11.8 C
Panevėžys
Penktadienis, 20 gegužės, 2022

Deginti žolę – ne išeitis, o padariniai – skaudūs

Ugniagesiai gelbėtojai vien šiemet šalyje daugiau nei 350 kartų skubėjo gesinti degančios žolės. Kovo pabaigoje pranešta, kad per vieną dieną kilo 32 gaisrai, kurių vienas Panevėžio apskrityje suniokojo 2,5 hektaro pievos. Tądien iš viso Lietuvoje išdegė 17,5 hektaro.

Tiktai nuostoliai

Degindami pernykštę augaliją, savo pievas ir laukus kasmet bando „tvarkyti“ gamtos netausojantys žmonės. Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija atkreipia dėmesį, kad dažniausiai nenušienautas pievas degina manantieji, kad sudeginus pernykštę žolę bus patręšta žemė.

Šis vis dar gajus mitas, kad nudeginus žolę pagerės pieva, yra seniai paneigtas. Įrodyta, kad žolės deginimas atneša didelių nuostolių dirvožemiui, turtui ir gamtai: žūsta paviršinis humuso sluoksnis, augalai, jų sėklos, daigai, pradedančių kaltis vertingų augalų ūgliai, vabzdžiai, ežiai, zuikiai, perintys paukščiai. Be to, deganti sausa pievos paklotė išskiria toksiškas dujas ir įvairias sveikatai kenksmingas kietąsias daleles, kurių sudėtyje yra suodžių, dervų, nesudegusių medžiagų bei neorganinių atliekų, kurios tiesiogiai gadina sveikatą.

Šiais metais Lietuvoje jau užgesinti pievų gaisrai 130 ha teritorijoje. Už sausos žolės deginimą žmonėms gresia baudos nuo 30 iki 300 eurų.

Gesinimas tampa iššūkiu

Žolės gaisrai – vieni pavojingiausių, nes nekontroliuojama liepsna lengvai gali persimesti į miškus ir durpynus, nukeliauti iki gyvenamųjų namų. Pernykštė patirtis rodo, kad taip supleškėti gali ir ištisas kaimas.

Praėjusiais metais atvirose teritorijose kilo 4980 gaisrų, pasiglemžusių 3,2 tūkst. ha. Tokių gaisrų gesinimas daugiausia kainuoja mokesčių mokėtojams. Kainuoja ir ugniagesių gelbėtojų nuvykimas į gaisravietę, ir jų darbo priemonės bei įrankiai. Prie gaisrų privažiuoti sudėtinga sunkiasvorėms ugniagesių mašinoms: automobiliai klimpsta dirvose, lūžta, genda brangi technika, pareigūnai išeikvoja daug fizinių jėgų. Išvykę gesinti pievų, ugniagesiai gali užtrukti skubėdami į sudėtingesnes ir didesnes nelaimes, kur pagalba reikalinga nedelsiant.

Skaičiuojama, kad ugniagesių ekipažo degalai ir gaisro gesinimo priemonės vienai valandai mokesčių mokėtojams kainuoja daugiau kaip 70 eurų. Lengva paskaičiuoti, kad pernai dėl to dūmais paleista pinigų suma – apie vieną milijoną eurų.

Gali brangiai kainuoti

Žemės ūkio ministerija perspėja, kad deginantys žolę ūkininkai rizikuoja, kad jiems bus sumažinta visa priskaičiuota Europos Sąjungos paramos suma. Per metus gaisrai išdegino per 10 tūkstančių hektarų pievų, ražienų, pamiškių, dėl to žemės savininkai praranda galimybę gauti apie 1 700 000 eurų.

Ūkių nuostoliai tik dėl dirvožemio praradimo degant žolei tame plote siekia apie 5 milijonus eurų. Kasmet dėl pernykštės žolės deginimo kyla ir apie 100 miško gaisrų, apie 5–6 durpynų gaisrus. Kalbant apie pievų deginimą, reikėtų skaičiuoti ir šiuos nuostolius. Didžiausius nuostolius žemių savininkai patiria ne dėl baudų, bet dėl sunaikinto dirvožemio.

Ragina imtis iniciatyvos

Remiantis Aplinkos ministerijos duomenimis, pastaraisiais metais žolynų deginimų mažėja. Žmones nuo pernykštės žolės deginimo sulaiko ne tik baudos ir viešumas, bet ir išaugęs atsakingumas, suvokimas, kad tai – ne išeitis. Situaciją keičia ir aplinkinių reakcija – kaimo bendruomenių nariai, seniūnaičiai, pilietiški žmonės greitai informuoja apie gamtos ir visuotinio turto niokotojus.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) prašo gyventojų nedeginti pernykštės žolės. Pastebėjus tokius gaisrus, raginama nepraeiti pro šalį – pasistengti ugnį užgesinti, kol liepsna neišplito. Liepsnojančią žolę nedideliame plote lengva pažaboti užplakant medžių šakomis, užpilant vandeniu ar smėliu.

Jei matote, kad su ugnimi nepavyks susidoroti – dera nedelsti ir skambinti ugniagesiams gelbėtojams skubios pagalbos numeriu 112.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Per gaisrą Biržų rajone žuvo vyras, Kaune per padegimą daugiabutyje nukentėjo gyventojas

confident-noyce

Ugniagesiai ežere išgelbėjo du vyrus, iš liepsnų apimtos daržinės gelbėjo žirgus

confident-noyce

Po savaitės ligoninėje mirė gaisre nukentėjęs Ramygalos gyventojas

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau