13.8 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024

Dėl referendumo Seimo narių mažinimo klausimu Seimas spręs ypatinga skuba

Seimas ėmėsi siūlymo skelbti referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo nuo 141 iki 121.

Už tai ketvirtadienį po pateikimo balsavo 57 Seimo nariai, 41 buvo prieš ir keturi susilaikė. Dar liko balsavimas dėl nutarimo priėmimo.

Referendumui nepritariantys opozicijos atstovai „valstiečius“ kaltina šia iniciatyva siekiant padidinti rinkėjų aktyvumą antrajame prezidento rinkimų ture, kad užtikrintų didesnę paramą savo kandidatui premjerui Sauliui Skverneliui.

„Kaip šachmatininkė noriu pasakyti, kad sugalvojote labai elegantišką kombinaciją, kaip užtikrinti, kad į antrą turą ateitų žmonės, kurie nusivylę Seimu, kurie nemėgsta politikų ir kurie, be kita ko, atiduotų balsą už jūsų kandidatą antrame prezidento rinkimų ture“, – sakė liberalų seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

R. Karbauskis atsakė, kad referendumo siūlymas „nėra skaičiavimas rinkimų naudos, o įsipareigojimas rinkėjams mažinti Seimo narių skaičių“.

R. Karbauskis taip pat teigė, jog tuo atveju, jei Konstitucinis Teismas (KT) neleis referendumo dėl pilietybės rengti dvi dienas, abu referendumai vyks per pirmąjį turą.

„Jeigu KT išaiškins, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės galimas vieną dieną, tikriausiai bus pasirinktas sprendimas, kad jis vyksta pirmą dieną, tada šitą būtinai turėsim pakeisti į vieną dieną. Aš iš karto pasakau, jie turi būti tą pačią dieną“, – sakė „valstiečių“ vadovas.

Seimo narių skaičiaus mažinimą „valstiečiai“ argumentuoja gyventojų skaičiaus mažėjimu, taip pat siekiu mažinti biurokratinį aparatą, taupyti lėšas.

„Jei šnekėti valstybės mastu, nėra ypatingai didelė suma, bet vieno Seimo nario išlaikymas, jo ir padėjėjų alga, kanceliarinės išlaidos, yra apytiksliai 100 tūkst. eurų per metus ir mes šnekame apie sumą 2 mln. eurų per metus“, – teigė R. Karbauskis.

Opozicija argumentavo, kad, remiantis tarptautine praktika, Lietuvos parlamentarų skaičius yra optimalus.

„Jei parlamentas būtų dirbtinai išpūstas, būtų galima svarstyti įvairius variantus, tačiau dabartinis Seimo narių skaičius atitinka tarptautinėje praktikoje naudojamą formulę, kada parlamento narių skaičius nustatomas ištraukus kubinę šaknį iš gyventojų skaičiaus. Net ir sumažėjus gyventojų skaičiui Lietuvoje, mes atitinkame šią formulę, ir nėra jokio formalaus argumento, kodėl reikėtų keisti parlamento narių skaičių“, – sakė Seimo narių mišrios grupės narė Aušrinė Armonaitė.

„Čia vyksta prezidentinė „valstiečių“ kampanija, kuri paruošta jų kandidatui į prezidentus S. Skverneliui, tačiau ant kortos statomas visas Lietuvos respublikos parlamentarizmas. Tai pats tiesmukiškiausias, pigiausias populizmas, kuris mums gali kainuoti labai brangiai“, – teigė A. Armonaitė.

Parlamentas pritarė valdančiųjų siūlymui klausimą dėl referendumo svarstyti ypatingos skubos tvarka, tad sprendimas dėl referendumo paskelbimo bus priimtas ketvirtadienį vakariniame posėdyje.

Referendumą dėl tokios Konstitucijos pataisos inicijuoja valdantieji „valstiečiai“ siūlo jį surengti su antruoju prezidento rinkimų turu gegužės 26 dieną.

Ketvirtadienio darbotvarkėje numatytos visos trys teisės akto priėmimo procedūros stadijos – pateikimas, svarstymas ir priėmimas.

Norint, kad referendumas vyktų gegužės 26 dieną, nutarimas dėl jo surengimo privalo būti priimtas ne vėliau kaip kovo 26 dieną.

40 „valstiečių“ referendume siūlo balsuoti už tokią Konstitucijos formuluotę: „Seimą sudaro Tautos atstovai – 121 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu.“

Dėl referendumo paskelbimo minėtu klausimu „valstiečiai“ renka ir 300 tūkst. parašų. Tai kitas kelias paskelbti referendumą norimu klausimu.

Anksčiau Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai teikė Konstitucijas pataisas, kad Seimo narių būtų sumažinta iki 111, bet parlamente ši iniciatyva palaikymo nesulaukė.

Dabar Konstitucija numato, kad renkamas 141 Seimo narys.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau