4.8 C
Panevėžys
Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024

Blogos žinios iš Antarktidos: aptiko daugiau kaip 65 tūkst. susiformavusių ežerų

Ant Rytų Antarktidos ledo skydo pakraščio mokslininkai aptiko dešimtis tūkstančių tirpsmo vandens ežerų. Ši žinia sukėlė didžiulį nerimą.

Geografai iš Jungtinės Karalystės Durhamo ir Lankasterio universitetų pasakojo panaudoję aukštos rezoliucijos palydovines nuotraukas, kurios padėjo dokumentuoti 2017 metų sausio mėnesį egzistavusią daugiau nei 5 milijonų kvadratinių kilometrų Rytų Antarktidos ledo masyvo teritoriją.

Aplink pakrantinius ledo skydo pakraščius mokslininkai aptiko daugiau nei 65459 viršledyninių (tirpsmo vandens kūnai, susiformavę ledynų viršuje) ežerų.

Nors daugelio jų dydis prilygtų vidutiniam plaukimo baseinui, visgi, didžiausiasis jų apėmė ir didesnę nei 70 kvadratinių kilometrų teritoriją.

Mokslininkus nustebino toks didelis atrastų susiformavusių tirpsmo vandens ežerų skaičius.

„Jau kurį laiką žinojome, kad Rytinėje Antarktidoje formuojasi ežerai, tačiau mus nustebino kiek daug jų formuojasi ir kad tai vyksta per visą ledyno skydo parametrą,“ –  sakė vadovaujantysis tyrimo autorius, profesorius Chris Stokes iš Durhamo universiteto Geografijos departamento.

Rytų Antarktidos ledo skydas yra didžiausias visoje planetoje. Kadaise jis buvo laikomas sąlyginai tvirtu ir atspariu, lyginant jį su kitu, nestabiliu jo kaimynu – Vakarų Antarktidos ledo masyvu, kurio bazė yra žemiau jūros lygio ir kuris yra gerokai pažeidžiamesnis kylančioms jūros temperatūroms.

Vis dėlto, būtent Rytinis ledo skydas pastaruoju metu neleido mokslininkams ramiai miegoti naktimis. Daugybė naujų tyrimų atskleidė, kad Rytų Antarktidos ledo masyvas  sulaukia pagrindinių klimato kaitos smūgių, kurie artimiausiu metu nesiliaus.

Naujieji atradimai patvirtina mokslininkų baimes, kad regionas gali būti kur kas jautresnis klimato šiltėjimo daromai įtakai, nei buvo manyta anksčiau.

„Priešingoje Žemės pusėje, kylant oro temperatūroms mes matėme Grenlandijos viršledyninių ežerų plitimą toliau nuo jūros ir mums nerimą kelia galimos čia didėjančio tirpsmo ir ledo praradimų pasekmės,“ – sakė tyrimo bendraautorė dr. Amber Leeson iš Lankasterio universiteto.


Palikti komentarą

* JP.lt už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.lt pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP.lt skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Hidrogeologai: tirdami šaltinius, daug sužinome apie požeminį vandenį

confident-noyce

Vandens someljė atsakė į amžiną klausimą: ar sveika gerti mineralinį vandenį?

confident-noyce

Nuo gegužės Kaune mažės geriamojo vandens kaina

confident-noyce

Naujausi straipsniai

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Sutikti Skaityti daugiau