Daržovių augintojai beda pirštu į valdžią: paramos mažai, o konkuruoti su Lenkija...

Daržovių augintojai beda pirštu į valdžią: paramos mažai, o konkuruoti su Lenkija sunku

Rūta Lankininikaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt / E. Genio (LRT) nuotr.

Žemės ūkio ministerija daržininkystę yra paskelbusi prioritetiniu žemės ūkio sektoriumi, tačiau daržovių augintojai teigia reikiamos paramos iš valstybės nesulaukiantys.

Trūksta lėšų vandens gręžiniams gręžti, sandėliams statyti ir ūkiams modernizuoti. Daržovių augintojai sako sunkiai konkuruojantys su Lenkijos ūkiais – ten taikomas mažesnis pridėtinės vertės mokestis.

Šakių rajono ūkininkas Linas Pukelis augina bulves ir burokėlius.

BIC

Išaugintas daržoves jis parduoda kooperatyvui ir dėl produkcijos sako galvos nesukąs – Lietuvoje jų lieka apie trečdalį, kitos iškeliauja į užsienio rinką. Ir sako, kad tik kooperacija gali padėti daržininkams išgyventi.

„Tu esi matomas, žinomas, visi pirkėjai nori su tavim kalbėtis, tu įdomus su savo kiekiais, aišku, būtina kokybė ir būtina sąlyga kiekis. Mums labai palengvėja gyvenimas, jeigu atsiranda eksportas į kitas šalis“, – sako ūkininkas.

Jungtis į kooperatyvus – jų šalyje veikia vos trys, ūkininkus ragina ir žemės ūkio rūmai. Tačiau pripažįsta, kad kooperacijai sąlygos prastos.

Šiemet daržovių augintojai deklaravo daugiau nei 10 tūkstančių hektarų bulvių ir dvylika procentų daugiau nei pernai – beveik šešis tūkstančius hektarų lauko daržovių pasėlių.

„Gal ne, nes žemės nebėra aplinkui, o investicijos, keičiasi technologijos, genda įranga, ją visą laiką turi atnaujinti, turi viskuo domėtis, jeigu tu nori būti, čia yra procesas, investicijų visada reikia“, – sako daržovių augintoja iš Šiaulių.

Šiemet daržininkystei, kuri įvardijama kaip prioritetinis sektorius, lėšų skirta vos pusei teiktų investicinių projektų. Daržovių prekiniai ūkiai, skirtingai nei gyvulininkystės, nesurenka papildomų balų už ekonominį dydį ar už ūkininkavimą nepalankiose žemėse.

Šešėlinė produkcija iš Lenkijos mūsų daržovių augintojus taip varo į neviltį. Bet vis dar tikimasi šviežioms daržovėms mažesnio pridėtinės vertės mokesčio.

Daržovių augintojai priekaištų turi ne tik žemės ūkio, ir aplinkos ministerijai. Kreipėsi raštu, kad nuolat stringa leidimų laistyti iš vandens telkinių išdavimas. Atsakymo iš aplinkos ministerijos kol kas negauta.

AIK

Kraujo labaratorija

Tėvynė

H2Auto plovykla

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.