Daugiabučių kiemų apšvietimas – pačių panevėžiečių reikalas

Nors Panevėžio miesto savivaldybė kartu su Europos vystymo ir rekonstrukcijos banku rengia viešosios ir privačios partnerystės projektą, kurio pagrindu per 2 metus bus modernizuota gatvių apšvietimo sistema ir mieste taps šviesiau, tačiau šviesa neužplūs miegamųjų daugiabučių gyvenamųjų rajonų. Kiemų apšvietimas – pačių gyventojų problema.   

Į naujienų portalo JP redakciją jau ne sykį kreipėsi panevėžiečiai ir skundėsi, kad vakarais išeiti į kiemą nesaugu. Esą, tą nesaugumo jausmą sukelia neapšviestos gatvės, tamsūs kiemai.

Apšvietimas prastas

Prieš metus kalbintas Panevėžio vicemeras Aleksas Varna pripažino, kad daugiabučių gyvenamųjų kiemų apšvietimas prastas.

„Tamsus ir kai kurių mokyklų stadionai. Reikėtų pasižiūrėti ir pagalvoti, ką galima padaryti. Nors kiemuose stovi šviestuvai, bet šviesos, reikia pripažinti, trūksta“, – svarstė vicemeras ir tuomet teigė, kad planuose numatyta gerinti miesto apšvietimą.

Parengė projektą

Dar pernai rašėme, kad Panevėžio miesto savivaldybė kartu su Europos vystymo ir rekonstrukcijos banku rengia viešosios ir privačios partnerystės projektą, kuris per 2 metus padės modernizuoti gatvių apšvietimo sistemą. Šio projekto vertė – apie 15 mln. eurų.

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Jukna naujienų portalui JP paaiškino, kad gatvių apšvietimo modernizavimo sistemos projektas vyksta.

„Vyksta viešieji pirkimai, jei po pasiūlymų termino nesulauksime skundų ir pretenzijų, turėtų įvykti derybos su kandidatais. Manau, kad viskas vyksta pagal planą. Darbai prasidės, kai Savivaldybė pasirašys darbų rangos ir priežiūros sutartis su konkurso nugalėtoju. Tada per dvejus metus bus pakeistos visos senos gatvių apšvietimo lempos į LED šviestuvus. Be to, bus pakeista ir dalis apšvietimo atramų“, – pasakojo T. Jukna ir teigė, kad sutartis su darbų atlikėju galios 15 metų – jie atliks apšvietimo sistemos priežiūrą.

T. Jukna.

Gerina pagal galimybes

Pasiteiravus, ar projektas palies ir gyvenamųjų namų kiemų apšvietimo sistemą, administracijos direktoriaus pavaduotojas T. Jukna aiškino:

„Daugiabučių gyvenamųjų namų kiemų apšvietimo šis projektas nelies. Kiti projektai palies parkų, viešųjų erdvių apšvietimus. Dabartinis projektas apima tik gatvių apšvietimą. Tiesa, Savivaldybė turi nemažai nusiskundimų iš gyventojų  ir prašymų pagerinti kiemų apšvietimą. Apšvietimas gerinamas pagal galimybes. Kai kur įrengiame. Tai pernai buvo padaryta Molainių gatvės kvartalo kiemuose. Tačiau didelės plėtros nėra suplanuota.“

Reikia įvertinti situaciją

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas T. Jukna teigė, kad viešųjų erdvių apšvietimas gerinamas Savivaldybės lėšomis.

„Privačių teritorijų apšvietimu Savivaldybė negali rūpintis. Tą spręsti reikėtų įvertinus situaciją, koks prašymas pateiktas, koks kiemas, kur tamsu. Tokios informacijos šiuo metu neturiu. Beje, kai kurios daugiabučių gyvenamųjų namų bendrijos šviestuvus pačios prie namų įsirengė. Tokių yra nemažai“, – svarstė T. Jukna ir teigė, esą reikia įvertinti kiekvieną situaciją ir apžiūrėti vietas, kuriose per mažai apšvietimo:

„Daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijos didelės ir norint jas apšviesti tinkamai reikia nemažų lėšų. Tinklai pasenę ir nepajėgūs apšviesti tamsių kiemų. Savivaldybei surasti investicijų – sudėtinga. Gelbėjame tas vietas, kur lūžta stulpų atramos ir rūpinamės, kad bent jau gatvės būtų tinkamai apšviestos. Kitiems darbams, jeigu lieka lėšų, pageriname apšvietimą ir miegamųjų rajonų viešose erdvėse. Bet lėšų lieka labai minimaliai.“

Darbas nelengvas

Bendrovės „Panevėžio gatvės“ direktoriaus pavaduotojas apšvietimui Stasys Kurulis naujienų portalui JP aiškino, kad stengiasi, jog gatvių, kiemų, automobilių stovėjimo aikštelių žibintai šviestų ir apšviestų.

„Panevėžio gatvės“ prižiūri per 7,5 tūkst. miesto šviestuvų. Darbai ir priežiūra vykdoma pagal sutartį. Yra teritorijos, kurių apšvietimo bendrovė neprižiūri. Tai mokyklų, vaikų darželių ir kitos teritorijos. Daugiabučių gyvenamųjų namų kiemų apšvietimą prižiūrime. Išskyrus tuos šviestuvus, kurie įrengti ant namų fasadų. Fiziškai darbas sunkus, nes jei šiandien žibintas šviečia, ryt jis jau gali ir nešviesti. Šiaip, miesto gatvės apšviestos, bet daugiabučių gyvenamųjų kiemuose yra šviestuvų tiek, kiek yra. Be to, ne visi ir šviečia“, – teigė S. Kurulis.

Planuoja valdininkai

Pasiteiravus, kas planuoja naujų šviestuvų statymu mieste ir ar jie bus statomi, bendrovės direktoriaus pavaduotojas apšvietimui S. Kurulis teigė:

„Naujų šviestuvų ir kitais miesto apšvietimo reikalais rūpinasi Panevėžio miesto savivaldybės administracija. Jie planuoja, o „Panevėžio gatvės“ kuruoja. Be Savivaldybės nurodymų naujų šviestuvų nestatome. Mes rūpinamės tais apšvietimo tinklais, kurie įrengti. Jei reikia papildomo apšvietimo, visus nurodymus gauname iš Savivaldybės.“

Įjungia automatiškai

Bendrovės „Panevėžio gatvių“ direktoriaus pavaduotojas apšvietimui S. Kurulis sakė, kad budinti tarnyba apšvietimą automatiškai įjungia visame mieste.

„Pagal Savivaldybės administracijos nurodymą nakties metu iki 23 val. įjungiame visą miesto apšvietimą, o po 23 val. iki ryto 6 val. apšvietimą sumažiname – išjungiame kas antrą lempą. Tačiau lieka šviesti daugiau nei pusę miesto apšvietimo. Juk gatvių sankryžos, perėjos turi būti gerai apšviestos“, – teigė S. Kurulis ir sakė, jog apmokėjimu už šviesą rūpinasi Savivaldybė, o jie pateikia valdininkams skaitiklių parodymus.


1 komentarai

Apšvietimas 2020-05-12 14:00 at 14:00

Apšviesti kiekvieną tamsų kampelį rajonuose kainuotų kosminius pinigus, tačiau tai yra vistiek svarbu.. Galbūt atsiras apšvietimui pigesnių technologinių alternatyvų ir išsispręs ši problema..

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Panevėžio miesto gatvių apšvietimo projektui skirtas finansavimas

confident-noyce

Alytuje už 2,8 mln. eurų bus modernizuojamas gatvių apšvietimas

confident-noyce

Panevėžio rajono miesteliai ieško pinigų tamsoje skęstančioms gatvėms

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau