Dėl karščio bangų vandenynų ekosistemos tiesiog „išverda“

Dėl karščio bangų vandenynų ekosistemos tiesiog „išverda“

Gismeteo.lt

Intensyvaus karščio bangų dienų skaičius vandenynuose, per pastaruosius 30 metų, išaugo daugiau nei 50 procentų ir nualino jūrines ekosistemas, skelbia naujausiame tyrime.

Keli regionai Ramiajame, Atlanto ir Indijos vandenynuose dėl trapios jų biologinės įvairovės yra išskirtinai jautrūs vandens temperatūros kilimams.

Koraliniai rifai Karibuose, jūrų žolės Australijoje ir rudadumblių miškai Kalifornijoje, įsitvirtinę savo aplinkose, buvo ypatingai pažeisti karščio bangų.

BIC

Šių išskirtinių rūšių praradimas painiose ekosistemose gali paskatinti kaskadinį rūšių išnykimą, kuris galų gale paveiktų ir žmones, kuomet sunaikinus prieglobsčio erdvę pažeidžiamos maisto grandinės, rašo huffpost.com.

Tyrimui vadovavęs Dan Smale, iš Britanijos „Marine Biological Association“ organizacijos, ekstremalų karštį sulygino su miškų gaisrais. Mokslininkas teigė, kad miškų gaisrai plisdami sunaikina milžiniškus plotus, tačiau lygiai tokie patys procesai vyksta ir po vandeniu.

Visa minėta jūrinė gyvybė dideliu greičiu tiesiog dingsta, kartu su šimtais kilometrų jų ruožų pakrantėse.

Skelbiama, kad per XXI amžių, karščio bangos taps vis dažnesnėmis, intensyvesnėmis ir ilgiau trunkančiomis.

Mokslininkai nustatė, kad vandenynai patiria pagrindinį globalaus šiltėjimo smūgį, absorbuoja apie 90 procentų karščio, kurį nuo praėjusio amžiaus vidurio sulaiko šiltnamio efektą skatinančios dujos.

Jūros regionai šiuo metu kenčia papildomą karščio bangų, apibūdinamų kaip penkios iš eilės dienos, kuomet temperatūros yra nenormaliai aukštos, sukeltą stresą.

Klimato kaita gali būti laipsniškas procesas, tačiau tokie ekstremalūs šiltėjimo atvejai gali paskatinti dar dramatiškesnes pasekmes, sakė prie tyrimo neprisidėjęs biologas Robert Milles iš Kalifornijos universiteto, Santa Barbaroje.

Modelis

AMES

Basakojis

Mano namukas

Musės salto

Dizainas

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.