5.7 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Darbe patirtas stresas – ligų priežastis

Ilgos darbo valandos ir ant kulnų lipantys darbai, kuriuos iki nustatyto termino žūt būt reikia padaryti, gali kelti organizmui tikrai nemenką stresą, kurį mokslininkai ima sieti su rimtais negalavimais.

Tyrimai atskleidė, kad darbe patirtas stresas gali būti širdies ligų, gripo, metabolinio sindromo ir aukšto kraujo spaudimo priežastis. Fiziškai aktyvų darbą dirbančių ir stresą jame patiriančių darbuotojų arterijos storesnės lyginant su streso nepatiriančiais ir tokiu pačiu aktyvumo lygiu pasižyminčiais darbuotojais.

Naujausi tyrimai, kurių metu stebėti 677 darbuotojai iš Izraelio, parodė, kad tie, kurie patirdavo stresą darbe, 1.8 karto dažniau sirgo 2 tipo diabetu, kurio metu žmogaus organizmas tampa atsparus cukrų reguliuojančiam hormonui insulinui. Rezultatai nesikeitė net ir tada, kai buvo atsižvelgiama į tokius faktorius kaip amžius, lytis, fizinis aktyvumas ir nutukimas.

Kai kurie tyrimai atskleidė, kad stresas gali sąlygoti netinkamą mitybą, skatinti vartoti daugiau alkoholio, kas taip pat sukelia sveikatos sutrikimus. Naujausios studijos parodė, kad stresas gali turėti tiesioginį poveikį organizmo galimybei apdoroti gliukozę, kas galiausiai tampa diabeto priežastimi. Be to, stresas darbe gali būti aukšto KMI (kūno masės indekso), rūkymo ir sumažėjusio fizinio aktyvumo priežastis, teigė tyimų autorius Samuelis Melamedas iš Tel Avivo universiteto Izraelyje.

„Perdegimas“ darbe

Kai stresas darbe tampa neįveikiamas, „perdegimas“ darbe gali tapti trijų simptomų kaltininku:

* Emocinio išsekimo

* Fizinio nuovargio ir išsekimo

* Sulėtėjusio mąstymo

Tokia būsena gali tęstis netgi laikinai pailsėjus. „Perdegimo“ priežastys taip pat gali būti lėtinis stresas, dėl neįvertinimo ir nesaugumo darbe jausmo, reguliaraus fizinio išnaudojimo ir seksualinio priekabiavimo, o taip pat kasdienių sunkumų ar netikėtų traumų.

Įtemptas gyvenimas darbe

Mokslininkai tyrė darbuotojus iš Izraelio, kurie nesiskundė sveikatos sutrikimais nuo 1998 iki 2003. Beveik 77 procentai darbuotojų buvo vyrai, vidutiniškai 43 metų amžiaus. Tiriamieji buvo iš tam tikrų kategorijų, kurias mokslininkai išskaidė į penkias grupes: vyriausioji valdyba, vidurinioji valdyba ir personalas – inžinieriai, mokytojai, dirbantieji kompiuteriu – neprofesionalūs bei savadarbiai asmenys.

Pusė iš 677 darbuotojų patyrė „perdegimą“ darbe. 17 darbuotojų patyrė 2 tipo diabetą tyrimų metu, 3.2 procentai turėjo didelę riziką susirgti diabetu lyginant su 1.8 procentu kitų darbuotojų. Kad būtų išsiaiškinta, ar diabetas buvo susijęs su kraujo spaudimo pokyčiais, mokslininkai stebėjo 507 darbuotojų kraujo spaudimą. „Perdegimą“ darbe patyrę darbuotojai turėjo žemesnį kraujo spaudimą, tuo tarpu diabetas siejamas su aukštu kraujo spaudimu. Alternatyvus paaiškinimas galėtų būti toks, kad stresas sukelia pokyčius kraujo riebiosiose rūgštyse ir „gerojo“ cholesterolio lygio kritimą, šis faktorius taip pat siejamas su diabetu.

Stresas

Kodėl stresas gali būti diabeto priežastis? Stresas gali sutrikdyti organizmo galimybę apdoroti gliukozę, ypač linkusių į diabetą žmonių organizme. Po tokių parodymų peršasi viena išvada: stresas turi būti nugalėtas dar prieš „perdegant“.

sveikas


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau