Bistrampolio dvaro dienos šventėje – renginių įvairovė

Bistrampolio dvaro dienos šventėje – renginių įvairovė

Raimonda MIKUČIONYTĖ / Organizatorių nuotr.

Bistrampolio dvaras, rytoj, rugpjūčio 3-ąją kviečia paminėti Bistrampolio dieną, kuri skirta 1863 metų sukilimui.

Išskirtinės dienos pradžia nuo 10 val. Visą dieną Bistrampolio dvaro teritorijoje vyks įdomus renginiai, kurie įtiks įvairaus amžiaus žmonėms. Didžioji dalis renginių – nemokami, išskyrus Lietuvos trombonų projektas su Loreta Sungailiene. Šio koncerto kaina 5 eurai.

Skambės sukilėlių giesmės

BIC

Bistrampolio diena prasidės žirgų konkūro varžybomis „Bistrampolio taurė“, o prisimenant 1863 metų sukilimą, bus atkuriama sukilėlių stovyklavietė, kurią rekonstruoja Karybos paveldo klubas „Kauno pavieto laisvieji šauliai“ ir Karaliaus Mindaugo husarų batalionas.

Bistrampolio dienos programą paįvairins Anykščių kamerinio choro „Salve Cantus“ programa, kurioje skambės Antano Baranausko ir sukilėlių giesmės.

Filmą sukūrė provaikaitis

Be to, įvyks dokumentinio filmo „Paberžė – nepaklusniųjų lizdas“ premjera.  Filmą sukūrė lenkų režisierius ir Bistrampolio dvaro statytojų provaikaitis Tadeušas Bistramas.

Filmas „Paberžė – nepaklusniųjų lizdas“ – apie 1863 metų sukilimą bei vieną iš sukilimo vadų Antaną Mackevičių. Kadangi kunigas A. Mackevičius buvo dviejų tautų Lietuvos ir Lenkijos 1863 metų sukilimo dalyvis ir vienas iš vadų, Lenkijos dokumentinio kino režisieriui ir scenaristui T. Bistramui ir kilo idėja sukurti dokumentinį filmą apie šią iškilią asmenybę.

Rinkdamas medžiagą filmo scenarijui Lietuvos ir Lenkijos archyvuose, režisierius T. Bistramas siekė stiprinti šių dviejų tautų draugystę ir išryškinti 1863 metų sukilimo dalyvį ir vieną iš vadų – kunigą A. Mackevičių.

Filmuota įvairiose vietose

Filmuotos vaidybinės scenos remiasi autentiškomis XIX a. vidurio dailininkų iliustracijomis 1863 metų sukilimo tema. Režisieriaus vizija – tarsi tie paveikslai atgyja istorinių įvykių vietose. Pirmieji filmavimai prasidėjo dar 2018 metų vasarą, minint Bistrampolio dieną.

Filmavimai vyko Bistrampolio dvare, Paberžėje, Krekenavos apylinkių miškuose, Kaune, šalia Maironio lietuvių literatūros muziejaus, Kauno rajono Kleboniškio miške.

Sukilimo vado A. Mackevičiaus vaidmenį atlieka Panevėžio Juozo Miltinio teatro aktorius Giedrius Arlauskas, filmavosi karybos paveldo klubas „Kauno pavieto laisvieji šauliai“, Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariai, Wegrowa mokyklos mokiniai ,karybos paveldo klubas „Konna grupa rekonstrukcji Historycznych Kresy“ (Lenkija).

Pristatys unikalų projektą

Bistrampolio diena užsibaigs – Lietuvos trombonų projektu su Loreta Sungailiene.

Tai – unikalus muzikinis projektas, kurį pristato profesionalių trombonininkų kvintetas, perkusininkas Robertas Vilčinskas ir liaudies dainų atlikėja Loreta Sungailienė.

Drąsus kūrybinis eksperimentas pirmą kartą Lietuvoje suskambėjo 2016 metais Birštono džiazo festivalyje, o 2018-ųjų pradžioje prie jo prisijungus žinomai folklorininkei L. Sungailienei, projektas pasipildė naujomis spalvomis, kompozicijomis ir sulaukė dar daugiau modernaus folkloro mėgėjų dėmesio.

Pagrindinis šio projekto iniciatorius ir daugelio kompozicijų autorius yra trombono virtuozas, dirigentas bei kompozitorius Vytautas Pilibavičius, savo improvizacijomis bei originaliais kūriniais stebinantis klausytojus visoje Europoje. Jo kolegos – klasikinės muzikos ir džiazo atlikėjai, Lietuvos valstybinio, Nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninių orkestrų artistai, įvairių tarptautinių konkursų laureatai, dalyvaujantys ir džiazo projektuose: Remigijus Gumuliauskas, Paulius Batvinis, Tomas Karka ir Audrius Stasiulis.

Įvairiais muzikos instrumentais grojantis ir daug muzikinių stilių įvaldęs atlikėjas Robertas Vilčinskas kompozicijas praturtina išradinga perkusijos žaisme.

Mėgsta iššūkius

Etnomuzikologė, televizijos laidų vedėja Loreta Sungailienė žinoma ne tik kaip liaudies dainų tyrinėtoja, atlikėja, bet ir kaip įvairių šiuolaikinio folkloro projektų („Folkšokas“, „Sutartinės party“, „ZAP.4 elementai“ ir kt.) dalyvė apie šį projektą sako:

„Mėgstu kūrybinius iššūkius, ypač tuos, kuriuos siūlo muzikos profesionalai. Šis projektas man – vienas brangiausių, nes ir pati dalyvavau jo kūrime – siūliau man patinkančias liaudies dainas, mačiau ir girdėjau, kaip gimsta jų aranžuotės. Vienos gražiausių žemaičių dainų „Pjuovė lonkuoj šėina“ kompozicija buvo sukurta valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo dieną. Jautru ir prasminga.“

Koncerto programoje skamba originalios Vytauto Pilibavičiaus kompozicijos ir jo bei Jievaro Jasinskio aranžuotos lietuvių liaudies – kalendorinės, darbo, šeimos, karo – dainos iš įvairių Lietuvos regionų. Kūriniuose dera jautri liaudies dainų poetika, vingri melodika ir moderni džiazo harmonija, autentiškai stilistikai artimas dainų atlikimas ir meistriškos džiazo bei šiuolaikinės muzikos interpretacijos.

„Lietuvos trombonų projektas ir Loreta Sungailienė“ – šiuolaikinis žvilgsnis į folklorą ir kartu – naujas puslapis Lietuvos trombonų muzikos istorijoje.

Bilietai: 5 eurai. Bilietus platina: bilietai.lt

AIK

H2Auto plovykla

Mano namukas

JUKmedia

Lazy Monkey

Dattoo tattoo

PIC

NĖRA KOMENTARŲ

Atsakyti

JP.LT už komentarų turinį neatsako. Už komentarus atsako juos paskelbę skaitytojai. JP.LT pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaika, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms. JP skatina komentuoti atsakingai ir gerbti kitų skaitytojų nuomonę.