3.9 C
Panevėžys
Antradienis, 23 balandžio, 2024

„Curiosity“ Marse aptiko paslaptingus deguonies svyravimus

NASA marsaeigis „Curiosity“ Marse aptiko netikėtus, sezoninius deguonies svyravimus, skelbia naujas tyrimas.

„Curiosity“ jau ilgą laiką pateikinėja tikrai įdomių rezultatų. Po to, kai planetoje aptiko metano, Geilo krateryje atlikti vietos tyrimai nustatė reguliarius metano pasikeitimus, kurie nėra paaiškinami aplinkos faktoriais, kurie šiuo metu yra žinomi mokslininkams.

Šįkart Marso paslapčių sąrašą papildo ir deguonies svyravimai.

„Deguonis demonstravo žymius sezoninius ir tarpmetinius svyravimus, kas rodo, kad vyksta nežinomi atmosferiniai ar paviršiaus procesai,“ – žurnale „Journal of Geophysical Research“ rašo autoriai.

Marsas, kaip ir Žemė, yra pakrypęs nuo savo ašies. Tai reiškia, kad jo šiaurinis ir pietinis pusrutuliai, lygiai kaip ir Žemė, išgyvena sezonus – vasarą, kai pusrutulis yra pakrypęs Saulės link, ir žiemą – kai pusrutulis yra nutolęs nuo Saulės.

Mokslininkai pasinaudoję „Curiosity“ instrumentu „Sample Analysis at Mars (SAM)“ planetos atmosferoje stebėjo molekulių gausą ir kaip jos keičiasi kintant sezonams.

„Instrumento „SAM“ atlikti deguonies matavimai Gale krateryje nerodo metinio stabilumo ir sezoninių tendencijų, kurios būtų prognozuojamos remiantis žinomais šaltiniais ir nutekėjimais atmosferoje,“ – rašo autoriai. Aptikta gerokai daugiau deguonies nei tikėtasi Marso šiaurinio pusrutulio vėlyvo pavasario ir vasaros laikotarpiu ir gerokai mažiau deguonies nei tikėtasi šiaurinio pusrutulio žiemą.

Mokslininkai bandė surasti tam paaiškinimą. Galbūt instrumentas sugedo (bet taip nebuvo), o galbūt deguonis buvo iš anglies dioksido ar atmosferoje besidalijančio vandens.

Tačiau tai savo ruožtu reikštų, kad ten esama kur kas daugiau vandens, nei planeta turi savo atmosferoje, o anglies dioksidas dalijasi per lėtai, kad suformuotų deguonies pėdsakus, skelbia NASA.

„Faktas, kad deguonies elgsena kiekvieną sezoną nėra tobulai pasikartojanti verčia mus manyti, kad tai nėra susiję su atmosferine dinamika. Tai turi būti kažkoks cheminis šaltinis ir nutekėjimas, kurio mes kol kas negalime nustatyti,“ – sakė pirmoji tyrimo autorė Melissa Trainer.

Viliamasi, kad kiti mokslininkai padės įminti šią paslaptį.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

STT tyrimų skaičius augo dėl neskaidrių savivaldos išmokų, nusikaltimų nustatyta mažiau

confident-noyce

Dėl „Vičiūnų grupės“ įmonės eksporto į Rusiją pradėtas ikiteisminis tyrimas

confident-noyce

Muitinė pradės tyrimą dėl „Vičiūnų“ grupės įmonės veiklos: vertins duomenis dėl galimų sankcijų pažeidimų

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau