ir pavaręs nuo stalo.
Moteris dar net neatsikandusi pirmo kąsnio, kai pirmininkas ją užsipuolęs dėl visokių jo paties išsigalvotų dalykų, žeminęs ir įžeidinėjęs.
L.Gilienė „Panevėžio rytui“ patvirtino, kad tokia situacija buvo, ji iš tiesų patyrė baisų stresą, po kurio jau grįžus namo buvo iškviesta greitoji.
„Jis taip ant manęs šaukė, bijojau, kad neprimuštų“, – prisipažino L.Gilienė.
Dėl silpnos sveikatos ir pirmininko teroro baimės moteris atsisakė dalyvauti „Šiltų namų“ programoje – nebeis į bendruomenės renginius.
Pasijuto apsišaukėle
Jaučiasi nuskriausta ir našlė 77 metų Dina Marjampolskaja. Ją G.Kofmanas terorizavęs moraliai.
G.Kofmanas taip pat šaukęs ir ant jos, kai ji nuėjusi pasirašyti dokumentų dėl maitinimo. Bendruomenės vadovas kaltinęs moterį, esą ji esanti apsišaukėlė – ne žydė, o karaimė.
Tačiau panevėžietė tikino to ir neslepianti – paramą iš bendruomenės gaunanti kaip tremtinio žydo žmona.
Moteris sakė mačiusi susidorojimą su L.Giliene, užjautusi ją.
Vyksta karas ir dėl kąsnio
Visų trijų moterų skunduose nesunku įžvelgti tai, kad rietenos žydų bendruomenėje kyla ir dėl materialinių dalykų.
Pasaulio žydų remiami mūsų šalyje gyvenantys neturtingesni jų tautiečiai gauna nemažą socialinę paramą pinigais, maistu, vaistais.
Todėl, kaip mano L.Dragūnienė, bendruomenėje nesutarimai kilo ir dėl šių dalykų. G.Kofmanas esą norįs išstumti iš paramos gavėjų sąrašų šias moteris, todėl jas ir terorizuojąs.
Išvydamas L.Gilienę pirmininkas, pasak jos pačios, šaukęs, kad nelikus jos, liks daugiau nesuvalgyto maisto. Be to, sirgdama L.Gilienė nesulaukė maitinimo paramos šį mėnesį – 30 litų per savaitę, nes tai padaryti uždraudęs irgi pirmininkas.
„Jis marina badu ligonę moterį“, – teigė L.Dragūnienė.
Visi mažamečiai Lietuvos žydai gauna po 100 litų per mėnesį, tarp jų ir G.Kofmano dvyniai.
Virsta ir kareivinėmis
G.Kofmano autoritarinis vadovavimo stilius, įžūlumas, šantažo ir apkalbų metodai, anot L.Dragūnienės, neatsirado iš niekur.
„Tai yra sovietų armijos diktato pasekmė. Šiais metodais jis, buvęs etatinis karininkas, nori priversti bendruomenės žmones jam paklusti. Taigi bendruomenė tampa jau ne tik getu, bet ir kareivinėmis“, – teigė moteris, sovietmečiu Panevėžyje garsėjusi ir tuo, kad drįsdavusi viešai vulgariai kalbėti apie partinius susirinkimus.
Anot L.Dragūnienės, pirmininko išsilavinimas – sovietinė profesinė mokykla. Be to, G.Kofmanas per kelis gyvenimo Lietuvoje dešimtmečius netapo jos piliečiu ir dorai neišmoko valstybinės kalbos.
Nors jam labai praverstų rengiami kursai tautinių mažumų atstovams, tačiau vyras jų nelanko. Iš visos žydų bendruomenės tokius kursus lanko tik J.Balčikonio gimnaziją baigusi L.Dragūnienė.
Kaltinimus sutiko kvatojimu
„Panevėžio rytui“ irgi teko patirti G.Kofmano valdingą būdą.
Pirmininkas priėmė žurnalistus bendruomenės patalpose, prieš tai sukvietęs būrį jį palaikančių žmonių, ne tik bendruomenės narių. Buvo bendraujama rusų kalba.
Užuot leidęs iš karto žurnalistams užduoti klausimus, G.Kofmanas rėžė ilgą prakalbą apie bendruomenę ir apie tai, kaip nesunku žmogui sugadinti autoritetą.
G.Kofmanas visus kaltinimus kategoriškai paneigė. Vyras sakė, kad L.Dragūnienė yra ligonė ir viską prasimano, o su kitomis moterimis buvę taikiai aiškinamasi tik dėl formalumų sutvarkymo. L.Gilienė esą negavusi maisto, nes nesutvarkiusi dokumentų, o apie ligą neįspėjusi.
Visi dalyvavusieji pritarė pirmininkui ir užjautė jį dėl L.Dragūnienės kaltinimų.
Išgirdusi, kad moteris kaltina pirmininką seksualiniu priekabiavimu, visa kompanija ėmė kvatoti. Pasigirdo replikų, kad pati kaltintoja yra laisvos orientacijos.
Parodė vaizdo įrašą
Valentina Darenceva aiškino, kad ši moteris pasiuto nuo to laiko, kai jai pirmininkas pareiškė pirmąsias pastabas. Tada ji visus išvadinusi kvailiais, bepročiais ir pasiuntusi „ant trijų raidžių“.
V.Darenceva lakė rankose aplanką, kuriame buvo keli bendruomenės narių skundai dėl L.Dragūnienės.
Šios moters elgesiu skundėsi ir konclagerio kankinys Jurijus Smirnovas, Tamara Antanaitienė, jiems pritarė Tautvilis Antanaitis.
Žurnalistams buvo parodytas trumpas vaizdo įrašas iš vienos konferencijos, kurioje L.Dragūnienė skaitydama pranešimą atrodė kaip girta, virš jos akies buvo panaši į mėlynę dėmė.
Kalbėjusieji tvirtino, kad L.Dragūnienė pati yra neprognozuojamo elgesio. Už moralinių normų pažeidimą esą ir ketinama šią moterį išmesti iš bendruomenės, bet ji, anot Jurijaus Grafmano, neateinanti į svarstymus.
Žurnalistės paklaustas, kodėl per bemaž 30 metų gyvenimo Lietuvoje taip ir nepanoro tapti šios šalies piliečiu, G.Kofmanas paaiškino, kad su rusišku pasu anksčiau jam būdavo patogiau pasiekti Ukrainoje gyvenusius tėvus, o dabar tiesiog nepagalvojęs apie tai.
Leidimas gyventi G.Kofmanui Lietuvoje galioja dar gerą pusmetį.

Atsakyti
arvydas damijonaitis 2016-04-02 20:21 at 20:21

Panevėžio žydų bendruomenei,informacija:
LIETUVIU TAUTOS BUDELIAI – žydų tautybės sovietų saugumo karininkai, raudonieji naciai – lietuvšaudžiai, po 1945 metų vadovavo sunaikinant okupuotoje Lietuvoje per milijoną lietuvių.
Štai kas organizavo lietuvių tautos naikinimą:
1. Berkovičius Levas Lazarevičius – saugumo papulkininkis, MGB Vilniaus valdyba.
2. Bidinskis Michailas Grigorjevičius – saugumo kapitonas, MGB A valdyba.
3 Blochas Gilelis – saugumo majoras, MGB 2N valdyba (kovos su partizaniniu judėjimu), gimė Biržuose 1908 m.
4. Breneris Moisiejus, gimė 1909 m. Utenoje, MGB tardytojas.
5. Demba Icikas, gimė 1901 m. Pumpėnuose, NKGB 2 sk.
6. Dušanskis Nachmanas, gimė 1919 m. Šiauliuose. MGB 2N sk. Patrauktas atsakomybėn už lietuvių tautos genocidą – SLAPSTOSI IZRAELYJE.
7. Faktorauskas Volfas, saugumo majoras, NKVD finansų viršininkas.
8. Feigelsonas Grigorijus, NKGB A skyrius.
9. Finkelšteinas Leonas, g. 1922 m. Kaune, NKGB operįgaliotinis.
10. Frenkelis Chaimas, g. 1921 m. Kybartuose, MGB Šiaulių sr. valdybos 2 sk.
11. Gamzė Chanonas, saugumo kapitonas.
12. Goldbergas Isakas, g. 1900 m. Vilniuje, saugumo kapitonas.
13. Grožnikas Giršas, g. 1918 m.Trakų apskr., NKGB polit.skyrius.
14. Kaplanas Maksas, saugumo majoras, MGB Kauno m.valdyba.
15. Karpis Nachemija, g. 1902 m. Merkinėje, NKVD administracijos sk.
16. Kerbelis Samuilas Abramovičius, saugumo papulkininkis MGB Kauno m. valdyba.
17. Klipaitė-Livinzonaitė Šeina, NKGB slaptasis skyrius.
18. Komodaitė Judita, g. 1906 m. Kėdainiuose, viena iš pirmųjų jau A.Sniečkaus vadovaujamo VSD darbuotojų. 1940 m. liepos mėn. grupės, parengusios vėliau nužudytų krikščionių demokratų sąrašą, vadovė.
19. Leščinskis Isakas, saugumo majoras.
20. Levitacas Faivas, g. 1913 m. Žagarėje, NKGB 4 sk.
21. Piščikas Borisas, saugumo kapitonas.
22. Plotkinas Leivikas Movševičius, saugumo leitenantas.
23. Rozauskas Eusiejus, saugumo papulkininkis, NKGB tardymo sk.viršininkas.
24. Slavinas Aleksandras, saugumo papulkininkis.
25. Štarkmanas Markas, saugumo papulkininkis MGB B skyrius.
26. Šulga Isakas, saugumo papulkininkis, MGB 5 skyrius.
27. Švarcmanas Danilas, NKVD 3 sk.
28. Todesas Danielius, saugumo papulkininkis.
29. Todesas Ruvinas, g.1917 m. Utenos apskr,. saugumo leitenantas. 1944.12.07 Lietuvos partizanų nukautas.
30. Vicas Jakovas, pulkininkas, NKVD Šiaulių apskr.viršininkas, trėmimų komisijos narys.
31. Vildikanas Kasrielis, NKVD slaptasis skyrius.
32. Vilenskis Moisiejus, NKGB tardymo dalies virš. pav.
33. Zaidenvurmas Izrailis Lazarevičius, saugumo leitenantas.

………………….

Čia pateikta tik maža dalis išgamų-lietuvšaudžių pavardžių.

Arvydas Damijonaitis,
žydų gelbėtojos vaikaitis

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau