D. Jauniškis apie sukrečiančius 1991-ujų įvykius: „Tuo metu visi mes gyvenom laisvės troškimu“

AutoriusJPFotoTV3

Šį vakarą specialioje laidoje „Karštai su tv3.lt” kalbėsime apie mažiau žinomus, bet ne mažiau svarbius sausio įvykius, vykusius dar iki sausio 13-osios, apie specialų Apsaugos skyrių, kodėl V. Landsbergiui reikėjo antrininko, apie iškastą požeminį tunelį po Parlamentu ir daugelį kitų įdomių dalykų. Laidos svečiai Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas ir Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.

Iš Sovietų Sąjungos okupacijos besivaduojančiai Lietuvai 1991-ujų metų sausio 8-ąją buvo iškilęs didžiulis pavojus. Mažai viešintos, tačiau neįtikėtinai svarbios detalės, poelgiai ir viešumoje retai matomų žmonių pasiaukojantys sprendimai lėmė mūsų tolimesnį kelią laisvės link.

Anuomet, 1991-aisiais metais Aukščiausioje Taryboje veikė Apsaugos skyrius, kurį sudarė jauni, stiprūs fiziškai ir laisvoje Lietuvoje trokštantys gyventi vyrai. Maždaug 120 asmenų apsaugos būryje buvo ir keturiais muškietininkais vadinami draugai: Darius Jauniškis, Saulius Guzevičius, Saulius Tulevičius, amžiną atilsį Saulius Sipas. Jaunų vyrų galvose seniai ruseno patriotinės mintys.

Apsaugos skyrius veikė kaip gerai organizuota kovos už laisvę grupė, kurioje vieni saugojo Aukščiausios Tarybos Atkuriamojo Seimo Pirmininką Vytautą Landsbergį, kiti – rūpinosi pastato saugumu, dirbo žvalgybinį darbą. Sekė priešo būsimus veiksmus. Sausio 8-osios išvakarėse buvo gauta informacija, kad anksti ryte rengiama prosovietinės organizacijos Jedinstvo organizuojama akcija. Aukščiausiosios Tarybos rūmų šturmas. Formalus pretekstas – net keturis kartus tuometinės Vyriausybės pakeltos maisto produktų kainos.

Praėjus trisdešimčiai metų, Aukščiausios Tarybos šturmą atlaikę savanoriai išduoda tuomet sutartą slaptą planą B. Jei pastatas būtų užimtas, prasidėtų partizaninis karas už Lietuvą.

Darius Jauniškis buvo vienas pirmųjų savanorių. Jis pasakoja, kas lėmė tokį jo apsisprendimą.

„Tuo metu visi mes gyvenom laisvės troškimu, nepriklausomos Lietuvos troškimu. Ir taip, grįžęs iš kariuomenės įstojau į savanorius. Supratau, kad tai yra mūsų šansas, galimybė laimėt tą išsvajotą laisvę“, – prisimena D. Jauniškis.

Žmonės, be baimės stojo ginti laisvės ir tėvynės, neturėdami nei ginklų, nei žinių, kaip tai daryti.

„Žmonės patriotiški, gerai nusiteikę, tikėjosi iškovoti laisvę, tačiau žinių, žiūrint iš dabartinės perspektyvos, ir metodų įvaldymo – trūko, visa tai atsirado darbo eigoje“, – sako A. Anušauskas.

„Ar buvo numatytas kažkoks susidorojimas su antisovietiniais elementais?“, – laidos vedėjas Mindaugas Sėjūnas klausė Krašto apsaugos ministro.

„Tikrai buvo sudaryti sąrašai žmonių, kuriuos reikia suimti ir neteismine tvarka išsiųsti į šiaurę, – į lagerinius – kitais žodžiais tariant. Šimtai žmonių. Tačiau jie nespėjo taip greit keisti savo planų, kaip dinamiškai vystėsi įvykiai Lietuvoje“, – kalbėjo A. Anušauskas.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.


PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Kam savo vyro pavydi Dž. Butkutė?

confident-noyce

Švyturio galios prožektoriai, pramoniniai kranai ir kitos įdomybės apie Dž. Butkutės filmą-koncertą „Labirintas“

confident-noyce

L. Pobedonoscevas: „Laikas išsikuopti savo namus nuo nereikalingų daiktų!“

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau