Seimo Darbo partijos frakcijos nariai siūlo pagreitinto proceso tvarka nagrinėti su seksualiniu smurtu prieš nepilnamečius ar mažamečius susijusias bylas.
Jų įregistruotame Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pakeitimo projekte numatyta, kad ikiteisminis tyrimas dėl tokių bylų turi būti atliktas per kuo trumpiausius terminus, bet ne ilgiau kaip per 3 mėnesius. Šiuo metu šis terminas yra nuo 3 iki 9 mėn. priklausomai nuo nusikaltimo sunkumo.
Taip pat siūloma nustatyti, kad bylos dėl nusikaltimų, kurie padaryti žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, kur nukentėję yra nepilnamečiai ir mažamečiai, būtų nagrinėjamos pagal iš anksto suderintą ir nustatytą posėdžio grafiką, tarp posėdžių pertraukos negalėtų būti ilgesnės nei 14 dienų, nebent teismas motyvuota nutartimi nuspręs kitaip.
„Darbiečiai“ siūlo numatyti, kad tokios bylos turi būti pradėtos nagrinėti ne vėliau kaip per 20 dienų nuo teismo nutarties perduoti bylą nagrinėti teisiamajame posėdyje priėmimo.
Projekto autorių teigimu, su seksualiniu smurtu prieš nepilnamečius ir mažamečius susijusios bylos sulaukia didelio dėmesio visuomenėje, yra labai jautrios, todėl baudžiamojo proceso kodekse nustatyti terminai turi būti kuo trumpesni, kad nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai būtų išspręsti kuo operatyviau.
Galiojančiame BPK numatyta, kad ikiteisminis tyrimas turi būti atliktas per kuo trumpiausius terminus, bet ne ilgiau kaip per 3 mėnesius dėl baudžiamojo nusižengimo, per 6 mėnesius – dėl nesunkių, apysunkių ir neatsargių nusikaltimų ir per 9 mėnesius dėl sunkių ir labai sunkių nusikaltimų.
Dėl bylos sudėtingumo, didelės apimties ar kitų svarbių aplinkybių šiuos terminus ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio prokuroro prašymu gali pratęsti aukštesnysis prokuroras rezoliucija. Ikiteisminis tyrimas turi būti prioritetinis bylose, kuriose įtariamieji yra suimti, taip pat bylose, kuriose įtariamieji ar nukentėjusieji yra nepilnamečiai.
Baudžiamojo proceso kodekso pataisas įregistravo Seimo nariai Vaida Giraitytė-Juškevičienė, Viktoras Fiodorovas, Vigilijus Jukna, Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.
