Kaip ir kasmet metų pabaigoje Panevėžio miesto savivaldybė išrinko Metų panevėžiečius. Jiems šiandien Dailės galerijoje buvo įteikti apdovanojimai, juos sveikino bendradarbiai, pagerbė artimieji.
Metų panevėžiečiais šiemet tapo parolimpietė Sigita Markevičienė, knygyno savininkė Karolina Masiulytė-Paliulienė, plaukikas Danas Rapšys, krepšinio klubo „Lietkabelis“ prezidentas Alvydas Bieliauskas ir kompozitorius, atlikėjas Juozas Rimantas Bagdonas.
Iškilmingame vakare savo nominaciją „Už žmogiškumą“ įteikė ir laikraščio „Sekundė“ redakcija. Ji skirta Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovei Rūtai Liberienei.
„Miela šiandien matyti Jus visus tradicinėje, tačiau kasmet ypatingoje Metų panevėžiečių apdovanojimų ceremonijoje. Šiemet gyventojai pasiūlė 34 kandidatus – ryškias, iškilias asmenybes, neabejotinas savo srities lyderes. Sveikinu kiekvieną jūsų, nes tokia miesto gyventojų pagarba yra milžiniškas įvertinimas. Na, o šįvakar – ypatingas dėmesys žmonėms, kurių vardus, veiklą, pasiekimus ir nenuginčijamą indėlį į miesto vardo garsinimą žino kiekvienas panevėžietis. Mielieji, šis vakaras, Metų panevėžiečio vardas, čia susirinkę žmonės – tai jūsų darbų įvertinimas, padėka už dėmesį miestui ir jo bendruomenei. Dėkoju už tai, ką darote, ir nedvejodamas sakau – jūs kuriate pasididžiavimą savo miestu, jūsų dėka su pasididžiavimu sakome: „Aš esu panevėžietis!“, – sakė meras Rytis Račkauskas.
Sportuoti pradėjo apakusi
Už viso gyvenimo nuopelnus apdovanojimas įteiktas panevėžiečiams gerai žinomai parolimpietei S. Markevičienei.
Parolimpietė lengvaatletė, bėgikė, daugkartinė Europos aklųjų ir silpnaregių lengvosios atletikos čempionė, pasaulio čempionė, parolimpinių žaidynių čempionė bei planetos rekordininkė sportuoti pradėjo praradusi regėjimą po automobilio avarijos. Tai vienintelė neregė sportininkė, atstovavusi Lietuvai net 5 parolimpinėse žaidynėse ir pasiekė stulbinamų rezultatų: Barselonoje 1992 m. iškovojo 3 sidabro medalius (800, 1500 ir 3000 m distancijų) ir vieną bronzos (400 m), 1996 m. Atlantoje pasiekė 1500 m bėgimo pasaulio rekordą, 2000 m. Sidnėjuje dar kartą pagerino šios distancijos rezultatus, pasiekė ir 5000 m bėgimo pasaulio rekordą.
Apdovanota knygnešio anūkė
Apdovanojimas už lietuvybės puoselėjimą, demokratijos ir Europos kultūros propagavimą, švietėjiškų idėjų sklaidą, labdaringą ir mecenavimo veiklą įteiktas J. Masiuio knygyno savininkei K. Masiulytei-Paliulis.
Knygnešio J. Masiulio anūkės ir knygyno savininkės K. Masiulytės-Paliulienės veikla šiemet įvertinta aukščiausiu Prancūzijos apdovanojimu – Prancūzijos garbės legiono ordinu. Jai suteiktas ordino kavalieriaus vardas už nuopelnus vaidybos, režisūros, literatūros srityse, prancūziškosios kultūros puoselėjimą Lietuvoje ir lietuviškosios kultūros sklaidą Prancūzijoje. Šiemet moteris į prancūzų kalbą baigė versti K. Donelaičio „Metus“ (šiuo metu atiduoti leidyklai). 1994 m. grįžusi gyventi į Lietuvą K. Masiulytė-Paliulienė atkūrė J. Masiulio knygyną Panevėžyje ir šalyje įsteigė dar keturis, rūpinosi J. Masiulio vardo įamžinimu ir idėjų, knygnešystės sklaida, kultūrinių renginių organizavimu bei rėmimu, užsiima labdara, dalyvauja visuomeninėje veikloje, išsaugojo ir Panevėžio bendruomenei dovanojo maestro Juozo Miltinio epistoliarinį palikimą, skatina ir remia jaunuosius mūsų miesto talentus.
Dalyvauja čempionate
Garsiajam plaukikui D. Rapšiui, kuris šiuo metu dalyvauja Europos plaukimo trumpajame baseine čempionate ir jau laimėjo aukso ir bronzos medalius, įteiktas apdovanojimas už šiemetį medalių ir laimėjimų kraitį.
„Super Danu“ pakrikštytas 22 metų panevėžietis (trenerė Ina Paipalienė) šiemet Panevėžį ir Lietuvą garsino medalių lietumi. Vasaros studentų žaidynėse Taipėjuje iškovojo net 3 medalius – du aukso ir bronzos. Tai istorinis ne tik plaukiko, bet ir viso Lietuvos sporto laimėjimas. Be to, D. Rapšys pasaulio čempionate Budapešte pagerino 4 mūsų šalies rekordus. Įspūdingi ir ankstesni sportininko laimėjimai: bronza 2012 m. Europos jaunimo čempionate, 2013 m. Europos jaunimo čempionas ir sidabro medalininkas, 2013 m. pasaulio čempionato pusfinalininkas ir du sidabro medaliai pasaulio jaunimo čempionate, 2015 m. kombinuotoje estafetėje kartu su Giedriu Titeniu, Tadu Duškinu ir Mindaugu Sadausku pagerintas Lietuvos rekordas, 2016 m. Europos čempionato bronzos medalis.
Nominacija svarbi
Už į Panevėžį grąžintą krepšinio populiarumą, ekipos laimėjimus, miesto garsinimą apdovanojimas įteiktas krepšinio klubo „Lietkabelis” prezidentui A. Bieliauskui.
A. Bieliauskas Panevėžio krepšinio klubu pradėjo rūpintis ir globoti 2012 metais. Būdamas pagrindinis bendrovės „Lietkabelis“ akcininkas, palaipsniui augino komandą, kuri 2017-aisiais pasiekė iki tol nematytų aukštumų. Klubo pavadinimas tapo neatsiejamas skatinant susiburti Panevėžio miesto bendruomenę, ugdant pasididžiavimą gimtuoju miestu, garsinant jo vardą. 2017 metais „Lietkabelio“ ekipa tapo Lietuvos krepšinio lygos vicečempione, iškovojo sidabrą Karaliaus Mindaugo taurės turnyre, pateko į antrojo pagal pajėgumą Europos klubų turnyro „7 Days Eurocup“ stipriausiųjų šešioliktuką.
Apdovanojimą gavęs verslininkas ir krepšinio klubo „Lietkabelis” prezidentas A. Bieliauskas naujienų portalui JP sakė, kad džiaugiasi nominacija.
„Svarbi ji man, nors ir nesu panevėžietis. Kiekviena nominacija – svarbi. Juolab, kad ne pats sau pasiskiri ją, o įvertina kiti. Ypatingai džiaugiuosi, kad Metų panevėžiečiu esu išrinktas už į Panevėžį grąžintą krepšinio populiarumą ir krepšinio ekipos „Lietkabelis“ laimėjimus. Myliu krepšinį ir didžiuojuosi Panevėžio krepšinio komanda, kuri garsina miestą. Toks įvertinimas skatina toliau tęsti darbus“, – sakė A. Bieliauskas.
Populiarina džiazą
Kompozitoriui, atlikėjui J. R. Bagdonui apdovanojimas įteiktas už originalią kūrybą, džiazo populiarinimą, Panevėžio garsinimą Lietuvoje ir užsienyje.
J. R. Bagdonas kūrybinį darbą mieste dirba jau 35 metus. Nuosekliai populiarina džiazo muziką. Šiemet mieste vyko jau 16-asis jo sumanytas vienintelis Lietuvoje tarptautinis vaikų ir jaunimo džiazo muzikos festivalis „Jazz fontanas“. Be to, 18 metų mieste gyvuoja džiazo klubas „Randevu“ – tiek neišsilaikė nė vienas šalies džiazo muzikos klubas. Džiazo klubo vakaruose svečiavosi atlikėjai ne tik iš mūsų šalies, bet ir JAV, Didžiosios Britanijos, Brazilijos, Olandijos, Danijos, Švedijos, Prancūzijos, Šveicarijos, Vokietijos, Italijos, Filipinų, Rusijos, Baltarusijos, Latvijos.
J. R. Bagdonas yra surengęs 5 autorinius vakarus. Kūryboje dominuoja kelios kryptys – solinė, kamerinė ir orkestrinė džiazo muzika, relaksacinė, muzika lietuvių liaudies dainų ir šokių ansambliams, teatro muzika. Jo melodijos skambėjo daugiau kaip 40 spektaklių. Yra sukūręs muziką programinei siuitai ,,Sekminės“, su kuria miesto dainų ir šokių ansamblis ,,Pynimėlis“ 2006 m. laimėjo garbingąjį ,,Aukso paukštės“ apdovanojimą.
Negali sustoti
J. R. Bagdonas naujienų portalui JP sakė, kad džiaugiasi apdovanojimu. „Panevėžio piliečiu esu nuo 1952 metų. Niekur nebuvau išvykęs, išskyrus tarnybą sovietinėje armijoje ir studijas. Todėl ir sakau, geriau būti Metų panevėžiečiu Panevėžyje nei niekuo Niujorke. Yra sakoma, kad visokių sunkumų būna, bet vadovaujuosi tokia Vinstono Čerčilio fraze: „Jei net ir per pragarą brendi, nesustok!”. Tą ir darau, nors kartais ir labai sunku būna“, – kalbėjo kompozitorius.
Metų panevėžiečių apdovanojimai