18.3 C
Panevėžys
Trečiadienis, 29 gegužės, 2024

Buvęs „Verdenės“ mokyklos pastatas tampa miesto gėda

12509691_556506377840928_969145536142815765_n_Fotor_Collage
Buvusi „Verdenės“ mokykla šiandien atrodo apleista, išdaužytais langais, išlupinėtais radiatoriais, paliktais nebereikalingais daiktais.

Šiuo metu „Verdenės“ pagrindinės mokyklos vaizdas primena pastatus mieste vaiduoklyje Pripetėje (Ukrainoje). Iš šio miesto, įvykus Černobylio atominės elektrinės avarijai, buvo evakuoti gyventojai, o apleistuose namuose liko visas jų gyvenimas: daiktai, baldai.

Taip atrodo ir buvęs „Verdenės“ mokyklos pastatas. Tarsi mokyklos bendruomenė buvo priverstinai evakuota be daiktų. Užėjus į mokyklos vidų gali pamatyti mokyklinius suolus, besimėtančius, bet jau sudaužytus įvairius mokymo prietaisus, mokyklos puošybos elementus, knygų lentynas…

Mokykla neveikia jau beveik trejetą metų ir tik šiomis dienomis Panevėžio miesto valdžia lyg ir surado sprendimą, ką darys su nuniokotų pastatu. Esą, vietoje mokyklos statys naują socialinį daugiabutį su 48 butais.

Politikas pasibaisėjo

Naujienų portalui JP miesto Tarybos narys Mantas Leliukas teigė nesuprantantis, už ką iš miesto biudžeto mokama beveik 55 tūkst. eurų už tuščio „Verdenės“ mokyklos pastato išlaikymą.

„Nors prie įėjimo kabo užrašas, kad mokykla yra saugoma, į vidų patekau be problemų. Įdomu, kas ir kaip saugo, jei pastate išbuvau pusantros valandos, bet joks sargas manęs nesustabdė ir nepaklausė, o ką gi čia veikiu. Akivaizdu, kad taip patekti gali bet kas. O Savivaldybei mokyklos išlaikymas per metus kainuoja beveik 55 tūkstančiai eurų“, – pasipiktinęs pasakojo M. Leliukas.

Mantas Leliukas 01
Tarybos narys M. Leliukas teigė nesuprantantis, už ką iš miesto biudžeto mokama beveik 55 tūkst. eurų už tuščio „Verdenės“ mokyklos pastato išlaikymą.

Pasak politiko, į mokyklos pastatą galima patekto ne tik per atrakintas duris, bet ir per išdaužtus langus.

„Šiek tiek geriau patalpos atrodo pirmajame mokyklos aukšte. Ten dar galima rasti užrakintų kabinetų, bet antrajame ir trečiajame – eik kur nori ir nešk, kas dar liko pastate. Baisiai atrodo viduje, tarsi po atominės bombos sprogimo, kai bėgi iš namų taip kaip stovi. Toks įspūdis susidaro vaikštant po pastatą. Niekaip nesuprantu, ar mes esame tokie turtingi, kad uždarome mokyklas, o visą ten esantį turtą paliekame. Kam reikia, tas ir išsineš“, – stebėjosi neūkiškumu miesto Tarybos narys.

Neša, ką gali panešti

M. Leliuką stebino ir tai, kad, nors pastatas nenaudojamas, bet šildymas jame veikia. „Radiatoriai šildo. Gal ne visi, bet sporto salėje – tikrai šilti. Kai kur radiatorių sekcijos išplėštos. Taip pat išplėšta izoliaciją, grindų danga. Kai kur net durų rankenos išluptos, išlupinėti ir elektros laidai. Galima sakyti, kad iš mokyklos pastato, kas ką norėjo, tas tą ir nešė. Labai gaila, kad net meno kūrinių nepagailėjo. Viename aukšte radau sulaužytus rėmus, o šalia pradėtą daužyti vitražą. Apžiūrėjau tik nedidelę dalį mokyklos, bet tai, ką pamačiau, nenuteikė gerai“, – prisipažino politikas.

„Verdenių“ gali būti ir daugiau?

12417943_556506964507536_1250983055144145794_n_Fotor_Collage
M. Leliukas: „Radiatoriai šildo. Kai kur radiatorių sekcijos išplėštos. Kai kur net durų rankenos išluptos, išlupinėti ir elektros laidai. Labai gaila, kad net meno kūrinių nepagailėjo. Viename aukšte radau sulaužytus rėmus, o šalia pradėtą daužyti vitražą“.

Pasiteiravus, ką jis, būdamas Tarybos narių, padarė, kad niokojamu mokyklos pastatu būtų tinkamai pasirūpinta, M. Leliukas sakė: „Ne kartą apie tai kalbėjau Kontrolės komitete. Be to, pateikiau užklausimą, kas bus su nenaudojamais pastatais priklausančiais Savivaldybei, kiek tokių pastatų išlaikymas kainuoja. Atsakymo dar negavau. Niekam neįdomu. Bėda dar ir ta, kad jau vėl kalbama apie kitų miesto mokyklų sujungimą. Tai padarius mieste vėl atsiras pastatai, kuriuose galės apsigyventi benamiai. Kodėl taip neūkiškai sprendžiami klausimai? Jei planuojame uždaryti kokią nors mokyklą, pirmiausiai vertėtų pagalvoti, kas bus su pastatu, kas galėtų užimti neveikiančios mokyklos pastatą?“

Tinkamų daiktų neliko

Apie „Verdenės“ mokyklos pastato būklę kalbintas vicemeras Petras Luomanas tikino, kad uždaryta mokykla saugoma. Be to, jis tvirtino, kad mokyklos pastate šildymas turėjo būti išjungtas. Tačiau pasakius, kad šildymas veikia, vicemeras suskubo pridurti, esą, gal šildymas paliktas todėl, kad ta pati šildymo trasa apšildo ir šalia esančią ikimokyklinę įstaigą.

Miesto taryba 20 luomanas
Apie „Verdenės“ mokyklos pastato būklę kalbintas vicemeras P. Luomanas tikino, kad uždaryta mokykla saugoma.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vietoj griūvančios mokyklos – socialinis būstas

Anot P. Luomano, negali būti, jog neveikiančiame mokyklos pastate liko tinkamų naudoti daiktų. „Kas geriausia liko, turėjo priglobti šalia esančios M. Karkos mokykla. „Verdenėje“ gerų dalykų tikrai nėra. Žinot, tas, kas nori aštrių vaizdų, visuomet pateiks jų. Nufotografuos taip, kad uždarytos mokyklos vidus, atrodys siaubingai nuniokotas“, – filosofavo mero pavaduotojas.

Buvusi vadovė nieko nekomentuoja

Naujienų portalo JP kalbinta buvusi „Verdenės“ mokyklos direktorė Jūratė Pauliukienė situaciją atsisakė komentuoti. Šiuo metu pedagogė vadovauja Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazijai.

Planų buvo

Paklausus, kodėl sukurpus planą sujungti dvi mokyklas, nepagalvota, kas bus su „Verdenės“ mokyklos pastatu, P. Luomanas atsakė: „Buvo įvairių planų. Planuota atiduoti pastatą policijai. Vėliau kalbėta, kad į buvusios mokyklos pastatą perkelti Moksleivių namus. Dar kalbėta apie privatizaciją. Tokie pastatai Savivaldybei – galvos skausmas. Gal uždarius mokyklą, vertėtų nenaudojamą pastatą nugriauti? Apie tai irgi kalbėjom. “

Jungs ir kitas?

Pasak miesto Savivaldybės vicemero, jau yra sudaryta darbo grupė tobulinti bendrojo ugdymo mokyklų tinklą, nagrinėja, ką daryti su bendrojo lavinimo mokyklomis, kuriose sparčiai mažėja moksleivių skaičius.

Nevezio mokykla
Pasak vicemero P. Luomano, „Nevėžio“ mokykloje mokosi 226 moksleiviai. Mokykla kuria planus, kaip išlikti ir siūlo projektą tapti lingvistine mokykla.

„Mokyklose turi būti tinkamas moksleivių skaičius – iki 600 moksleivių. Šiuo metu mieste yra net septynios mokyklos, kurios neturi normalaus moksleivių skaičiaus. Logiška būtų jungti mokyklas ir taip didinti jose moksleivių skaičių. O sujungus mokyklas, nenaudojamame mokyklos pastate įrengti daugiafunkcinį centrą arba pastatą privatizuoti. Pavyzdžiui, „Nevėžio“ mokykloje mokosi 226 moksleiviai. Mokykla kuria planus, kaip išlikti ir siūlo projektą tapti lingvistine mokykla. Šis klausimas bus svarstomas Savivaldybėje“, – sakė P. Luomanas ir pridūrė, kad „Verdenės“ mokyklos pastatą turėjo įtraukti į privatizuojamų pastatų sąrašą arba, kaip dabar vadinamas šis sąrašas – nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų parduodamų viešojo aukciono būdu.

Turi planą

Kad į tokį sąrašą šis pastatas įtrauktas, naujienų portalui JP patvirtino Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas Albertas Dragūnas. Jis sakė, kad į nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų parduodamų viešojo aukciono būdu sąrašą „Verdenės“ pastatas įrašytas 2014 metų lapkričio mėnesį.

TAIP PAT SKAITYKITE: Buvusioje „Verdenės“ pagrindinėje mokykloje gali įsikurti moksleivių namai

Be to, naujienų portalas JP jau rašė, kad trejus metus vandalų ir laiko niokojamam uždarytos „Verdenės“ mokyklos pastatui Panevėžio savivaldybė sukurpė naują planą – nepigiai išlaikyti kainuojantį pastatą svarstoma griauti, o jo vietoje, pasinaudojus Europos Sąjungos (ES) parama, statyti namą, pritaikytą socialiniams būstams.

Esą, nugriovus mokyklą būtų galima pastatyti ne mažiau kaip 48 butų namą. Ketinama renovuoti inžinerinius tinklus, įrengti vaikų žaidimo, automobilių stovėjimo aikšteles, poilsio vietą, sutvarkyti ir aptverti teritoriją. Tam būtų panaudota daugiau kaip 1,77 mln. Eur ES investicijų. Miesto indėlis butui siektų maždaug 6520 eurų (iki 15 proc. projekto vertės, t. y. iš viso apie 313 tūkst. Eur).

Socialinio būsto plėtros projektinį pasiūlymą Panevėžio regiono plėtros tarybai Savivaldybė turėtų pateikti iki vasario 1 dienos, o projekto paraišką Centrinei projektų valdymo agentūrai – iki liepos 1 dienos.

Apie „Verdenę“

litwa foto
Panevėžio 12-oji vidurinė mokykla atidaryta 1976 m. rugsėjo 1 d.

Panevėžio 12-oji vidurinė mokykla atidaryta 1976 m. rugsėjo 1 d. Pirmaisiais darbo metais mokykloje mokės 729 mokiniai, dirbo 36 mokytojai. Mokykloje nuo 1981 m. sustiprintas dailės dalykų dėstymas.

2001 m. išleista paskutinė abiturientų laida. Pagal valstybinių egzaminų rezultatus mokykla užėmę 28 vietą šalies vidurinių mokyklų tarpe.

2001 m. rugsėjo 7 d. miesto savivaldybės Tarybos sprendimu Nr. 19-4, mokykla reorganizuota į pagrindinę ir suteiktas „Verdenės“ vardas.

Direktoriai: 1976 m. Stasys Jurgaitis; 1980 m. Lendrūna Pocienė; 1992 m. Vilhelmas Šalkauskas; nuo 2008 metų iki 2012-ųjų – Jūratė Pauliukienė

Per 25 metus išleistos 23 abiturientų laidos, 1068 dvyliktokai. Iš jų aukso medalių mokyklą baigė 2 mokiniai, sidabro medaliu – 19, atestatus su pagyrimu gavo 15 mokinių.

Žymiausi buvę „Verdenės“ mokiniai: Algis Vaičeliūnas, Karo akademijos rektorius; R. Kadžius, biochemikas, ekologas; Rasa Samuolytė, aktorė; Arūnas Grigaitis, medicinos mokslų daktaras; Mindaugas Lukauskis, krepšininkas.

FOTOGALERIJA: Apleistas buvusios „Verdenės“ mokyklos pastatas


2 komentarai

buvusi mokine 2016-01-14 11:31 at 11:31

Geda, kad leidziama sitaip niokoti buvusia mokykla. Apskritai geda, kad miesto valdzia sia mokykla, garsejusia kaip dailes mokykla, uzdare, uzuot atnaujinusi ja. Uzdarymo metais si mokykla pagal egzaminu rezultatus buvo viena geriausiu salyje. Kodel tokia mokykla reikejo uzdaryti? M.Karkos mokykla niekuo negarseja. Tai mokykla, kuri net stadiono neturi! Kuo ji buvo geresne? Fasadas graziau atrode? O kad ji supuvusi is vidaus – ne esme? Kaip galima sitaip neatsakingai priimti sprendimus? Geda…

Atsakyti
dovile 2016-01-14 19:37 at 19:37

Pritariu Jums. Tikra geda. O mokykla buvo aukstumoje.

Atsakyti

Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Dešimtyje Klaipėdos mokyklų planuojama įrengti elektroninių cigarečių detektoriai

confident-noyce

Panevėžio miesto gimnazijos kviečiamos įgyvendinti mokinių dalyvaujamąjį biudžetą

confident-noyce

„Reitingų“ redaktorius: išlaidos mokiniui kai kuriose mokyklose skiriasi ir penkis kartus

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau