3.9 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 29 vasario, 2024

Debesų kamuoliukai ir dėmėtieji danieliai – pievų puošmena

Margių kaime plytinčiose pievose gyvenantiems elniams ir danieliams broliai sugalvojo paįvairinti gyvenimą – aptvare apgyvendino juodgalves avis.

Paliūniškio kaimo gyventojai broliai Audrius ir Egidijus Paslauskai beveik keturių hektarų aptvare augina danielių bandą. Kompaniją elninių šeimos žinduoliams priklausantiems danieliams palaiko ir nedidelis būrys avių. Aptvare ganosi 25 danieliai, 9 elniai ir 14 avių.

Kadaise Lietuvos miškuose jų buvo daugybė, tačiau nuo beatodairiškos medžioklės jie buvo išnykę iš mūsų miškų. Audrius ir Egidijus pirmuosius danielius įsigijo prieš penkerius metus, neturėdami konkretaus tikslo, tiesiog turėjo senelių žemės ir norėjo kažkuo užimti nenaudojamą pievos plotą. Iš pradžių broliai nusipirko 3 elnių ir 5 danielių pateles, vėliau jų gretas papildė ir danielių patinas. Vyrai pamena tąkart už vieną danielių jauniklį mokėję apie 500 litų. Danieliai jau turi mažylių ir banda vis didėja.

„Vienoje sodyboje pamatėme, kaip auginami danieliai, pradėjome domėtis jų kainomis, išlaikymu ir priežiūra. Negalvojome apie danielių auginimą kaip apie verslą, mums reikėjo, kad kažkas „nušienautų“ didelius pievų plotus“, – pasakojo Egidijus.

E. Paslauskas pirmuosius danielius įsigijo prieš 5 metus, neturėdamas konkretaus tikslo, tiesiog turėjo senelių žemes ir norėjo kažkuo užimti nenaudojamą pievos plotą.

Daug dėmesio nereikalauja

Anot brolių, danieliai yra gana baikštūs, nors ilgainiui jie pripranta prie žmogaus, ypač prie šeimininkų. Žvėrys juos atpažįsta iš kvapo. Palyginti su elniais, danieliai yra taikesni, sėslesni ir švaresni gyvūnai. Jie labai greitai pripranta prie aptvaro aplinkos, per nedidelį laiko tarpą užsiaugina gerus ragus, gerai perneša žiemos šalčius ir yra pakankamai atsparūs įvairioms ligoms. Danieliai minta žole, medžių lapais, grūdais, burokais, morkomis, alaus išspaudomis. Žiemą šeimininkai savo augintinius šeria papildomai, duoda avižų. Aptvare žvėrims iškastas tvenkinys, čia gyvūnai ne tik geria, bet ir mielai braido po vandenį.

„Pašarui danieliai nėra labai reiklūs, jiems nereikia ir papildomos didelės priežiūros, turi savo ganymosi vietas“, – teigia šeimininkas.

Margių kaime plytinčiose pievose gyvenantiems elniams ir danieliams broliai sugalvojo paįvairinti gyvenimą – aptvare apgyvendino juodgalves avis.

Avys – dėl grožio ir kompanijos

Žaliosios girios apsuptyje, Margių kaime plytinčiose pievose gyvenantiems elniams ir danieliams broliai sugalvojo paįvairinti gyvenimą – aptvare apgyvendino Lietuvos juodgalves avis. Iš tolo jos atrodo kaip balkšvi, gelsvi minkšti kamuoliai. Vieną nuo kito juos skiria tik juoduojančios avių galvos. Egidijus sako, kad gyvūnai sugyvena taikiai, tarpusavyje nesipyksta, tik retsykiais danieliai avis „pavolioja“ po pievą.

Broliai jau spėjo įsitikinti, kad avininkystė yra viena mažiausiai darbo sąnaudų reikalinga žemės ūkio šaka, o ir avys nereiklios. Tik pietų kraštuose jos beveik visus metus gali ganytis lauke, Lietuvoje daugiau nei pusmetį avis reikia šerti tvarte. Be to, Egidijus priduria, kad avis laiko tik iš smalsumo, net ir avių vilnos niekur nepanaudoja.

[quote_box_center] Faktai apie danielius

Lietuvoje danieliai nėra natūraliai išplitusi rūšis. Jie buvo įvežti į mūsų šalies teritoriją ankstyvais istoriniais amžiais ir gyveno iki XVI a., bet vėliau jų populiacija išnyko. Tarybiniais metais danielius vėl bandyta reintrodukuoti,  į Lietuvą atvežta apie 90 danielių, kurie iš pradžių laikyti voljeruose, vėliau dalis paleista į laisvę, į miškus.

Danielių vidutinė gyvenimo trukmė yra apie 15–18 metų. Visą ganiavos laikotarpį patelės laikosi grupėmis su jaunikliais, o patinai sudaro atskiras grupes ir iki rujos ganosi atskirai nuo patelių. Patinai vienas prieš kitą dominuoja ragais, todėl tarp jų dažnai vyksta grumtynės, kurių metu iš būrio išvejami silpnesni ir jaunesni patinai, o nugalėjęs patinas su keliomis patelėmis laikosi viename būryje. Danielių patelės nėštumas trunka apie 7,5 – 8 mėnesius. Vasaros pradžioje prieš pat gimdymą patelė atsiskiria nuo būrio ir nuošalioje miško vietoje atveda vieną, rečiau – du jauniklius.

Gimę danieliukai būna silpni, sveriantys 2,5 – 5,5 kg, todėl motinos prižiūrimi keletą dienų guli pasislėpę žolėje. Apie porą savaičių patelė slepia savo jauniklius, juos pamatyti galima tik tada, kai sustiprėję pradeda vaikščioti paskui motiną. Iki 4 savaičių danielių jaunikliai maitinasi tik motinos pienu. Mėnesio amžiaus jaunikliai pradeda ėsti žolę, tačiau patelė juos žindo iki naujos rujos. Užaugusios patelės sveria apie 50–60 kg, patinėliai gali sverti ir 100 kg.

Šių gyvūnų mėsa yra itin aukštos maistinės vertės ir laikoma delikatesine. Danielių mėsa gali būti prilyginama lašišinių žuvų mėsai, ir Vakarų šalyse, palyginti su kitų kanopinių gyvūnų mėsa, parduodama pačia aukščiausia kaina. Savo vertę turi ir danielių kailiai bei ragai, ypač jaunų patinų, iš kurių farmacininkai gamina vaistinį preparatą pantokriną. [/quote_box_center]


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

S. Gentvilas: Lietuvoje vyraujauntys augalininkystės ūkiai yra problema aplinkosaugai

confident-noyce

Ekspertai: šių metų žiema palanki miškams, sodams, žemės ūkiui

confident-noyce

G. Nausėda pasirašė pataisas, supaprastinančias produktų įsigijimą tiesiai iš ūkių

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau