Dėl karantino pasaulyje žmonių keliamas seisminis triukšmas sumažėjo net 50 proc.

AutoriusGISMETEO.LTFotoAP

Pasaulinio masto karantinas, paskelbtas dėl COVID-19 pandemijos, vietomis iki 50 procentų sumažino žmonių sukelto seisminio triukšmo kiekį.

Šis 2020 metų sumažėjusio seisminio triukšmo periodas prasidėjo vėlyvą sausio mėnesį ir savo piką pasiekė tarp kovo iki gegužės mėnesio.

Tyrėjai skelbia, kad tai buvo ilgiausias ir pats žymiausias žmonių veiklos sukeltų seisminių bangų sumažėjimas per visą stebėjimų istoriją.

Visame pasaulyje seismometrai renka ne tik garsius, per požeminius sluoksnius dundančių žemės drebėjimų aidus. Instrumentai taip pat suseka daugybę švelnių aidų, tokių kaip vandenyno bangavimo ošimas ar po žeme cirkuliuojantys gruntiniai vandenys, o taip pat ir periodinius požeminius smūgius, kurie kartais signalizuoja apie artėjantį ugnikalnio išsiveržimą.

Seismometrai netgi gali nustatyti žemės vibracijas, sukeltas kasdienių žmonių vykdomų veiklų, tokių kaip eismas, statybos, paradai ar futbolo rungtynės.

Sąsaja tarp seisminių vibracijų ir triukšmo, kylančio iš žmonių sukeltos veiklos yra intuityvesnė, nei gali pasirodyti, teigia seismologas Thomas Lecocq iš karališkosios Belgijos observatorijos, kuris vadovavo šiam tyrimui.

Tačiau modelių, skiriančių gamtinius pavojus nuo kitų seisminių signalų atskyrimas yra sudėtingas. Kai kurie modeliai išsiskyrė istoriškai: žmonių veiklos sukeltas gaudesys yra linkęs pakilti ir nukristi per darbo savaitę bei sumažėti per šventes. Ankstesnės šių signalų analizės būdavo lokalios, dėl to mokslininkai niekada nesukūrė globalaus žmonių sukelto seisminio triukšmo žemėlapio, sakė Lecocq.

Kad įvertintų pokyčius žmonių sukeltame seisminiame triukšme, kurie kito dėl karantino, Lecocq ir jo kolegos savo dėmesį nukreipė į seisminius signalus, kurių dažnis siekė tarp 4 ir 14 hercų.

Žemesniems seisminiams dažniams didesnę įtaką daro vandenynai ir orai, o aukštesnio dažnio signalai lengviau yra absorbuojami ir mažinami nuosėdų, per kurias jie keliauja.

Tyrime skelbiama, kad iš 268 seisminių stočių visame pasaulyje, 185 arba 69 procentai jų demonstravo žymius žmonių veiklos sukelto triukšmo sumažėjimus.

Triukšmo sumažėjimo vietovės keitėsi kartu su karantinu, pandemijai judant per pasaulį, kuomet jis pirmiausia pasirodė Kinijoje, tuomet Europoje ir tik vėliau likusiame pasaulyje, nustatė mokslininkai.

Stipriausi sumažėjimai, ko ir būtų galima tikėtis, buvo fiksuoti tankiai apgyvendintose teritorijose. Pavyzdžiui, stotys Šri Lankoje fiksavo 50 procentų siekiančius žmonių vykdomos veiklos sukelto seisminio triukšmo sumažėjimus.

Kai viskas nutyla

Nuo kovo iki gegužės globalūs žmonių sukelto seisminio triukšmo (juodos linijos, reprezentuojančios seisminius dažnius tarp 4 ir 14 hercų) lygiai, dėka karantino, nukrito iki 50 procentų.

Šie pokyčiai matomi mokslininkų pateiktame grafike. Jame žmonių keliamo seismino triukšmo kasmėnesiniai vidurkiai pateikti nuo pat praeitų metų kovo mėnesio iki šių metų gegužės.

Vidutiniškai, žmonių veiklos yra linkusios sumažėti sekmadieniais (brūkšninė pilka linija) bei per Kalėdų ar Naujų metų šventes (brūkšninė raudona linija), tačiau jos dar labiau nukrito įsigalėjus nurodymams likti namuose per karantiną.

Tylos periodas taip pat atskleidė kaip paplitęs yra žmonių sukeltas seisminis triukšmas

Mažesni žemės drebėjimai (toks kaip 5,0 balų žemės drebėjimas smogęs netoli Petatlán, Meksikoje, balandžio 7 d.), kurių identifikavimui urbanistinių seismometrų duomenyse įprastai prireiktų kompiuterinio apdorojimo, tapo kur kas lengviau pastebimi, o už tai padėkoti galima 40 procentų sumažėjusiam žmonių triukšmui minėtame regione.

Mokslininkai buvo linkę manyti, kad didžioji dalis fiksuojamų žmonių seisminių signalų kyla iš nuotolio, esančio už mažiau nei vieno kilometro arba, kad jie neįsiskverbia giliai į Žemę. Tačiau tylos periodas atskleidė, kad žmonių vykdomos veiklos sukeltos seisminės bangos pasiekia kur kas didesnius atstumus nei manyta.

Pavyzdžiui, komanda nustatė, kad seismometras patalpintas 380 metrų gylyje po žeme netoli Oklando, Naujojoje Zelandijoje, fiksavo ne tik žmonių vykdomas veiklas, bet karantino metu stebėjo ir ryškius pokyčius kai veiklos ženkliai sumažėjo.

Lecocq teigia, kad šis žmonių veiklos sukeltų seisminių modelių identifikavimas galėtų padėti mokslininkams pašalinti dalį šio triukšmo ir, tikėtina, ateityje geriau nustatyti įvairius gamtinius pavojus.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

STT atlieka ikiteisminį tyrimą dėl korupcijos sveikatos apsaugos viešuosiuose pirkimuose

confident-noyce

Sporto klubai nori 20 mln. eurų valstybės paramos

confident-noyce

Premjerė: kultūros įstaigas būtų galima atverti savivaldybėse, kur mažas sergamumas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau