5.6 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Dažniausios senų žmonių traumos

AutoriusJPFotoFREEPIK.COM

Esant permainingiems orams, lyjant lietui, spaudžiant šaltukui vaikščioti pasidaro pavojinga, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Jie turėtų būti itin atsargūs eidami slidžiomis kelio atkarpomis. Kodėl? Bėgant metams sulėtėja raumenų atsakas į nelauktą veiksmą, sutrinka, už kūno koordinaciją atsakingo, vestibiuliarinio aparato funkcija.

Taip pat daug traumų įvyksta ir patalpose. Pagrindinė priežastis – dėl amžiaus pakitimų susilpnėjusi rega, kraujotakos sutrikimai, lėtesnė koordinacija.

Būtent šios priežastys ir sukelia dažniausiai pasitaikančias senų žmonių traumas – galūnių bei šlaunikaulio kaklelio, kompresinius stuburo lūžius. Taip pat ir galvos traumas, įvairius minkštųjų audinių sužeidimus.

Galūnių bei šlaunikaulio kaklelio lūžiai. Vyresnio amžiaus žmonės dažniau griūva dėl įvairių priežasčių – sveikatos sutrikimų, neįvertinę savo galimybių ar kelio dangos. Ypač pavojingi griuvimai ant šono, nes atsiranda didelė tikimybė patirti šlaunikaulio kaklelio lūžį. Tokio lūžio komplikacijos yra itin pavojingos. Lūžis lėtai gyja, žmogus ilgai negali vaikščioti, padidėja plaučių uždegimo tikimybė.

Taip pat neretai paslydę ant ledo ar kito slidaus paviršiaus, vyresni žmonės griūdami į paviršius remiasi rankomis. Tai lemia riešų traumas. Nepriklausomai nuo to, ar lūžta rankos ar kojos kaulai, požymiai išryškėja panašūs – jaučiamas itin stiprus skausmas, patinsta minkštieji audiniai, sunku atlikti įprastus judesius.

Kompresiniai stuburo lūžiai. Teigiama, jog kompresinių stuburo lūžių priežastis yra osteoporozė. Statistikos duomenimis, dažniausiai kompresinius stuburo lūžius patiria moterys, kurioms yra sumažėjęs kaulų mineralų kiekis pomenopauziniu laikotarpiu. Stuburo slankstelių sužalojimas skirstomas į dvi grupes. Pirmoji įvardijama stabiliu lūžiu, antroji – nestabiliu, kai yra didelis smegenų suspaudimo pavojus.

Stuburo lūžio metu patiriamas stiprus skausmas nugaroje, dilgčiojimas, sutrikę jutimai galūnėse, tam tikros kūno dalies dalinis arba visiškas nejudrumas. Svarbi stuburo lūžių komplikacijų priežastis yra netinkamai įvertintas lūžio stabilumas, neatsargus ar netinkamas ligonio transportavimas.

Galvos traumos. Galvos traumos senų žmonių tarpe yra gana dažnos ir pačios sunkiausios. Žmogus krisdamas visus svoriu atbulomis, neretai atsitrenkia galva į kietą pagrindą ar objektą. Patyrus tokią traumą yra didžiulė tikimybė, kad gali laikinai prarasta sąmonė, atsirasti galvos svaigimas ir skausmas, staigus atminties praradimas. Sunkiais galvos sutrenkimo atvejais gali sutrikti kvėpavimas, imti bėgti kraujas iš akių ar nosies. Taip pat gali prasidėti kraujavimas iš galvos, žmogų gali pykinti, sutrikti pusiausvyra, atsirasti traukuliai. Susitrenkus galvą gali įvykti ir smegenų sukrėtimas, tad be abejonės reikalingas ligonio būklės stebėjimas ir gydymas.

Įvairūs minkštųjų audinių pažeidimai. Dažniausiai nuo traumų nukenčia skeleto – raumenų sistema, ypač kojos (keliai, čiurnos) ir rankos (petys, alkūnė, riešas, plaštaka). Neretai pažeidžiami raumenys, sąnariai, raiščiai ir sausgyslės. Tyrimai rodo, kad minkštųjų audinių pažeidimai dažnai pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, jau turėjusiems įvairių traumų netolimoje praeityje. Minkštųjų audinių skausmas – būdingiausias ir labiausiai varginantis simptomas. Įrodyta, kad trauminis skausmas iš dalies susijęs su uždegimo kilmės organizmo atsaku į audinių pažeidimą. Taigi audinių sužalojimas (sumušimas, patempimas) visada turi ir uždegimo komponentą. Didelė tikimybė, kad sužalotoje vietoje atsiras paraudimas, patinimas, sutriks sužalotos galūnės funkcionalumas.

Paprastai trauma žmogų ištinka nepasiruošus, netikėtai, tad svarbu nepasimesti, o ieškoti kvalifikuotos, profesionalios pagalbos gydantis ar slaugant traumą patyrusį artimą žmogų. Tad ištikus bėdai skambinkite pagalbaslaugant.lt komandai. Tinkama slauga ir reabilitacija padės išvengti komplikacijų gydantis traumas bei pagreitins gijimą. Tačiau svarbiausia pasirinkti tinkamą apavą ir būti atsargiems, t. y. vengti staigių judesių, neskubėti. Tai padės išvengti nemalonių traumų ir jas lydinčio ilgo reabilitacijos laikotarpio.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Šylant orams draudikai primena – prasideda traumų sezonas

confident-noyce

VDI: Laisvės alėjoje Kaune liepas sodinęs darbininkas patyrė nesunkią traumą

confident-noyce

Kasmet traumas patiria 180 mln. žmonių: kaip palengvinti kasdienybę nelaimės atveju?

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau