4.8 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Cukrinis diabetas: ar įmanomas gydymas be vaistų?

Jei reikėtų įvardinti vieną skaudžiausių netinkamo gyvenimo būdo pasekmių žmogaus sveikatai, neabejotinai ja taptų cukrinis diabetas. Kylantis dėl daugybės žmogaus sveikatai nepalankių veiksnių bei netinkamų gyvenimo būdo aplinkybių (ydingos mitybos, mažo fizinio aktyvumo, nutukimo ir kt.), cukrinis diabetas pasireiškia nemaloniais simptomais (troškuliu, niežuliu, suprastėjusia rega, aukštu kraujo spaudimu, bendru nuovargiu) bei komplikacijomis (hipoglikemija, nervų, akių, inkstų ir širdies kraujagyslių sistemos pažeidimais, miokardu infarktu ir t. t.).

Nedžiugina ir susirgimo mastai bei prognozės: vien mūsų šalyje 2015 metais cukriniu diabetu sirgo daugiau nei 116 000 gyventojų. Su šia liga visame pasaulyje šiandien kovoja daugiau nei 250 milijonų žmonių, o per artimiausius kelis dešimtmečius skaičius gali išaugti iki 380 milijonų.

Cukriniu diabetu vadinama liga, kuomet organizmas nebeišskiria insulino (tai – 1–ojo tipo diabetas; požymiai atsiranda staiga, todėl ligą nesunku diagnozuoti) arba jo išskiriama per mažai (2–ojo tipo diabetas; pacientas beveik nieko nejaučia, tad ne vienerius metu gali nieko neįtarti apie susirgimą).

Dėl insulino trūkumo arba jo nebuvimo, gliukozės kiekis kraujyje pakyla iki pavojingos ribos. Nors pasirinkimas mažinti gliukozės kiekį kraujyje vaistais yra saugus bei patikimas, tai nėra vienintelis kontrolės būdas. Ypač efektyvi priemonė yra fizinio dozuoto krūvio terapija, taikoma Paliesiaus klinikos pacientams.  Fizinio krūvio terapija – puikus pasirinkimas tiems, kuriuos domina cukrinio diabeto gydymas be vaistų.

Ypač naudingas fizinis krūvis norintiems sumažinti vaistų dozes, vartojamų medikamentų skaičių. Dozuotas fizinis krūvis atitolina diabeto komplikacijas ir pagerina gyvenimo kokybę. Esant prediabetinėms būklėms, tinkamas fizinis krūvis ir svorio kontrolė gali padėti išvengti diabeto ateityje.

[quote_box_center] Fizinio krūvio terapija sergantiems cukriniu diabetu yra naudinga dėl įvairių priežasčių:

sumažina 2 tipo cukrinio diabeto atsiradimo tikimybę bei atitolina jo komplikacijas (ypač – polineuropatiją)

mažina insulino rezistenciją bei didina gliukozės sunaudojimą raumenyse (tokiu būdu mažėja glikemija kraujyje);

mažina cholesterolio ir trigliceridų koncentraciją;

didina didelio tankio cholesterolio koncentraciją;

mažina širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo tikimybę;

gerina nuotaiką bei gyvenimo kokybę; didina energijos ir darbingumo lygį;

dėl pagreitėjusios medžiagų apykaitos mažėja svoris;

stiprina raumenis, kaulus ir raiščių sistemą;

padeda išvengti antsvorio ir nutukimo;

reguliuoja arterinį kraujo spaudimą. [/quote_box_center]

Sergantys 1-ojo tipo cukrinio diabetu ir planuojantys gydymą fiziniu krūviu, turėtų atkreipti dėmesį į keletą akcentų. Gydymas fiziniu krūviu bus naudingas tik tuo atveju, jei bus pasirinktas ne tik patinkantis, bet ir saugus sportas, kuris leis išvengti ketoacidozės ir hipoglikemijos.

Taip pat svarbu pabrėžti, kad kiekvieną kartą prieš pradedant sportuoti, bent 10 minučių reikia skirti apšilimui. Praktika rodo, kad dažniausiai žmonės pasirenka vaikščiojimą, bėgimą ar važiavimą dviračiu, tačiau svarbiausia pasirinktą veiklą pradėti neskubant, palaipsniui didinant tempą. Nors kiekvienas žmogus turi savo dienotvarkę, svarbu atminti, kad tinkamiausias laikas sportui – maždaug 2,5–3 val. po insulino suleidimo arba valgymo.

Planuojantiems sportuoti daugiau nei valandą, insulino dozę reikėtų sumažinti maždaug 20–50 procentų. Su savimi turėkite gliukozės tablečių ar vaisių sulčių ir panaudokite jas atsiradus nervingumui, šaltam prakaitui, silpnumui arba drebuliui. Fiksuokite informaciją apie tai, kaip jūsų organizmas į reaguoja į individualiai jums dozuotą fizinį krūvį.

Sergant 2–ojo tipo cukrinio diabetu ir gydantis fiziniu krūviu, svarbu žinoti, kad paprastai fizinis aktyvumas normalizuoja glikemiją. Šia liga sergantiems bei reguliariai sportuojantiems žmonėms hipoglikemija fizinio aktyvumo metu vystosi retai. Jos rizika dar labiau sumažėja, jei sportuojama ryte, prieš pusryčius. Svarbiausia vengti neįprastai didelio, neteisingai dozuoto ir ilgai trunkančio fizinio krūvio, nes jis gali tapti uždelstų hipoglikemijų priežastimi.

Cukrinis diabetas – liga, su kuria šiandien kovoti galime pasirinkdami efektyvius gydymo būdus, nenaudojant vaistų. Vienas iš jų yra gydymas individualiai dozuotu fiziniu krūviu, kuris suderintas su taisyklinga mityba ir poilsiu, užtikrina akivaizdžius jūsų sveikatos pokyčius.

Daugiau informacijos: Paliesiaus klinika, mob. 8 600 37 279.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

„InMedica grupė“ įsigijo kliniką „Panevėžio odontologai“

confident-noyce

Panevėžyje iš klinikos pavogti 22 tūkst. eurų

confident-noyce

Naujai duris atvėrusi implantologijos klinika „Dentaplanas“ siūlo pamiršti baimes ir rinktis dantų implantaciją su mažiau skausmo

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau